Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

KONYA FİRUZE KUBBELERİ

KONYA FİRUZE KUBBELERİ

Firuze kubbeleri Konya’nın en tarihsel dokularını oluşturan bugüne kadar kalmış ve gezilmesi görülmesi gereken en önemli tarihler arasında yer alan bölgelerdendir.Konya Firuze kubbeleri olursa gelişmiş alanda yapılmış tarihin en önemli yapıtlarından bir tanesidir.

Mevlana Türbesinin En Önemli Eserleri

1.Mevlana türbesi ve avlusu

2.Firuze Kubbeleri

Konya Mevlana türbesi’nin en önemli eserlerinden ve eski yapıtlarından bir tanesi olan Firuze kubbeleri Mevlana türbesinin olmazsa olmaz en özel inşalarından bir tanesidir.Konya Firuze kubbeleri Mevlana türbesinin yeşil kubbeleri sayılan ve oldukça tarihsel dokusan ve kültürel estetik yapılarından bir tanesi olan eski yapıtlarından bugüne kalmış eser; değer ve görsellik olarak modernlik çizgilerini taşıyan oldukça kapsamlı bir yapıt olmaktadır. Mevlana türbesinin en değerli yapılarından bir tanesi haline gelmiş ve Firuze kubbeleri olarak adlandırılmış bu yeşil kubbeler zamanın ve yılların eskitmesini dayanarak halen varlığını korumuş ve görsel bir etkiye sahip en önemli inşaların başında gelmektedir.Anadolu’nun kültür medeniyetin yaşanan ve eski yapıtlardan olan ve inşası ile göz kamaştıran bu kubbeler zamanın en önemli eserleri arasında yer almakta ve görülmeye değer alanlar arasında bulunmaktadır

Selçuklular döneminde özel bir mimari ile yapılan yeşil kubbeler mimari dokusu ve yeşil çinili yapısı ile oldukça hoş bir görünüm oluşturur. Selçuklu uygarlığı boyunca en önemli yeşil çinilerin kullanıldığı bu tuğla yapılar estetik bir duruş da sergilemektedir. Ünlü Firuze kubbeleri olarak anılan ve bugün halen değer gören bu kubbeleri siz de mobil durak uygulaması ile çok daha yakından görebilir ve bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.Mevlana türbesinin Firuze kubbeleri yeşil renk çinilerden oluşmaktadır. Selçuklu mimarisinin en gözde popüler kalıntıları olarak bugüne taşınan ve en canlı örnekleri olan bu kubbeleri mobil durak uygulamaları sayesinde siz de görebilmek isterseniz uygulama sizleri bekliyor.

 

Konya’nın En Modern Ve Eski Kültürü Firuze Kubbeler

Mevlana türbesinde bulunan ve Mevlana türbesinin en önemli yapıtları arasında bulunan bu yeşil kubbeler oldukça değerli bir tuğla yapıttan oluşmakta ve modern görünüşüyle halen bugün türbeyi süslemektedir. Mevlana’nın en önemli eserlerinden bir tanesi olan Mevlana türbesi halen bugün maneviyatını korumakta ve geziye açık bulundurulmaktadır. Filiz o kubbeleri olarak alınan ve yeşil kubbeler olarak da ziyaret edildiği andan itibaren ilgi gören ve fotoğraf çekilen bu alanlarda Mevlana türbesinin en önemli yapıtları arasında bulunan Mevlana değerlerinin korunması bu yapıtların özenle kullanarak bugüne taşınması ve Selçuklu zamanının estetikleri ile süslenmiş olması büyük bir önem taşımaktadır. İşçilik konusunda da ahşap ve tuğla dokumacılığının çeşitli yazı ve motiflerin bulunduğu bu eserler oldukça değerli eserler arasında yerini almaktadır. Zaman zaman restore edilmiş olsa da halen eski varlığını ve çizgilerini kaybetmemiştir. Siz de burayı daha yakından gezmek isterseniz oldukça özel olan bir uygulama mobil olarak sizleri bekliyor.Yeşil Kubbeli Mevlana Türbesi olarak bilinen; Mevlana yapıtları arasında en değerli varlıklarını bugüne taşımış bu eserleri siz de yerinde ziyaret etmek ister misiniz?

Mevlana Türbesi Tarihçesi

Mevlana bölgesinde bulunan Mevlana türbesinin avlusu oldukça geniş bir alana yayılmış ve gezi kültürünün olmazsa olmaz mekânları arasında yerini almıştır.Mevlana özel türbe olarak 1230 yılında yapılmış ve bugüne taşınmış güzide eserler arasındadır. Vasiyeti üzerinde buraya gömülen Mevlana Celaleddin Rumi özel olarak yapılan bu türbede halen varlığını sürdürmektedir. Kendine ait eserlerin ve birtakım eşyaları da sergilendiği bu türbe aynı zamanda müze görevi de görmekte insanların ziyaretine açık tutulmaktadır. Buradaki eserleri manevi duyguları ve Mevlana türbesini daha yakından ziyaret etmek ise mobil durak sayesinde çok kolay bir hale gelmektedir.

Türbenin en önemli eserleri arasında yer alan neşeli kubbeler oldukça eski nakışlara işlemelere ve çizgilere sahip olmaktadır. Firuze kubbelerinin iç kısmında bulunan bu çizgiler motifler ve tarihi eser niteliğindeki kalıntılar oldukça etkili ve görsel bir yapı da ortaya koymaktadır. Ahşap işçiliği restoresi ile bugüne kadar gelmiş ve o zaman en önemli ahşap kültürünü yansıtan bu eserler halen ziyaretçilerin gezi durağı olmaktadır.Müzede özel olarak yer alan eserler bulunmaktadır. Mevlana’nın kendisine ve diğer Mevlevilerine ait bütün kalmış eserler ve burada bulunan yazma hat ve özel örnekler halen varlığını korumaktadır.

Mevlânâ türbesi içinde tezhip ve hat örnekleri halen incelenmek için burada bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli ahşap ve musikiye ait enstrümanlar o dönemden kalmış hazır kilim ve kullanılan eşyalarda bu türbe içerisinde yer almakta ve sergilenmektedir. Mevlana kültürünü çok daha yakından hissettirmek için sergilenen ve o tarihten bugüne taşınmış bu önemli eserler tarihi eser olarak sergilenmekte ve türbenin en değerli yapıları olarak burada ziyaretçilerin huzuruna sunulmaktadır. Özel korunaklı cam olanlarda sergilenen ve Mevlana’ya ait olan bu eserleri yakından incelemek bu havayı ve atmosferi yaşamak isterseniz mobil durak hizmeti sizleri bekliyor.

Konya manevi değerlerine kültürüne ve bu güzel dokularına siz de yakından şahit olmak bu eserleri incelemek ve tarih kültürünü yakından hissetmek buradaki atmosferi tatmak isterseniz en modern ve teknolojik uygulama olan mobil durak uygulamasını siz de kullanabilirsiniz. Eski dönemden bugüne taşınan ve halen günümüz kültürünün en vazgeçilmez tarihleri arasında yer alan Mevlana kültürünü siz de yakından yaşamaya mobil durağı uygulamasını kullanmaya başlamak isterseniz uygulamayı indirmeniz yeterli olacaktır. Her türlü kültür ve takibi daha yakından yaşayabileceğiniz bu alanları siz de mobil durak uygulaması sayesinde yaşayabilecek ve aynı zamanda mobil durak uygulamasını indirerek güvenli taksi uygulamasıyla da bölgeyi ziyaret edebileceksiniz.