Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

Atatürk’ün çocuklara emanet ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sadece çocukların değil yetişkinlerin kalbinde de sevinç ve heyecan uyandıran çok özel bir bayram.

23 Nisan denildiğinde akla ilk olarak çocuk bayramı coşkusu gelse de bu şanlı tarih aynı zamanda TBMM’nin de kurulduğu güne denk gelmesi açısından oldukça önemlidir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de açılmış, milletvekilleri belirlenmiş ve Ankara’ya çağrılmışlardır. Ancak o günün zor şartlarında açılış toplantısına 337 milletvekilinden 115’i katılabilmiştir.

23 Nisan, 1921 senesinde çıkartılan bir kanun ile ülkenin ilk ulusal bayramı olma özelliğini taşımaktadır. 23 Nisan 1927’deki ilk bayram Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirilmiş, Mustafa Kemal kendi araçlarından birisini çocuklar için tahsis etmişti. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Bandosunun da konser vermesi için önayak olmuştu

Bayram son haline 1981’de kavuşmuş ve Milli Güvenlik Konseyi tarafından bu bayrama “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" ismi vermiştir.

Bu özel gün Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun!