Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

ÇİNGENE KIZI EFSANESİ

ÇİNGENE KIZI EFSANESİ

 Tarihte Çingene Kızı Efsanesi (Gaziantep)

Gaziantep eski kültür ve yapı anlayışının bugüne taşımış olduğu bu efsane simge haline gelmiştir.Özellikle yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucunda Gaziantep bölgesine ait olduğu net bir şekilde ortaya çıkmıştır.Zeugma Çingene Kızı öncelikle bir mozaik ile ifade edilmektedir. Peki bu mozaikler ne anlama geliyor?Tarih ve kültür alanında çok eski zamanın hikâyeleri arasında yer alan çingene kızı hikâyesinin en temel ve kesinleşmiş olguları arasında yer alan bu mozaikler 1998 yılına kadar uzanmaktadır.Çingene kızı adıyla geçen ve tarih dokusunun en vazgeçilmez eserleri arasında yer almış bu mozaik; 1998 yılında da yapılmış kazılar sonucunda bugüne taşınmış eserleri arasında bulunmaktadır.

Zeugma Yani Çingene Kızı Adı Verilen Bu Mozaik Ne Anlama Gelmekte?

Gaziantep Arkeoloji Müzesinin en değerli ve köklü eseri olarak sergilenen ve ziyarete açık olan bu mozaik; bir insan suretinde olarak zamanında yaşamış bir çingene kızını iade etmekle beraber aynı zaman da bu eserin kime ait olduğu konusunda da derin çelişki ve meraklar barındırmaktadır.Gaziantep Çingene kızı olarak sergilenen ve halen görüntülenmeye açık olan;  Zeugma mozaik eserlerinin içinde Çingene Kızı ismi verilen ve suret belirten bu mozaik herkesin de ilgi odağı olmaktadır.Çingene kızı efsanesi her gelen ziyaretçinin dikkatini çekmekte ve adeta tamamen ilginin kaynağı olmaktadır.Suret olarak hüzünlü bir yapısı olması da derinden etkileyen bir yapı olarak da ortaya çıkmaktadır.Tarihte çingene kızı 1998 yılında yapılan bir araştırma ve arkeolojik kazı sonuçları arasında bulunmuştur. Tarihin özel simgelerinden bir tanesi olan bu arkeolojik mozaikler halen günümüzde sergilenmektedir.

Çingene Kızı Efsanesi Nedir?

Çingene kızı efsanesi kim olduğu konusunda kesin bir bilgi olmamasına rağmen saçları ve gözlerinden dolayı çingene kızı olarak kabul edildiği ve çok eski dönemde yaşadığı gözlenmektedir.Efsane bugüne taşınmış mozaik kalıntıları ile bugüne kadar gelmiş ve pek çok efsanesi ile de dikkat çekici bulunmaktadır.Belkıs Mahallesi Gaziantep bölgesinde bulunan ve Fırat nehrine çok yakın olarak tabir edilen aynı zaman da 3. Yüzyıl zamanından bugüne taşınmış olduğu iddia edilen bu mozaik eser kalıntıları tamamen insan sureti olup; saçları gözleri ve yüz hatlarının net belirgin çizgileri ile ortaya çıkmaktadır.Fırat Nehri kıyısı yakınlarında bulunan ve milattan önceden kaldığı anlaşılan bu eserler hikâyesi kadar da etkisiyle muhteşem bir tarihi eser ortaya koymaktadır. Zeugma denilen antik bir kent bulunan Gaziantep Belkıs Mahallesi önemli bir merkez olarak bugüne kadar yayılmış efsaneleri ile ön plana çıkmıştır. Tarihin en eski kültürünün en etkileyici bulunan bu mozaikleri müzede sergilenen ve halen etkileyici bulunan en önemli bileşenleri arasında yerini almaktadır.

