Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

GAZİANTEP'TE NE YENİR NERDE YENİR?

GAZİANTEP'TE NE YENİR NERDE YENİR?

Gaziantep Tarihi oldukça eskilere dayanır ilk uygarlıklara ev sahipliği yapan bu şehir kültürel anlamda oldukça zengindir. Şehir tarih öncesi çağlardan beri insan topluluklarını barındırmasıyla, Tarihi İpek Yolunun buradan geçmesiyle her zaman canlılığını koruyan kendine yeni kültürler katan bir şehir olmuştur. Yapılan arkeolojik kazılar neticesinde bölgenin tarihinin Taş, Kalkolitik ve Bakır dönemlerine ait kalıntılar bulundurması Anadolu’nun ilk yerleşim alanlarından olduğunu göstermektedir. Ayrıca Gaziantep, Kahramanmaraş, Halep, Bilecik, Akdeniz üzerinden geçmesiyle de önemli bir kültür ve ticaret merkezi haline gelmiştir.

Gaziantep’te Ne Yenir sorunun cevabı oldukça geniştir. Çünkü bu kadar uzun ve geniş bir tarihe sahip olup içerisinde birçok kültürden insanı barındırması şehre yemek yönünden de katkısı olan durumlardandır. Gaziantep’in bu başarısı sadece Türkiye’de sınırlı kalmamış tüm dünyaya yayılmıştır. UNESCO ‘nun ‘Yaratıcı Şehirler Bilim Ve Kültür Ağı’na giren iki şehirden biridir.

 

 1. Yuvalama Gaziantep yöresine özgü çorba kıvamında bir sulu yemektir. Özellikle bayramların vazgeçilmez yemeği olan bu yemek denilince akla Aşina
 2. Lahmacun Gaziantep’te lahmacun Adana lahmacunun aksine oldukça ince bir hamurdan yapılır şehrin önde gelen lezzetlerinden biridir ve Üçler Kebap bu yemeği yapan en iyi yerlendendir.
 3. Nohut Dürüm bu yemek bilmeyenler için oldukça ilginç bir deneyim olabilir. Nohutlar geceden sabaha kadar kısık ateşte haşlanır ve yeşillikler ile dürüm arasına konulur. Gaziantep ilimizin bir sokak lezzeti olan bu yemeği sokaklarda satılan tezgâhlardan gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.
 4.  Küşleme kebabı hayvanın oldukça değerli bir bölgesi olan sırt bölgesindeki etlerden yapılmaktadır. Et sinirsiz olması sebebiyle oldukça yumuşaktır. Kebapçı Halil Usta bu lezzeti tadabileceğiniz en iyi yerelden biridir. Mekân oldukça temiz ve salaş bir yerdir. Biraz küçük ve müşterisi oldukça fazla olan bu yerde Küşleme kebabı yemeden gitmenizi önermeyiz.
 5. Ali Nazik bu yemek közlenmiş patlıcanın yoğurt, sarımsak ve tuz ile püre haline getirilerek üzerine kuşbaşı et konulmasıyla elde edilen şehre özgü lezzetlerden biridir. İmam        Çağdaş ise Ali Nazik lezzetini tadabileceğiniz en ünlü mekânlardan biridir.
 6. Meyveli Et Yemekleri asıl merkezi Asya bölgesi olan bu yemeğin İpek Yolu zamanlarından şehre girdiği tahmin edilmekte. O mevsimin meyvelerinin etle buluşması farklı bir tadım      yapmanıza olanak sunar. Oldukça ilginç bir tadım fırsatı için Mutfak Sanatları Merkezine gidip bu lezzeti tadabilirsiniz.
 7. Beyran çorba şeklinde olsa da ana yemek olarak tüketilecek kadar ağır bir yemektir. Kuzu incik, pirinç ve bol miktarda baharattan oluşan bu yemeği yemek için Metanet  lokantasını tercih edebilirsiniz. Oldukça salaş ve otantik havasıyla hem keyifli bir vakit geçirebilir hem bu yemeği yiyebilirsiniz.
 8.  Katmer hamurun incecik açılıp arasına haşhaş, tahin, fıstık konularak dört beş defa katlanması ile elde edilen Orta Asya’nın da en önemli tatlılarındandır. Bu lezzeti Katmerci Zekeriya Usta’da
 9.  Künefe sıcak servisi tercih edilen künefenin peyniri uzayan bir şekilde servis edilmesini istiyorsanız Köz Antep Künefeyi deneyebilir burada künefenin en güzel halini tadabilirsiniz.
 10.  Ciğer yemeyi Gaziantep’e geldiyseniz aklınıza koymanız gerekir çünkü bu yemeği en iyi yiyebileceğiniz şehirlerin başında Gaziantep gelir. Ciğeri yanında soğan salatası ile birleştirip pide arasına konularak yemeniz tavsiye edilir. Bu tadı ise Gaziantep’te Ciğerci Ali Haydar Ustada deneyimlemeniz tavsiye edilir.
 11. Menengiç Kahvesi Menengiç ağaçlarının meyvelerinin kurutulup kavrulmasıyla kahve elde edilir ve çoğunlukla pişirilirken su yerine süt tercih edilir. Güneydoğu Anadolu da yaygın olan bu kahveyi kahve severlere tavsiye ederiz. Kahveci Fayat Usta bu lezzeti tatmanız için tavsiye edilen yerlerin başında gelmektedir.
 12.  Keme Kebabı Keme mantarının etle buluşması ile yapılır. Bayazhan Restoranda bu tadı tatmanızı tavsiye ederiz.
 13. Zahter Çayı Ortadoğu’da çok yaygın olarak kullanılan bir baharat olan zahterin çayıda mevcut. Gaziantep’te ıhlamur yerine zahter çayı tüketiliyor denilebilir. Papirus Cafe, Tahmis Kahvesi gibi birçok mekânda bu çayı tadabilirsiniz.
 14. Şöbiyet baklavaya benzeyen bu tatlıyı baklavadan muska şeklindeki biçimi ayırır. Yanında kaymak ile servis edilen bu tatlıyı Zeki İnal Baklavada tadabilirsiniz. Sadece şöbiyet değil birçok tatlıyı burada gönül rahatlığı ile tadabilirsiniz.
 15. Hışvahan Gourmet Restaurant tarihi bir han içerisinde bulunur ve sizlere zengin menüsü ile birçok yöresel yemeği tadımlama fırsatı sunar.

