Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

GAZİANTEP GEZİLECEK DOĞAL GÜZELLİKLER

GAZİANTEP GEZİLECEK DOĞAL GÜZELLİKLER

Gaziantep Mezopotamya ve Akdeniz arasında bulunmaktadır. Konumu dolayısı ile uygarlık tarihi için önemli bir yerdir. Gaziantep insan öncesi çağlardan beri yerleşim yeri konumundadır. Tarihi İpek Yolu yine Gaziantep üzerinden geçmektedir dolayısıyla tarihte her zaman canlılığını korumuş bir bölgedir. Dolayısıyla bünyesinde birçok tarihi mekân bulundurmaktadır. Tarihi mekânların yanı sıra doğal güzelliklerine oldukça fazla olan şehir her yıl binlerce turist için uğrak noktasıdır. Şehirde deniz bulunmasada Alleben Gölet’i denizi aratmamaktadır. Sizlerde bu şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini gezerken MobilDurak uygulamasını indirerek ulaşım ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. MobilDurak uygulaması ile konforlu ve güvenli bir taksi yolculuğu yapabilirsiniz. Ayrıca uygulamamızda bulunan indirim fırsatlarını da değerlendirerek uygun fiyatlı taksi yolculuğu yapabilir bu güzel gezinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Gaziantep’te görülmesi gerekilen doğal güzellikleri sizler için sıraladık.

 

1. Fırat Nehri

 Fırat Nehri’nin kaynağı Türkiye’dir. Nehir, Erzurum’un Dumlu Dağı’ndan başlar ve Basra Körfezine kadar devam eder. Dicle Nehri ile birleşerek Basra Körfezine dökülür. Fırat Nehri, Tunceli, Elazığ, Malatya ve Diyarbakır illerinden de geçmektedir. Fırat ve Dicle Nehri Mezopotamya’yı oluşturur. Nehir Güneybatı Asya’nın en uzun gölüdür. Nehirde feribot ile gezebilir çevresinde ki doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz.

 

2. Alleben Göleti

 Gölet Gaziantep’in deniz ihtiyacını karşılamaktadır. Göletin çevresinde piknik yapabilir, bulunan havuzlarda yüzebilir, çevrede bulunan bungalov evlerde kalabilir bu eşsiz doğanın keyfini çıkartabilirsiniz. Gölet Gaziantep ilinin Şehitkâmil ilçesindedir

 

3. Hızır Yaylası

 1994 yılında turizm bölgesi ilan edilen Hızır Yaylası her mevsim bünyesinde bulundurduğu çiçekler ile ve içerisinde bulundurduğu tarihi kalıntılar ile sizlere harika bir gezi fırsatı sunar.

 

4. Burç Ormanları

 Gaziantep’in Şahinbey ilçesi yakınlarında bulunmaktadır. Mesire alanı bulundurmaktadır. Burada piknik yapabilir spor yapma alanlarında spor yapabilirsiniz. Burç Ormanları’na Gaziantep Hayvanat Bahçesi içerisinden ulaşabilirsiniz.

 

5. Sof Dağı Yaylası

 Burada piknik yapabilir, kamp yapabilir harika doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Yaylada, 124 çeşit hayvan ve 267 tür bitki bulunmaktadır.

 

6. Dülükbaba Ormanı

 Karaçam ve Sedir ağaçları ile çevrelenmiş olup içerisinde botanik bir gölet bulunmaktadır. Orman içerisinde de dinlenme tesisleri yer almaktadır. Burada piknik yapabilir, doğa yürüşü yapabilir, kamp yapabilirsiniz. Doğa yürüyüşü yaparken yapılan peyzaj çalışmaları ile de oldukça dikkatinizi çeken yerler görebilirsiniz.

 

7. Karpuzatan Mesire Alanı

Burada piknik yapabilir, mangal yapabilir, ailecek vakit geçirebilirsiniz. Buraya birçok yerli ve yabancı turist gelmektedir. Gaziantep ilindende sıcak yaz aylarında doğaya kaçmak için oldukça fazla yerel halk buraya gelmektedir.

 

8.Tahtaköprü Baraj Gölü

 Göç eden kuşlar buradan geçtiği için kuşların barınağı konumundadır ve çevresine yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile doğal güzelliğe dönüştürülmüştür.

