Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

ADANA YÖRESEL EFSANELER

ADANA YÖRESEL EFSANELER

Adana, Türk kültür ve medeniyetler boyunca çeşitli efsanelerle bugüne taşınmış şehirlerden bir tanesi olmaktadır. Tarih boyunca ek çok medeniyete sahil olan ve bugüne her medeniyet kalıntısı ile gelmiş olan Adana, yöresel pek çok efsaneye de ev sahipliği yapmaktadır. Çukurova yöresi başta olmak üzere, kültür ve Türk medeniyetinin oldukça etkili şehirlerinden bir tanesi de olmaktadır.Çukurova yöresi medeniyet olarak da gelişmiş kültürel zengin bir miras olarak bugüne eşsiz bir zenginlik de getirmektedir. Yöre olarak eski tarihe doğru yol olan ve eski tarih kökenini bugüne taşıyan Adana, medeniyetlerden de kalan çeşitli efsaneleri ile de bugüne gelmektedir. Tarih ve kültür zenginliğini bugüne taşımış olan Adana, çok fazla değere sahip olması bakımından da eşsiz bir yere ve değere sahip olmaktadır.

Adana yöresinde bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün medeniyetler sonsuz hâkimiyet peşinde olarak; bölgeye sonsuz bir hâkimlik ve sahiplik kazanmak istemiş ve bu bölgenin de bu anlamda çok fazla efsaneye sahip olmasını da sağlamıştır.Bütün bu olgular ışığında Adana’nın kaybetme faktörüne alışkın olmadığı ve bu efsaneleri ile bugüne kadar gelmiş olduğu da görülmektedir. Adana bu bakımdan da kaybetme korkusu ile hüküm sürmüş ve bugüne bu olguların ışığında gelmiş eski medeniyetlerin kültürü olarak da ortaya çıkmaktadır.Adana Yöresel Efsaneler, oldukça etkili anlatılan efsaneler olarak bugünde bile karşımıza çıkmaktadır.

 Adana Yöresel Efsanelerden Bazıları;

1.Şahmeran Efsanesi

Adana’da halk arasında da sıklıkla söylenmiş ve bugüne taşınmış olan bir efsane olarak yayılmıştır. Efsane, “Misis yılanla, Ceyhan yelle, Adana selle gidecektir” şeklinde kulaktan kulağa yayılan bir şehir efsanesi yayılmış ve halk arasında da sıklıkla gündeme gelmiştir. Zamanla yılan kaleden bu efsanevi söylemler Şahmeran efsanesi olarak da yayılmıştır.

2.Lokman Hekim Efsanesi

Adana eski zaman kültüründe Lokman hekim adı verilen bir hekimden çıkmış olan bir efsane olarak çıkmıştır. Bitkiler kullanılarak ilaçlar yapan bu hekim; her hastalığa göre bir şifa belirler ve bitkilerle hangi tedavinin uygulanacağı hakkında halka bilgiler vermiştir. Lokman hekim ölümsüzleri de bir çare aramak için zamanla otlar araştırırken çeşitli otlarla iletişime geçtiği ve otların ölümsüzlük otları olarak kullanılabileceğini ini kendince benimsemiş; Ceyhan nehri üzerinde ise bu otları nehre düşürmüş ve bu olaydan sonra bütün otların ona küstüğü ve bir daha hiçbir hastalığa şifa bulamadığı da ortaya çıkmıştır. Adana tarihçesine yerleşmiştir.

Adana Efsaneleri, olarak kulaktan kulağa yayılan ve bugüne kadar taşınmış olan efsanelerden birkaçı olan bu efsaneler tarihin günümüze ışık tutmuş kaynaklarını da oluşturmaktadır. En eski medeniyet tarihlerinden bugüne kadar anlatılan ve efsane olarak günümüze kadar ulaşan bu hikâyeler zaman zaman kulaktan kulağa hala aktarılmakta ve Adana efsaneleri olarak anılmaktadır.Efsaneler, şehirlerin medeniyetlerin ve kökenlerin zamanında yaşamış uygarlıkların bugüne taşımış olduğu tarihi eser niteliğinde anlatımlardan oluşsa da bugüne kadar kulaktan kulağa dolma bu bilgiler genelde efsane ve hikâye olarak adlandırılmaktadır.