 

Gaziantep hem kültürü ile hem doğal ve tarihi güzellikleri ile hemde yemek ve tatlı bakımından sizleri oldukça tatmin edebilecek bir şehirdir. Bu şehri gezerken sizlere eşlik etmesi ve konforlu taksi kullanımınızı sağlaması açısından MobilDurak uygulamasını ürettik. Telefonunuza bu uygulamayı indirerek hem güvenli hem konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz. Uygulamamızdan seçeceğiniz şöförün bilgilerini öğrenebilir daha önceki müşterilerin değerlendirmelerini inceleyebilirsiniz. Dilerseniz taksi çağır özelliği ile taksi randevusu oluşturup istediğiniz gün ve saat için önceden işlem yapabilirsiniz. Uygulamıza gideceğiniz lokasyonu girdiğiniz zaman otomatik olarak taksi ücreti hesapla özelliği ile ücret hesabı yapılır daha sonrasında sizleri ek ücret sürprizi ile karşılaştırmayız. Ödemeyi dilerseniz banka veya kredi kartı bilgilerinizi uygulamamıza girip uygulama üzerinden yapabilir böylece %3 indirim kazanabilir, dilerseniz şöföre elden ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca ceppara özelliği ile uygulamamızda kendinize bir cüzdan oluşturabilir içerisine para yükleyip cüzdan üzerinden ödeme yapabilir böylece %5 indirim kazanabilirsiniz. Yolculuğunuz uygulamamız üzerinden an an takip edilir ve güvenlik standartları en üst seviyededir. Böylece bu güzel şehri gezerken rahat ve konforlu bir ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.