Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

ADANA'DA NEREDE NE YENİR?

ADANA'DA NEREDE NE YENİR?

Adana tarihi ilk çağlara kadar uzanmaktadır. Şehir Seyhan Nehri kıyısına kurulmuştur. Arkeolojik çalışmalar sonucunda Çukurova Bölgesi’nde çok eski medeniyetlerin yaşadığı bilinmektedir. Hitit Devleti’nin burada hâkim olmasından bir süre sonra batıdan gelen saldırılarla yıkılmış yerine sırayla birçok küçük krallık gelmiştir. Roma yönetimine de giren bölge bu zamanlarda oldukça gelişmiştir. Tarihinin eskiye dayanması sebebiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehrin kültürü çok zengindir. Gezilecek doğal ve tarihi birçok yeri olmasının yanı sıra birçok kültürün yemek zevki bir araya gelmiş tarihten beri zengin bir mutfağa sahip oluşmuştur. Şimdi sizler için Adana ilimizdeki en ünlü yemekleri, tatlıları ve bunların nerede yeneceğini sıraladık.

Adana gibi büyük ve gezilmesi gerekilen şehirde seyahat zevkinizi arttıracak konforda ulaşım imkânı için MobilDurak uygulamasını indirebilir kolaylıkla taksi çağırabilir güvenli ve konforlu bir yolculuğun tadına varabilirsiniz.

Türk mutfağı dünya mutfaklarında önemli bir yere sahiptir. Türkiye’de her ilin kendine özgü lezzetleri mevcuttur. Türkiye’de bir insanın bugün ne yesem sorusuna oldukça fazla cevabı vardır. Bazı illerin ise diğer illere göre çok daha fazla yemek seçeneği vardır. Adana ilimiz fazla seçeneği olan illerden birdir. Hangi yemeği yediğiniz kadar nerede yediğiniz de oldukça önemlidir.

 

Kebap

Adana denilince ilk akla gelen yemek kebaptır. Kebap dana ile kuzu karışık kıymadan yapılır içine salça konulur oldukça lezzetli bir yemek olan kebap Adanalıların usta olduğu birinci yemektir.

 

Kebap Nerede Yenir?

Elem Restoran oldukça salaş ve şık olan bu mekân doğayla içiçe ve samimi bir ortam arayan müşteriler için güvenilir, temiz ve usule uygun bir kebap keyfi yaşamanız için birebirdir.

Kebapçı Mesut ezmeleriyle sunuş şekilleriyle ve inanılmaz kebap lezzetiyle size harika bir tadım fırsatı sunan mekânlardan biri.

Kebap Adana’nın en ünlü yemeği olduğu için bu konuda birçok mekân önerisi yapılabilir fakat bunlar en çok rağbet gören mekânlardır.

 

Şırdan

Midenin bağırsaklara en yakın bölgesinden yapılan şırdan yapımı için mide iyice temizlenir ve içi baharatlı pirinç ile doldurularak pişirilir.

Bedo mekânı Adanalılar için şırdan denilince ilk akla gelen yerlerden birdir.

Şırdancı Kudret de en sevilen mekânlar arasındadır. Sokak tezgâhlarında bol bol görebileceğiniz şırdanı bir restoranda yemek isterseniz bu mekân sizler için güzel bir fikir olabilir.

 

Sıkma

Hamur işlerinde iddialı bir kahvaltılık olan sıkma gözlemeye benzer bir yapıdadır. İçi peynirli, patatesli, kıymalı olabilir. Sıkma için belli bir adres vermek zor çoğu yer bu hamur işini güzel yapıyor. Tarifine bakıp sizlerde kahvaltılarınızda yiyebilirsiniz.

 

Ciğer

Adanalılar ciğeri kahvaltılık olarakta tüketilebiliyor. Ciğer yanında soğan salatası ile pide arasına konulup leziz bir tadım fırsatı için birebirdir.

