Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

GAZİANTEP KASTELLERİ

GAZİANTEP KASTELLERİ

Gaziantep köklü tarih ve oldukça yoğun kültürel miraslara sahip olan çok önemli illerimizden bir tane olması dolayısıyla çeşitli tarihsel kalıntıları ve muhteşem doğa harikalarının yanında çeşitli kastel yapıları ile de halen günümüzde ilgi gören sayılı illerden bir tanesidir.Dünya üzerinde hiçbir benzeri olmayan kastelleri ile Gaziantep gezi kültürünün olmazsa olmaz bölgelerinden bir tanesini oluşturmaktadır. Gaziantep kastelleri pek çok anlamda kullanılmak üzere yapılan ve inşa edilen eserler arasındadır.Gaziantep kastelleri pek çok metotla kullanılmak için inşa edilen yapılar arasında bulunurken Gaziantep kültürünün eski kültürel evlerinin ve tarihçesinin vazgeçilmez dokularının bulunduğu bu inşalar halen günümüzde farklı amaçlarla ve restore edilmiş olarak kullanılmaktadır.Gaziantep kastelleri ve inşa yapıları arasında bulunan çok köklü ve eski kültüre dayanmış Gaziantep yapıları bulunmaktadır.

Pişirici Mescidi ve Kastelleri; Selçuklu şansının en kötü yapılarından biri olarak ortaya çıkmış ve eski zaman kültürünün bugüne taşınmış en önemli kriterlerinden bir tanesi olan bu kasteller hem Yapı hem inşa olarak eski zaman kültürünü yansıtmaktadır. Tarihçi olarak 1282 yıllarına dayanan ve Selçuklu zamanlarına denk gelen bu insanların halen günümüze taşınması ve eski yapısını koruyor olması zaman zaman yapılan restore işlemlerinde büyük katkısı ile oluşmaktadır.Pişirici Mescidi, girişinde bulunan banyo ve havuzların yanındaki inşalardan bir tanesi olmaktadır. Pişirici mescidi ve kastellerine girdiğiniz anda havuz ve mesleklerin bulunduğu alanlar sizleri karşılamaktadır. Bu kastelleri ziyaret etmek isterseniz mobil durak hizmeti sizlerle olacaktır.Tarihi Gaziantep Kastelleri, eski dönem mimarisinde inşa edilmiş ve o zaman da kullanılan toplu su ve banyo hizmetlerinin alındığı şimdilerde ise tarihsel bir doku olarak günümüze aktarılmış olan eski binaların bulunduğu bu alanlar Gaziantep kültürünün gezi kültürüne dair kalmış en önemli eserleri arasında yer almaktadır.Gaziantep Kastelleri oldukça meşhur olan ve Gaziantep’e gidildiği zaman mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir.

Gaziantep’in en eski şehir kastelleri olarak bilinen bu yapılarda siz de eski dönemde kullanılmış su kanallarını ve kas tellerinin içindeki doğal yapıları görebilme imkanını da burada bulabilirsiniz.Çok sayıda kartelin bulunduğu ve çeşitli inşalarla düzenlenmiş ve zaman zaman restore edilmiş bu yapıların içi oldukça eski tarihin kültürüne sahip dokunuşlarla işlenmiş ve bugüne taşınmış güzide eserler arasında yer alırken aynı zamanda o zamanda kullanılmış toplu su ihtiyacını gideren bölümleri de rahatlıkla görebileceğiniz mekânlar olarak bugüne aktarılmıştır.

Gaziantep kastelleri tarihi çok eski Selçuklu zamanlarından bugüne taşınmış eserler olarak nitelendirilmektedir. Selçuklu zamanı 1282 yıllara dayanan ve eski yapıtların ve toplu kullanılan su araçlarının halen bulunduğu inşasının değişmediği ve restore edilse bile öz varlığını koruyan bu yapıları siz de ziyaret edebilirsiniz. Selçuklu zamanında kullanılan ve suyun ortak hazinesi olarak kabul edilen bu inşalar birbirinden farklı odaları ile halen dikkat çekici bulunmaktadır. Siz de bu tarihi kas telleri gezmek isterseniz mobil durak Yeni teknoloji hizmetleri ile anında buraya gelebilir ve güvenli taksi hizmetini kullanabilirsiniz.Gaziantep’in gezilecek alanları bakımından çok değerli bulunan bu kas telleri hem kolay ulaşım hem de dikkat çekici inşa yapıları ile sizi eski bir zaman yolculuğuna çıkaracaktır.

Gaziantep tarihi kasteller tarihin kültürel arkeolojik ve gastronomi alanındaki en büyük eserleri arasında yer almaktadır. Yeraltı suyunun burada birleştirilerek ortak kullanıma açılması için inşa edilen bu alanlarda su haznesi ve kullanım alanlarında halen eskisi gibi duruyor olması yerli ve yabancı turistlerin de oldukça dikkatini çekmektedir. İnşa ve tavan kısmı bölümleri ile oyma işçiliğin ve taş işçiliğinin kullanıldığı Selçuklu zamanının bütün o inşaat serüvenini yansıtan ve İnşa oyma el işçiliği konusunda o tarihin dokularını bugüne taşıyan bu kasneller kültürel ve turistik açıdan büyük önem taşımaktadır.

Gaziantep’in en önemli kastelleri içinde küçük havuzların ve pek çok kapının bulunduğu kulübe biçimindeki inşalar olmakta ve güneş yanığı yansımasıyla turuncu bir ışık görselliği de sunmaktadır. Yansımalar ile birlikte tarihi taş dokuların turuncumsu bir görünüm alması oldukça estetik ve tarihin eski kültür dokusuna da uygun olmakla beraber aynı zamanda ziyaretçilerin de büyük ilgisini çekmektedir. Ortasında bulunan orta büyüklükteki havuzu ile de oldukça estetik duran bu kasterler havuzların içi doldurularak daha estetik bir hale getirilmiş ve halen turistlerin gezi mekanını açık halde durmaktadır. Gaziantep kastelleri gezi durağının ilk adımı olarak incelenen ve ziyaret edilen bölümlerden bir tanesi olarak Gaziantep kültürüne en yakışan şekilde halen korunmaktadır. Gaziantep bölgesel olarak tarihi kültüre sahip çıkan bir il olarak karşımıza çıkmakta ve bütün tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkan kültürel anlayışı ile halen günümüzde büyük ilgi gören mekânları barındıran Doğu illerinden bir tanesi olmaktadır. Kültürel ve turizm açısından büyük kriterlere sahip olan Gaziantep bölgesinde bulunan bu kasteller oldukça görsel estetik ve kültürel mirasın etkileri olarak sizin de gezebileceğiniz alanlar arasında yer almaktadır.Oldukça estetik bir duruşa ve eski bir kültüre ait olan bu alanları siz de fotoğraflamak ve burayı ziyaret etmek isterseniz mobil durak hizmetlerinden hemen yararlanabilirsiniz. Mobil durak uygulaması ile siz de anında bu alanlara ulaşabilir kolay ulaşım rehberi ile hem gezebilir hem de güvenli yolculuğun tadını çıkarabilirsiniz.Gaziantep kastellerini sizde olduğu yerde incelemek ve tarihin o ışıl ışılımsı dokusunu yerinde ziyaret etmek, tarihsel o taş yapısını incelemek ve fotoğraflarını çekmek isterseniz güvenli ve konforlu taksi olan mobil durak hizmetleri sizleri bekliyor.