Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

GAZİANTEP EFSANELERİ

GAZİANTEP EFSANELERİ

Gaziantep efsanelerini sizlere mutlaka duymuşsunuzdur. Gaziantep bölgesinde gezilip görülecek efsane alanlar Gaziantep kültürünü ve tarihini yansıtan değerler mutlaka göreceğiniz ve görmekten mutluluk duyacağınız alanlar arasında yer almaktadır.Gaziantep’in muhteşem efsanelerini Gaziantep kalesini ve efsane olarak adlandıran Gaziantep hatıralarınız bu yazımızı sizlerle paylaşmak için oldukça modern bir yazı derledik.

Gaziantep efsaneleri bugüne kadar söylenen tarihçileri ve bindir çeşit hikâyeleri ile meşhur olan oldukça özel bir ilimiz olarak bugüne kadar gezilen görülen ve merak edilen şehirlerarasında yerini almaktadır. Hem tarihi hem efsaneleri hem de varlığını yitirmemiş olan tarihçileri ile bugüne kadar taşınmış ve halen kesilmeye değer olan Gaziantep bölgesinde çeşitli rivayetler Gaziantep rivayetleri ve hikâyeleri vardır. Her şehir efsanesinde olduğu gibi Gaziantep bölgesinde çeşitli efsaneler ve rivayetler devam ederken Gaziantep bölgesinde siz de merak edip gezmek ve tarih dokusuna yapılan hissetmek isterse resmi mobil durak hizmetini kullanmak ve bu aracılıkta orayı ziyaret etmek ister misiniz? Mobil durak hizmetleri her an yanınızda olan ve dilediğiniz zaman Gaziantep bölgesine gidebileceğimiz özel hizmetler arasında yer almaktadır.

Gaziantep bölgesinde yayılmış ve halen devam eden efsanelere değinecek olursak;

1.Gaziantep meşhur Kale efsanesi

Gaziantep Kalesi’nin çeşitli efsaneleri olmakla beraber bu efsanelerin doğruluğu araştırılması ve Gaziantep kalesini merak edilmesi hususunda oldukça derin etkiler yaratan ve yeni teknoloji modern kaynaklarından olan mobil durak her an sizinle olacak ve istediğiniz an Gaziantep bölgesini ziyaret etmeniz konusunda alternatif bir seçenek olarak hizmet sağlayacaktır.Gaziantep kalesi Gaziantep rivayetleri ile ilgilenecek olursak Gaziantep Kalesi’nin varlıklı bir kadın tarafından yaptırılmış olduğu ortaya çıkmaktadır. Kalenin yapılabilmesi için yüzüğünü satan bu kadının hikâyesi olarak bilinen yüzük kalesi ismini de bu hikâyeden almış ve dolayısıyla manevi Memati değerlerin birleşmesiyle oluşan bu kalenin halen bu günümüzde merak ederek gezildiği varsayılmıştır. Siz de yüzük hikâyesini dinleyerek yüzük karesini ziyaret etmek ve Gaziantep tarihini yakından hissetmek isterseniz mobil durak ile Gaziantep kalesini ziyaret etmeye ne dersiniz?

2.Ali Nacar Camisi Efsanesi

Gaziantep bölgesinde yaptırılmış olan Aleyna Camisi hakkında da çeşitli efsaneler ve rivayetler bulunmaktadır.Gaziantep rivayete göre marangozluk görevini icra eden Ali isminde bir marangoz tarafından yaptırılan ve hikâyesi ile oldukça ilgi çeken bu caminin hikâyesi ise şöyle anlatılmaktadır;Ali Nacar camisini durmak isteyen Ali marangoz bir miktar para saklar ve bu paranın helal olduktan sonra kendisini bulacağını ve bu camiyi yaptırmakta ona yardım edeceğini ileri sürer. Sesli zaman sonra niyetiyle Halis bir karşılaşma yaşayan ve bu parayı bulan marangoz Ali camiyi yaptırarak kendi ismini camiye verir. Eksik kalan paranın da develerle getirilip buraya bağlandığı rivayetleri olduğu söylenmektedir. Bu rivayete göre Gaziantep efsanelerinden bir tanesi olan bu caminin yapılmada ve kazançta helal kazandığı önemli vurguladığı için çeşitli zamanlarda buraya gelip dileklerin dilendiği ve sadece Allah huzurunda dualar edildiği de bilinmektedir. Siz de bu efsane camii ziyaret etmek isterseniz mobil durak hizmetinden faydalanabilirsiniz.