Ciğerci Bedo, Birbiçer Ciğer rahatlıkla tercih edebileceğiniz mekânlardan bazıları.

 

Humus

 Sadece Adana’nın değil birçok yerin yemeği olan bu mezeyi buradada birçok mekân güzel yapmaktadır.

 

Adana Lahmacunu

Birçok restoranda bulunan bu lahmacun yuvarlak ve küçüktür hamuru biraz kalındır ve oldukça lezzetlidir. Boyutundan dolayı tek lahmacun ile duymanız pek mümkün değildir. Dilerseniz kebaptan önce meze olarak dilerseniz fazla sipariş verip ana yemek olarak tüketebilirsiniz.

 

Şalgam

Kökünün mayalanmasıyla elde edilen bu içecek Adana’da kebabın yanında olmazsa olmaz bir içecektir. Adana’da rakının yanında da su yerine şalgam tercih edilir.

Ali Gölde Adana’nın en ünlü şalgamcısıdır. Adana’ya geldiyseniz mutlaka burada şalgam için.

 

Balık

Adana sanılanın aksine merkezinde deniz olan bir şehir değildir. Deniz şehre uzak bir mesafededir dolayısıyla balık konusunda çok iddialı bir şehir değildir Adana. Ama balık yiyebileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır.

 

Paça

Paça hayvanların kelle ve ayak bölgelerinden yapılan çorbadır. Oldukça faydalı olan bu bölgelerde bol miktarda kollajen vardır.

Kuruköprü Paça Salonu bu şifa niyetine olan çorbayı içmek için en çok tercih edilen mekânlar arasındadır.

 

Çöç

Yine Adana’ya özgü olan bu lezzet kızartılan daha sonrasında soğumaya bırakılıp soğuk tüketilen bir bulgur köftesidir.

 

Tatlılar

Adana tatlılarıyla da gayet zengin bir mutfağa sahiptir. Kendine özgü bazı tatlılarını yemeden bu şehirden ayrılmamanız gerekir.

 

Karakuş

Arap vatandaşların zamanında buraya geldiğinde getirmiş olduğu Adana’dan başka yerde bulamayacağınız bir tatlıdır. Bu tatlı incecik hamurun arasına ceviz konulmasıyla elde edilir. Birçok tatlıcıda bu tadı tadabilirsiniz.

 

Bici Bici

Pişmiş nişasta, pudra şekeri üzerine dilediğiniz meyveler ve rendelenmiş buz ile yapılan tatlı Adana’nın en ünlü tatlısıdır.

Cafe Ora şehrin en bildik Bici Bici yenilecek yeridir.

 

Cezerye

Cezerye rendelenen havucun haşlanması ve şekerle kavrulmasıyla yapılır. Adana’nın olduğu kadar Mersin’in de ünlü bir tatlısıdır.

Çukurova Şekerleme bu tatlı için tercih edilmesi gerekilen mekânlar arasındadır.

 

Kaymaklı Kadayıf

Bu tatlı oldukça bilindik bir tatlı olup Doğan mekânı bu işte en iyi olan yerlerden biridir.

 Adana yemekleriyle gezilip görülecek tarihi ve doğal mekânlarıyla harika bir gezi fırsatı sunar sizlere. Bizlerde MobilDurak uygulamasıyla sizlere en yakın taksiyi anında çağırma imkânı sunduğumuz bir uygulama geliştirdik. Güvenli taksi kullanmak isteyenler için şoför bilgilerini önceden görebilirsiniz. Uygulamamızdan sizleri takip ettiğimiz için güvenlik durumunuz en üst seviyedir. MobilDurak uygulamamızın taksi ücreti hesapla özelliği ile gideceğiniz lokasyona göre ücret hesabı yapılır daha sonrasında ek olarak ücret talep edilmez. Gezinize ekstra konfor katacak uygulamamızı gönül rahatlığı ile seyahatinizde kullanabilirsiniz.