Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

ANTALYA SANAYİ YAPISI

ANTALYA SANAYİ YAPISI

Antalya, “Attalos Yurdu” anlamına gelmektedir. Bu şehir 2. Attalos tarafından kurulmuştur. M.Ö. 133 yılında Bergama Krallığı’nın sona ermesi ile il bir süre bağımsız kalmıştır ve sonrasında korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’de Roma topraklarına katılan il M.Ö. 67’de Pompeius ’un donanmasına üs olmuştur. Şehir antik alanın üzerine kurulduğu için Antalya’da antik çağa ait kalıntılar çok fazla bulunmamaktadır. Kalan kalıntılardan en önemlisi, Hadrian Kapısı’dır.Yapılan arkeolojik kazılar neticesinde günümüzden 40 bin yıl önce burada insanların yaşadığı tespit edilmiştir. Geçmişten günümüze kadar buraya sırasıyla; Hitit, Pamphylia, Lykia, Kilikya gibi kent devletleri ve Pers, Büyük İskender, Antigonos, Ptolemais, Selevkos, Bergama Krallığı’nın idaresine girmiştir.Antalya, Bizanslıların elindeyken 1207’de Selçuklular tarafından Türk topraklarına girmiştir.

Antalya’nın Sanayi Yapısı

 Antalya, sanayi açığını dışarıdan kapatmamaktadır ve dışarıya fazla ürün göndermemektedir. Şehirde bulunan Akdeniz Batı Sanayi Sitesi ve Eski Sanayi Sitesi gibi siteler daha çok şehir içine bakarken, Organize Sanayi daha büyük işlere bakmaktadır.Antalya Organize Sanayi Bölgesi Döşemealtı’nda kuruludur. Adopen ve Yörükoğlu gibi bazı tesisler Türkiye’de bilinmektedir. Bu bölgelerin şehre uzak olması birçok avantajı da berberinde getirmektedir. Çevresi oldukça boş olduğu için büyüme kolaylıkla sağlanmaktadır. Antalya, kavşak olan bir il olmaması sebebiyle sanayi gelişimi bazı diğer illere göre daha az gelişmiştir. Burada asıl gelir, tarımdan ve turizmden sağlanmaktadır.

Antalya’da Tarım: Şehrin verimli topraklarında çeşitli tarım ürünleri yetişmektedir. Buğday, arpa, yulaf bu ürünlerin en önemlileridir. Bunlar dışında, mandalina, limon, greyfurt yetiştiriciliği de büyük önem arz etmektedir.Antalya’nın sahil ve yayla kesimleri tarım alanında farklılar göstermektedir. Sahil kesimi, turunçgiller gibi ürünler yetiştirirken yayla kesimleri ayva, armut, elma gibi meyveler yetişmektedir.

Antalya’da Turizm: Antalya, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biridir. Özellikle yaz aylarında denize girmek için gelen birçok turist bulunmaktadır. Antalya, plajları ile otelleri ile gelen misafirleri büyük ölçüde memnun etmektedir. Antalya, Türkiye’nin en büyük deniz limanlarından birine ve hava trafiği bakımından Türkiye’nin ikinci en büyük havalimanına sahiptir.

Antalya’nın En Önemli Sanayi Kuruluşları

Adalya Mermer Sanayi Ticaret A.Ş.

Bu sanayi kuruluşu, Amerika, Çin, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 52 farklı ülkeye ihracat yapmaktadır. Firma, mermer sektöründe öncü olmayı başarmıştır. Beş adet fabrikası bulunmaktadır.

Aksu Polimer Boya Sanayi İnşaat ve Tic. Ltd. Şti

Aksu Boya, Mart 1997 yılında kurulmuştur. Bu bölgede, su bazlı iç cephe boyaları, su bazlı dış cephe boyaları, su bazlı iç ve dış cephe astarları, su bazlı ahşap boyaları, su bazlı vernikler, yol çizgi boyaları, tinerler yer almaktadır.

