Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

GİLİNDİRE MAĞARASI MERSİN

GİLİNDİRE MAĞARASI MERSİN

Mersin kültürel miras yapısı olarak oldukça gelişmiş koşullara sahip olan bir bölgemizdir. Mersin tarihsel kültürel kalıntıları ve mimari sert turist turistik eserleri ile bugüne taşınmış ve korunmuş olan modern şehirlerden bir tanesi olsa da zamanın ve eski kültürün dokularını halen olduğu gibi bugüne yansıtmaktadır.Mersin bölgesinde bulunan aydınlık ilçesinde bulunan ve kültürel miras olarak bugüne kadar taşınmış olan yapıların en başında gelen gilindire mağarası tarihçe olarak eski bir zamandan kalmaktadır. Mağara kültürünün en belirgin özelliklerini taşıyan bu Mersin mağarası giriş kısmının denize baktığı kapısı ile oldukça modern bir yapıda bulunmakta ve Mersin denizine oldukça yakın bir alanda bulunmaktadır.

Mersin Gilindire Mağarası, Mersin’in Aydıncık ilçesinde bulunan denize çok yakın olan ve giriş kapısının denize baktığı oldukça köklü ve eski bir mağara olarak Mersin kültürünü yansıtan en önemli değerlerden bir tanesidir. Çok eski zamanlardan bugüne taşınmış ve bugüne kalmış olan bir eser olarak bilinen bu mağaranın bir çoban tarafından tesadüfen ve oldukça yeni bir zamanda bulunduğu ve turist akınına hemen uğradığı da bilinmektedir. Ondan kalmış olan bu mağaranın eski taş yapısı ve iç oyma taraflarının kültürel alanda çok eski bir tarihin dokusu olduğu da ortaya çıkmaktadır. Denize bakan giriş kapısı denize olan yakınlığı ve küçük bir köy içinde bulunan mağara yapısının Aydıncık ilçesinde bulunması da oldukça büyük bir önem taşımakta ve Mersin’in en önemli kültürel miraslarını içinde barındırmaktadır. Mersin’in Aydıncık ilçesinde denize çok yakın bir alanda bulunan ve kafası Denizi çok yakın olan bu mağaraya denizden ve karadan ulaşım araçları ile gidebileceğiniz iki mekanizma bulunmaktadır. Siz de Mersin Aydıncık mağarasına gitmek isterseniz mobil durak kara hizmetleri ile buraya ulaşabilir belirli bir bölgeden sonra deniz yolunu da kullanabilirsiniz. Mersin’in köklü ve eski bir mağarası olan bu mağara ziyaretler sırasında taş sarkıtlar mağara kalıntıları ve eski tarihten bugüne kalan eserleri ile turistlerin oldukça yoğun ilgisine de maruz kalmaktadır.

Gilindire Mağarası, Mersin’in en büyük mağaralarından bir tanesi olarak içinde damlataşlar sarkıtlar ve çeşitli taş yapıtlar da bulunarak oldukça köklü ve kültürel bir mirasın bugüne taşınmış en doğal ve kültürel eserleri arasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Oldukça geniş olan bu mağara uzunluk yükseklik ve basamak olarak oldukça geniş bir yapıda bulunmaktadır. Uzun ve geniş bir mağara olan bu mağarayı gezip görmek için siz de mobil durak hizmetlerini kullanabilir Mersin bölgesinde mobil durak hizmetleri ile geldikten sonra Deniz yolunu da kullanarak mağarayı ziyaret edebilirsiniz. Bu kültürel mirası gezilip görülmeye değer alanların en başında gelmektedir.

Aynalıgöl Mağarası,  kireç taşından oluşmuş ve çeşitli taş yapıların kullanıldığı bir mimariye sahip olmaktadır. Taş kesitler ve kireç taşından oluşmuş sarkıtları mağaranın dekoratif anlamda çok eski taş yapılarının da simgeleşmiş özelliklerinden biri olduğunu karşımıza çıkarmaktadır. Uzunluk olarak 555 metre olan bu mağaranın gezilip görülmeye en değer olan varlıkları sarkıtları iç merdiven kısımları ve uzunluğu ile gezilip görülmeyi hak eden bir mimari dekoratif araç da olduğu bilinmektedir. Mağara yapısal olarak zaman zaman karanlık bölgelerde kalan sıcak nemli ve hatta oldukça mitolojik bir görünüme de sahip olan yapıları ile günümüzde yerli ve yabancı turistlerin çok fazla tercih ettiği gezi alanları arasında yer almaktadır. Uygun çizgileri ve eski tarih dokusu ile bu mağaranın antik dokusu işçiliği ve sarkıtları taş ve kireçten oluşmaktadır.

Mersin Aynalıgöl Mağarası, dişlerin gezisine açık olan bölümleri ile her zaman ziyaret edebileceğiniz bir noktada da bulunmaktadır. İç ve dış bölümlerinde çeşitli taş ve kireç oluşumların sarkıtların ve dikitlerin bulunduğu bu mağaranın çeşitli yüzeysel uzunluğu derinliği ve deniz altında kalan kısmını oldukça geniş bir literatür olarak gezi rehberleri tarafından da anlatılmaktadır. Yüksek nem olgusunun olduğu bu eski kültür mağarasında zaman zaman gezi sırasında zorluklar da yaşanabilmekte ayrıca havanın geldiği alanlarda nefes alabilme özelliği de bulunmaktadır. Özellik olarak dolomit ve kireç taşından oluşmuş mağaranın yapıt ve iç tasarımları kireç sarkıtları içinde bulunan merdiven yükseklik ve deniz altında kalan kısımları zaman zaman dokusal olarak yıpranma da yaşanmaktadır.

Tarihi Gilindire/Aynalıgöl Mağarası, çok eski zaman kuşağına ait olduğu bilinmekle beraber tesadüf eseri bulunmuş olması da ayrı bir düşündürücü olay olmaktadır. Hem Deniz hem Kara yolculuğu yol açılabilen Mersin’in en önemli kültürel mirası olarak kabul edilen ve günümüz şartlarında da geziye açık olan yerli ve yabancı turistler tarafından dikkatle takip edilen bu yapıyı siz de mobil durak hizmetleri ile gezebilirsiniz.Gilindire Mağarası Tarihi çok eski zaman kuşaklarından doğal taş ve kireç taşı ile oluşmuş bir mağara olduğu bulgular ile ortaya çıkmaktadırİçinde kristallere benzer renkli taş bulguları da mimari dekoratif alanında bulunduğu yüzyılın ve bulunduğu uygarlığın simgeleri olarak bugüne taşınmaktadır. Kültürel miras olarak bugüne taşınmış ve mitolojik eser olarak kabul edilmiş bu yapıları siz de gezmek ve bu eser kalıntılarını yerinde ziyaret etmek isterseniz mobil durak hizmetleri sizleri bekliyor. Mobil durak hizmetleri ile karadan ulaşabileceğiniz gibi Mersin bölgesinde mobil durak sistemleri ile gelerek daha sonra deniz yolunu da kullanabilirsiniz.

Mobil durak uygulaması güvenlik taksi uygulamaları arasında yer almaktadır. Mersin bu meşhur ve kültürel mağarasını siz de mobil durak hizmetlerini kullanarak gezmek bu kültür dokularının hangi uygarlık zamanından kaldığını hissetmek ve rehberler sayesinde buranın hikâyesini dinlemek isterseniz siz de mobil durak hizmetleri ile yeni bir gezi planı oluşturabilirsiniz.