 

9. Habeş Kanyonu

 8.650 metre uzunluğunda ki kanyon dağcılık yapanlar için bir uğrak noktasıdır. Burada yürüyüş ve kamp da yapabilirsiniz. Kanyon antik uygarlıklarının geçiş noktası olan Roma köprüsünden sonra dört bölüme ayrılmaktadır. Bazı alanlarda yüzme de yapılabilmekte. Burada bulunan Meşe, Melengiç, Dikenli Meşe ve Çınar ağaçları gelen insanların harika bir doğa keyfi sürmesine sebep olmaktadır. Ayrıca burada bulunan, tekne ve feribot seferlerine de katılabilirsiniz.

 

10. Kavaklık Parkı

 Alleben Deresi içinden geçen yer Türkiye’nin en eski piknik alanıdır. Burada çay bahçeleri, çocuk parkları, piknik alanları, yeme içme tesisleri, halı saha, spor aletleri, piknik masaları gibi birçok şey var.

 

11. Kaleoğlu Mağarası

 Yeni keşfedilen Kaleoğlu Mağarası, Gaziantep Kalesi’ne oldukça yakın bir yerde konumlanmaktadır. Belli bir döneme kadar taş ocağı sonrasında ahır olarak kullanılan yer şimdilerde restore edilmiş ve gezginlere açılmıştır. Buraya gelip bir şeyler yiyebilir, sohbet edebilir, buranın otantik havasının tadını çıkarabilirsiniz.

 

12. Rumkale

Gaziantep ilinin Yavuzeli ilçesi kasaba köyünün yakınlarında bulunmaktadır. Antik dönemden günümüze kadar birçok isimle adlandırılmıştır. Kale iki beden halindedir. Birinci beden kalenin doğu, kuzey ve batıdaki kayanın dik olarak yontunması ile doğal sur meydana getirilerek oluşturulmuştur. İkinci beden ise bu doğal sur üzerine, sert, kalker kesme taşlar ile sur duvarı olarak yapılmıştır. Rum kale bir zamanlar Şanlıurfa ile Gaziantep arasında sınır oluşturan, Fırat Irmağı arasında yer aldı. Günümüzde üç yanı baraj gölü ile çevrilmiş olup yarım ada görünümündedir. Hz İsa’nın havarilerinden Yuhanna’nın Roma döneminde Rum Kaleyi mesken yaparak kaleden oyma bir odada İncil’in nüshalarını çoğalttığı rivayet edilir. 1113 ‘de burası başpiskoposluk makamı olarakta kullanılmıştır. 1279’da kaleyi kuşatan Memluklular burayı zapt edememiş ve 1292 de burası tekrar kuşatılmış ve kalenin fethi gerçekleşmiştir. 1516 da Osmanlılar’ın eline geçmiştir 17.yüzyılda Evliya Çelebi buranın bir tepe üstünde sağlam bir kale olduğunu, dışarıda camisi, hanı, hamamı ve küçük bir çarşısı olduğunu belirtmiştir. Kâtip Çelebi ise buranın, bahçelerinin ve meyvelerinin bolluğunu vurgulamıştır. Rum Kale üç yanı göl ve bunu çevreleyen dik kayalıkları ile doğa ve insan harikası bir yerdir.

Gaziantep, tarih öncesi çağlardan beri yerleşim yeri olması ile birçok tarihi yerde barındırmakta bu doğa ve tarih harikası şehri gezerken size eşlik etmesi adına çıkarttığımız MobilDurak uygulamamızı indirerek konumunuza anında taksi çağırabilir veya önceden gideceğiniz tarihi veya saati uygulamıza girerek taksi randevusu oluşturabilirsiniz. Uygulamamız üzerinden sizleri taksiye bindiğiniz andan indiğiniz ana kadar takip ederiz böylece güven dolu bir yolculuk yapmanızı sağlarız. Sizde dilerseniz seçeceğiniz aracın şöförünün isim bilgilerine bakabilir ve daha önceki müşterilerin değerlendirmelerini inceleyebilirsiniz. Ödeme yöntemi ise dilerseniz banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi uygulamamıza girerek uygulama üzerinden dilerseniz şöföre elden ödeme yapabilirsiniz. Uygulamamızın cepparam özelliğini kullanarak kendinize bir cüzdan oluşturabilir böylece cüzdanınızdan yaptığınız her ödeme için %5 uygulamamızdan,  kredi kartı veya banka kartınızla yaptığınız ödeme için %3 indirim kazanabilirsiniz.