Akkaya Cam Paz. Ltd. Şti.

1975‘de kurulan firma pazar payını arttırmak ve hizmet alanını genişletmek adına Antalya’da yerini almıştır. Akkaya Cam, Antalya’da Şişecam’ın en büyük iş ortaklarından biri olmuştur. Cam konusunda sektördeki tüm ihtiyaçları profesyonel bir şekilde bu şirket karşılamaktadır.

Ankar Yalıtım Dekorasyon Ve Yapı Malz. San. Tic. A.Ş

2000 yılında kurulmuştur. 2,5 yıl süren AR-GE çalışmaları neticesinde ürünün Türkiye’de üretilebilmesi için, hammadde fizibiliteleri tamamlanmış ve ürünün endüstriyel olarak üretilmesi ve profesyonel satış ve pazarlaması hedeflenmiştir. Bu şirket, dış cephe izolasyon ve dekorasyon ürünlerinde sektörün öncüsü olmuştur.

Ayan İnşaat Alüminyum Sistemleri Turizm Ticaret Ve Sanayi A.Ş

1981 yılında kurulan Ayan İnşaat, 2001 yılına kadar çeşitli kooperatif, konut ve otel projelerinin yükleniciliğini yapmıştır. 2001 yılında PVC ve alüminyum doğrama sistemlerine yatırım yaparak Antalya Organize Sanayi Bölgesinde 5 bin metrekare arazide fabrika inşa etmiştir. Bununla birlikte, PVC, çelik ve alüminyum cephe ve doğrama sistemlerinde dünya lideri olan Alman Schüco firmasının partneri olmuş ve Türkiye’nin doğusundan batısına birçok bölgesinde iş merkezi, konut ve otellerinde cephe sistemlerinin çözüm ortağı olmuştur.

Otkosis Bilişim Otomasyon Danışmanlık Sanayi Ve Ticaret A.Ş

Çeşitli hizmet, çözüm ve Ar-Ge çalışmalarını tüm hızıyla devam ettiren şirket vizyon, misyon ve sosyal sorumluluklarından taviz vermeyerek sektörde yerini almıştır.

Nobel Enerji Elektrik Müh. Mimarlık İnş. Özel Eğitim Tic. San. Ltd. Şti.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik enerji verimliliğini ve kalitesini arttırarak çalışmalarına devam eden bir şirkettir.

Antalya ekonomik ve sanayi alanlarında ile gelişilmelerini hızla sürdürmektedir. Ayrıca şehrin tarihi yapıları doğal güzellikleri ve mutfağı oldukça dikkat çekmektedir. Bu ili ziyaret ederseniz MobilDurak uygulamamızı indirerek hızlı ve güvenli bir taksi yolculuğu yapabilirsiniz. Uygulamamızın temel disiplini siz müşterilerimizin güvenliğidir bu sebeple siz taksiye bindiğiniz andan indiğiniz ana kadar sizi uygulama üzerinden takip etmekteyiz. Sizlerde bineceğiniz aracın şoförünün isim ve soy isim bilgilerini görebilir dilerseniz daha önceki müşterilerin değerlendirmelerini de inceleyebilirsiniz. Önceden taksiyi çağırmak istediğiniz saati ve tarihi girerek taksi randevusu da oluşturabilirsiniz. Böylece olası geç kalma durumlarının önüne geçebilirsiniz. Ödemeyi banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi uygulamamıza girerek uygulama üzerinden veya şoföre direkt olarak elden ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca uygulamamızda bulunan cepparam özelliği ile kendinize bir cüzdan oluşturabilir ve bu cüzdandan üzerinden yapacağınız her ödeme için %5 banka kartı veya kredi kartı ile uygulamamızdan yapacağınız her ödeme için %3 indirim kazanabilirsiniz. Böylece uygun fiyatlı ve güvenli taksi yolculuğu yapabilirsiniz.