3.Düdüklü Baba Efsanesi

Gaziantep ev salonlarından bir tanesi olan düdüklü Baba efsanesi; Yavuz Sultan Selim seferleri sırasında düdüklü baba tarafından yolu kesilerek sen şu gün Mısır alacaksın dediği ve Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı o tarihte alarak düdüklü Baba adına bir türbe yaptırdığı ortaya çıkmaktadır. Düdüklü baklava efsanesi olarak bugüne kadar anlatılan ve tarihin her döneminde çeşitleri rivayetlerle birleştirilen bu hikâyede Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ın aldığı gün düdüklü babanın anlattığı hikaye ile birleşmesi ve ardından bunu hatırlayarak Yavuz Sultan Selim’in onun adına bir türbe yaptırması ve bunu tüm halkına ilan etmesiyle dönemden bugüne kadar kalan düdüklü Baba türbesi halen ziyarete açık hale gelmektedir. O zamandan bu zamana kalmış bu türbede halen varlığını korumuş zaman zaman restore edilmiş fakat o ilk yapısını asla kaybetmemiştir. Oldukça eski kültürel ve tarihi dokusu olan bu Gaziantep hikâyelerini siz de yerinde yaşamak ister misiniz?

Gaziantep rivayeti olarak bilinen bu hikâyelerde efsanede geçen mekânları ziyaret etmek bu alanlarda tarihi dokuyu hissetmek ve hikâyeleri tek tek anlatanlardan dinlemek ve tarihsel bu dokuların üzerinde yer alan metinleri okuyarak bu hikayelere ulaşmak oldukça etkileyici olacaktır. Uzun uzun anlatılan hikâyeler tek tek tarihin bu güzel dokularına asılmış olarak bulunmakta ve ziyaretler sırasında da okunma imkânı bulunmaktadır. Gaziantep efsaneleri olarak ortaya çıkan Gaziantep kalesi düdüklü Baba türbesi yine Acar Camisi gibi efsaneler bugün edeyim varlığına sürdüren zaman zaman restore gelmiş fakat halen o ilk dokusunu koruyan eserler olarak Gaziantep bölgesinde gezilmeyi açık alanlar arasında yerini almaktadır. Hikâyelerin tamamı bu mekânların üzerinde yazılı olmakta ve ziyaretler sırasında okunabilmekte ve ziyaret sırasında da bu atmosferin yaşandığı güzel ortamlar sağlanmaktadır. Birbirinden çeşitli efsaneleri velayetleri bulunan Gaziantep efsaneler bölgesini siz de ziyaret etmek ister misiniz? Eğer sizde mobil durak uygulamasını kullanarak bu bölgeyi ziyaret etmek ve bu efsaneleri yakından görmek ve bütün hikâyelerini baştan sona okumak isterseniz bu bölgeler sizleri bekliyor.

Gaziantep tarihini, rivayet kültürünü ve anılarını yaşatan bu efsaneler Anadolu’da kurulmuş ve kurulduğu ilk andan itibaren tarihsel bu alanlara hikâyeleri asılmış durumda ve bu hikâyeler günümüze kadar ulaşmaktadır. Doğruluğuna inanan ve manevi bir güçle anlatılan bu hikâyeleri siz de yerinde görmek bu hikâyelerin alanlarını ziyaret etmek isterseniz mobil durak uygulamasını güvenle kullanabilirsiniz. Siz de mobil durak uygulamasını indirerek Gaziantep rivayeti bölgesini ziyaret edebilir bu efsaneleri olduğu yerde inceleme fırsatı bulabilirsiniz.