Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

GAZİANTEP BEDESTENLERİ

GAZİANTEP BEDESTENLERİ

Gaziantep bedestenleri hanları ve tarihi kültürel yapıları ile ayakta kalan doğunun en gözde en kültürel ve en eski tarihinin yansıttığı şehirlerden bir tanesi olarak gezilmeye turist gezilerine ve çeşitli müze etkinliklerine dahil olan modern bir şehir yapısındadır.Gaziantep bedestenleri ve hanları pek çok kültürel yapının tarihin etkilerini yansıtan kültürel zenginliğin bir parçası olmaktadır. Eski kültürden kalma bu taş yapıtların restore edilerek bugüne kadar taşınması hususunda oldukça özen gösterilmekte ve tarihsel ve kültürel alanda buraların gelişmesi konusunda her türlü bakım ve restore işlemleri bizzat yapılmaktadır. Gaziantep hanları ve bedestenleri halen ayakta kalan yapıların arasındadır.

Gaziantep denince akla gelen ve eski kültürün en önemli miraslarından olan bu yapıların bugüne kadar taşınması konusunda özen gösteren Gaziantep kültür Bakanlığı’nın bu konuda etkileri ve restore çalışmalarının önemi büyük bir yer kaplamaktadır. Gaziantep’in en eski köklü yerleşmiş ve olmazsa olmaz hanları ve bedestenleri bugüne kadar taşınmış en eski kültürel varlıklar arasındadır. Tarihin korunmuş bugüne aktarılmış ve yapısal olarak modernleşme çağında restore edilmiş bu yapıların da her türlü ziyaret ve konaklama yapılmakta ayrıca burada bulunan çarşılarda gezebilme imkanı bulunmaktadır. Siz de Gaziantep dokularını bedestenlerini ve hanlarını gezmek isterseniz mobil durak Yeni teknoloji sistemlerini kullanarak güvenli taksi uygulaması ile buraya gelebilir bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Gaziantep Han ve Bedestenleri

Bedesten han ve eski Yapı kültürü denince akla gelen Gaziantep ilimiz önemli bir yere sahiptir. Büyük bedestenleri, hanları ve hamamları ile meşhur olan Gaziantep yöresinin en temel kültürel mirası olan bu han çarşıları her alanda ve kültürel yapıda olan eserleri kültürel dokuma mirasları ve el işçiliğinin önemli sanatlarını sergilemektedir. Gaziantep han ve bedesten çarşılar ile aradığınız kültürel değerli el işlemeciliği ürünlerine siz de hemen ulaşabilir burayı mobil durak hizmetlerinden faydalanarak ziyaret edebilirsiniz. Han kültürünün en önemli kaynaklarını ve kültürel miraslarını bulabileceğiniz Gaziantep han ve bedestenleri sizleri bekliyor.

1.Zincirli Bedesten Gaziantep

Zincirli bedesten Gaziantep kültürünün en eski kültürel mirasları arasında yer almaktadır.Gaziantep’in en meşhur en köklü ve en eski tarihinin yer aldığı zincirli bedesten bugün hala ziyarete ve Çarşı kültürüne sahip olmakla beraber turistlerin yoğun ilgisine maruz kalmaktadır.1718 yılında yaptırılmış olan Veli harfi simgesi kullanılarak bu şekilde yapılmış daha sonra restore edilmiş olan ve bugüne kadar taşınmış olan bu bedesten halen günümüzde çarşı olarak kullanılmaktadır. Gaziantep büyük ve köklü yapılarından bir tanesi olan bu bedestende 73 tane çarşı bulunmakta ve bu çarşılarda her türden eşyayı satın alabileceğiniz merkezler bulunmakla beraber aynı zamanda turistlerin yoğun ilgisine maruz kalan el işçiliği sanatlarında bulunduğu görülmektedir.

Turistik bir çarşı olan halen hizmet veren ve turistlerin yoğun ilgisine maruz kalan bu bedesteni siz de ziyaret etmek istiyorsanız mobil durak hizmetleri ile bu geziden yararlanabilir çarşıdan çeşitli kültürel turistik ve Gaziantep yöresinin kurutulmuş ürünlerini de bu çarşıda bulabilirsiniz.Zincirli Bedestenin Tarihi dokusu her zaman turistlerin yoğun ilgisini maruz kalan ve halen Çarşı görevi gören zaman zaman restore edilmiş yapısıyla bugün daha modern bir görünüme kavuşmuş olan Gaziantep’in en köklü kültürel miraslarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

2.Kemikli Bedesten

Kemikli Besten; Gaziantep’in köklü ve ayakta kalmış sayılı ve desenleri arasında yer alan ve önemli bir tarihi geçmişe sahip olan önemli bir yerdir. 1865 yılında inşa edilen ve oldukça köklü bir yapıya sahip olan günümüze restore edilerek gelmiş halen ayakta kalan çok önemli tarihin ve Gaziantep dokusunun kemik yapısını oluşturan bu han ve bedestenleri siz de ziyaret etmek isterseniz mobil durak sizleri bekliyor.Gaziantep kültürünü yansıtan hediyelik eşyalar kurutmalık gıdalar ve çeşitli çarşılar ile halen günümüzde turistlerin ilgisini çeken ve çok önemli bir değere sahip olan Gaziantep bedestenlerini siz de ziyaret edebilirsiniz.Tarihi Kemikli Bedesten 1865 yılından bugüne kadar taşınmış en eski en kültürel miraslar arasında yer alırken aynı zamanda bugüne kadar taşınmış dokusu ile her zaman dualarla açılan ve kültürüne sahip çıkan bir bedesten olarak halen varlığını sürdürmektedir.

Kemikli Bedestenin Tarihi; inşa edilme tarihi olarak 1865 yılına dayanmaktadır. Köklü olan bu bedesten sayılı Gaziantep ve destanları arasında yer alan ve restore görerek ayakta kalan belirli başlığı ve desenler arasında yer alırken aynı zamanda özel kültürel miraslar arasında da adını duyurmaktadır.Gaziantep Kemikli Bedesten; oldukça büyük bir alanda inşa edilmiş hediyelik eşyalar el işlemeciliği dokumalar kurutmalık gıdalar ile aynı zamanda eski kültürel varlıkları simgeleştirilmiş Gaziantep kültürünü yansıtan eşyaların bulunduğu çarşılar ile günümüzde turistlerin yoğun ilgisini gören sayılı ve bedesten çarşıları arasındadır.Siz de Gaziantep han ve bedestenlerine sahip olan dokuları incelemek çarşılarında gezmek ve çeşitli hediyelik eşya ve kurutmalık gıdaları almak isterseniz mobil durak hizmetlerinden faydalanarak bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Hanların içi oldukça geniş çarşılardan oluşmakta ve zaman zaman restoran ve çay içilecek bölümleri ile dinlenme alanlarına da sahip olmaktadır.

Mobil durak Yeni teknoloji sistemleri ile siz de Gaziantep bedesten ve hanlarına kolay bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Her an ziyarete açık olan çarşıları ile yoğun ilgi gören yerli ve yabancı turistlerin oldukça fazla ilgi gösterdiği bu alanları siz de yakından görmek eski tarihi bedesten dokularını ve taş işlemelerini görmek isterseniz mobil durak hizmetleri ile tanışmaya ne dersiniz? Mobil durak uygulamasını indirerek siz de kullanmaya başlayabilirsiniz.