Siz de Gaziantep efsanelerini ve Gaziantep çingene kızı efsanesine dayanan mozaik eserlerini daha yakından görmek isterseniz mobil durak ile tanışarak; güvenli ve hızlı bir ulaşım sağlayabilirsiniz.Çingene kızı efsane deninde akla gelen ve merak edilen bu mozaikleri müzede tarih olarak sergilenirken aynı zaman da halen bu mozaiklerin kime ait olduğu kesinleşmemiş fakat birkaç tahmin de yürütülmüştür.Rivayet edilen hikayeye göre prenses zannedilen ve örgü saçlarından ötürü bayan mozaik olduğu söylenen bu eserlerin en eski yüzyılların bugüne taşınmış portrelerinden bir tanesi olarak göz önünde durmaktadır. Esere 1998 yılında antik kent kazılarının sonucunda ulaşılıyor olması da dikkatleri üzerine çekerken; aynı zaman da tarihi arkeoloji alanlarındaki en kültürel miras olarak bilgilerin ve bulguların bugüne taşınması oldukça önemli bir kriter olmasını da ortaya koymaktadır.Bu noktada da merak edilen efsaneleri incelemek Gaziantep değerlerini görmek için siz de mobil durak uygulaması ile konforlu bir ulaşıma dâhil olabilirsiniz.

Çingene Kızı Mozaikleri Pek Çoğu Yeniden Bulunuyor! Çingene kızı mozaikler arasında bulunan ve ortaya oldukça uzun zaman sonra çıkan 12 tane mozaiğin 1960 zamanlarında bir kaçak kazı sonucunda yurt dışına kaçırıldığı iddiası da gündeme gelmiş ve bu iddia üzerine araştırmalar yapılmıştır. ABD müzesi tarafından sergilendiği ortaya çıkan 12 mozaiğin ise yıllar sonra Türkiye’ye getirildiği ve kayıp mozaiklerin bulunduğu konusunda oldukça ciddi iddialar da ortaya atılmaktadır.2012 yılında Türkiye tarafından alındığı iddia edilen mozaiklerin şimdi ise diğer mozaiklerin yanında sergilendiği ortaya çıkmaktadır.Gaziantep tarihinin en iddialı ve eski yapılarının ortaya çıktığı bu eserleri siz de incelemek isteyeceksiniz.Çingene kızı hikâyesi sizi de etkileyecektir. Siz de bu efsaneleri yerinde görmek isterseniz mobil durak ile kolay ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gaziantep’in efsanelerinden bir tanesi olan çingene kızı hikâyesi ile siz de bu tarihi müzede mozaikleri incelemek bu tarihe ait eserleri yakından görmek isterseniz mobil durak sistemini kullanabilir konforlu taksi güvencesi ile istediğiniz an burayı ziyaret edebilirsiniz.Gaziantep efsaneleri olarak rivayet edilen bu efsanelerde oldukça dikkat çekici ayrıntılar da yer alırken aynı zamanda bu mozaiklerin tarihçesine ait yazılarda müzede bulunmaktadır. Size hem çingene kızı efsanesini yakından görmek mozaikleri incelemek ve hikaye ve anlatılanları yerinde okumak isterseniz mobil olarak sistemlerini kullanarak rahatlıkla burayı ziyaret edebilirsiniz.Çingene kızı efsanesi rivayet edilen efsanelerin yanında eski tarihten kalmış örgü saçlı çukur ve büyük gözlü bir prensese ait olan mozaiklerin kalan parçalarının da müzede tamamlanması ile birlikte efsane bir mozaik müzesi ortaya çıkmıştır. Mobil durak uygulamalara sayesinde hem rahat hem konforlu hem de güvenli taksi uygulamasında kullanarak siz de Gaziantep rivayetlerini ve efsanelerini yakından inceleme fırsatı bulacaksınız. Mobil durak hizmetini uygulama olarak indirerek siz de bu hizmetten faydalanabilir istediğiniz an Gaziantep bölgesini ziyaret edebilirsiniz.