Adana Tarihi Hikâyeler, tarihin kültürün ve yaşanmış medeniyet uygarlıklarının bugüne taşıdığı en önemli eserler arasında yer alırken Adana’nın tarih kültürel ve sosyal ekonomik durumunda da bu efsanelerin oldukça önemli olduğu bir bulgu da oluşturmaktadır. Adana efsaneleri kültürel ve turistik açıdan da büyük önem taşımakta buraların ziyaret edilme konusunda oldukça büyük önem taşımaktadır. Hikâyeler ve efsanelerini dinleyip hem bölgeyi ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekânı olan Adana merkez ve ilkeleri ile oldukça modern kültürel ve tarihsel bir şehir olma özelliği taşımaktadır.Adana’nın İlginç Hikâyeleri,  arasında yer alan şahmeran hikâyesi ve Lokman hekim hikâyeleri yanında pek çok hikâyeler ve efsanelerde bulunmakla beraber oldukça derin ve köklü bir tarihin medeniyet ışığında yaşanmışlıkların ve yeni tarih kültürünün bugüne kadar turistik anlamı taşıması açısından da önem taşıdığı görülmektedir. Bu efsane hikâyelerin turistik ve tarihsel açıdan çok önemli olduğu kriterine ulaşan bulgular eşliğinde tarihi bir şehir olarak görülen Adana’nın ziyaret edilme oranında yükseldiği gözlemlenmektedir.

Adana Tarihi Efsaneleri her medeniyetten kalan eserlerin bugüne kadar kulaktan kulağa dolma bilgiler eşliğinde bugüne aktarılması aşamasından geçmektedir. Adana pek çok medeniyeti ev sahipliği yapmış köklü ve eski tarih şehirlerinden bir tanesi olarak bugüne kadar taşıdığı o eski medeniyet eserlerini halen korumakta ve sahip çıkmaktadır. Efsanelerine hem tarih kültür bulgularına hem de medeniyetlerden kalan kalıntılarına sahip çıkan Adana kültürü hem turistik hem de ekonomik anlamda ziyaret edilmeyi açık bölgeler arasında yer almaktadır. Mitolojik arkeolojik ve gastronomi alanında da pek çok kültüre değer veren ve efsanelerin bulunduğu alanların gezilme potansiyelinin çok fazla olduğu Adana bölgesel olarak da zengin bir kültüre sahip olmaktadır. Adana medeniyet olarak kaybetme olgusunun olduğu ve her medeniyetin sonsuza kadar Adana’ya sahip olma bulgusunun yarattığı çeşitli efsanelerle de gündeme gelmiş ve hâkimiyet efsaneleri ile de bol bol anılmış bir tarihsel kalıntı olarak halen tarihini yaşatmaktadır.

Adana bölgesinin efsanelerini ve efsaneye konu olan bölgelerine siz de ziyaret etmek isterseniz modern kaynaklardan yararlanarak mobil durak uygulamasını siz de indirebilir bu bölgeleri ve merak edilen konuları yerinde ziyaret edebilirsiniz.Adana Mobil durak hizmeti ile siz de Adana bölgesi’ni ziyaret ederek bölgelerin efsanelerin ve tarihlerin temel dokusunu ve medeniyetlerin bugüne bıraktığı eserleri yakından inceleyerek güvenli ve konforlu bir seyahat elde edebilirsiniz. Mobil durak uygulamasını indirerek siz de sistemden mobil araç ve güvenli taksi çağırabilir konforlu seyahat edebilirsiniz.