Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

KONYA GEZİLECEK TARİHİ YERLER

KONYA GEZİLECEK TARİHİ YERLER

Konya’da yerleşik hayatın tarih öncesi çağda başlandığı bilinmektedir. Konya’da bulunan Çatalhöyük bölgesi bugüne kadarki en eski Neolitik devir yerleşim merkezidir. İlk defa bu bölgede ateş yakılmış, yemek kültürü oluşmuş, tarım yapılmış ve yerleşik hayata geçilmiştir. Şehir merkezindeki Alaaddin Tepesi Neolitik dönem sonları ile Kalkolitik dönem başlarında kurulmuştur. Burada yapılan kazı çalışmaları ile bölgenin Hitit hâkimiyetinde bulunduğu öğrenilmiştir. Bölgenin bu kadar eski olması birçok medeniyete ev sahipliği yapmasına sebep olmuştur. Bölgede, en eski kutsal yapı kalıntıları bulunmaktadır. Anadolu’da bulunan en eski kiliselerde yine bu bölgededir. 1071 senesinde yapılan Malazgirt Savaşı ile Anadolu’daki birçok bölge Türklerin eline geçmiş ve İslamiyet bu bölgelerde yayılmıştır. Konya’da ele geçirilen şehirlerarasında bulunmaktadır. Konya, Anadolu Selçukluları’na başkentlik yapmış ve en zengin eserlerini bu dönemde çıkartmıştır. Yine Osmanlı döneminde de Konya önemli bir merkez olmuş bu dönemde şehre birçok cami, çeşme ve medrese yapılmıştır. Yine Osmanlı dönemindeki Tanzimat Fermanı ile de Konya oldukça gelişmiştir. Dünyanın en eski yerleşim bölgesi olan Konya şehri bünyesinde birçok tarihi eser barındırmaktadır.

 

1- Mevlana Türbesi

 1926’dan beridir var olan müze bugün Konya’nın en çok ziyaretçi çeken bölgesidir. Türk ve İslam kültüründe oldukça önemli olan Mevlana Celaleddin Rumi tasavvuf üzerine yazdığı eserlerle bilinmektedir. Yazmış olduğu eserlerden beş âdeti günümüze kadar ulaşmıştır.

 

2- Karatay Medresesi-Çini Eserler Müzesi

 1251 yılında yaptırılan medrese, 1955 yılından beri müze olarak kullanılmaktadır. Anadolu Selçuklu zamanında yapılan Karatay Medresesi bünyesinde o zamanlara ait çini işçiliği bulundurmakta.

 

3- İnce Minareli Medrese

 1264 yılında Selçuklular tarafından yapılan medrese Selçuklu mimari yapısını en güzel yansıtan bölgelerden biridir. Günümüzde Taş Ve Ahşap Eserler Müzesi olarak faaliyet görmektedir.

 

4- Konya Ereğli Müzesi

 1968 senesinde açılan müze bu alandaki arkeolojik kazılardan çıkan eserleri barındırmaktadır. Neolitik dönemden eserler bulundurması ile oldukça dikkat çeken bir müze olan Ereğli Müzesi de gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir.

 

5- Selimiye Camii

 Sultan Selim Camii olarakta bilinen caminin inşaatına Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde başlanmış 2. Selim döneminde tamamlanmıştır. Caminin yanında ise Mevlana Türbesi bulunmaktadır. Bu sebeplede şehrin en kalabalık yerlerinden biridir.

 

6- Alaeddin Camii ve Sultanlar Türbesi

 Anadolu Selçuklu mimarisinin önemli örneklerinden biri olması ile oldukça fazla ziyaretçi çeken bir alandır.

 

7- Nasreddin Hoca Türbesi

 Konya’nın Akşehir ilçesinde yer alan türbe mizah ustası ve filozof Nasreddin Hoca’nın mezarıdır. Görsel olarak oldukça dikkat çeken türbenin içinde bulunan sandukanın başında tersten yazılı ölüm tarihi bulunmaktadır ve bu yazılı tarih günümüze kadar korunmuştur.

 

8- Eşrefoğlu Camisi

 Cami, çini ve mozaik süslemeleriyle oldukça dikkat çeken bir mimariye sahiptir. 1296-1299 yıllarında yapılan cami ahşap yapılı bir direğe sahiptir. Cami bu yapısı ile oldukça fazla ziyaretçi çeken bir yer haline gelmiştir.

 

9- Çatalhöyük Neolitik Antik Kenti

 UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren yapının tarihi günümüzden dokuz bin yıl öncesine dayanmaktadır. İnsanlığın ilk yerleşim yerlerinden biri olan bu bölgede oldukça eskiye dayanan yapıları görmek mümkündür.

 

10- Sille Köyü

 Bir zamanlar ticaret yollarının merkezi olan köyün tarihi beş bin yıla dayanmaktadır. Sille Köyü, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemine ait izler barındırmaktadır. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait camiler, hamamlar, çeşmeler, köprüler bulunmaktadır.

 

11- Kilistra Antik Kenti

 Helenistik ve Roma dönemlerinde yerleşimin olduğu Kilistra, tarihi Kral Yolu üzerinde bulunmaktadır.Burası inanç turizmi alanındada oldukça öneme sahip bir bölgedir.

 

12- Kubadabad Sarayı

 Selçuklu döneminden günümüze kadar gelen tek saraydır.1.Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılan saray çini ve mimari özellikleriyle oldukça dikkat çeken bir bölgedir. Selçuklu dönemine ait çiniler bu bölgeden çıkarılmış ve şu an Karatay Müzesi’nde sergilenmektedir. Kazılar bugün hala devam etmektedir.

 

13- Aziz Pavlus Kilisesi

 Alaeddin Tepesi’nde bulunan Roma Katolik kilisesi Konya’ya özgü kesme sille taşı ile örtülmüştür. 1910 yılında inşaa edilmiş ve bugün hala kilise olarak kullanıma açıktır.

 

14- Oyma Yeraltı Şehirleri

 Karacadağ sönmüş bir yanardağdır ve bölgede birbirinden bağımsız 36 adet yeraltı şehri bulunmaktadır. 8. ve 10. Yüzyıllarda bölgeye çok fazla Arap akın etmiş ve yer halk kendini korumak amacı ile bu yeraltı şehirlerini oluşturmuşlardır. Burada kiliseler, sarnıçlar, zindanlar, odalar ve müştemilatlar bulunmaktadır. Ayrıca burada makara sistemi ile tarihin ilk asansörü inşaa edilmiştir.

 

15- Şifa Sultan Hamamı

 1258-1283 tarihleri arasında yapılan hamam Selçuklu döneminde yapılmış olup mimarisi ile oldukça dikkat çekmedir. Burası en eski Türk hamamı olma özelliğine sahiptir.

En eski yerleşim yerlerinden biri olan bu şehrin gezilecek çok fazla tarihi ve doğal güzellikleri bulunmakta. Sizler bu şehri gezerken bizlerin geliştirdiği MobilDurak uygulaması ile keyifli bir taksi yolculuğu yapabilirsiniz. Sizlere konforlu ve güvenli bir taksi yolculuğu imkânı sunan uygulamamızı indirerek bulunduğunuz konuma anında taksi çağırabilirsiniz. Güvenliğiniz adına sizleri uygulamamız üzerinden takip etmekteyiz ve sizlerde dilerseniz seçeceğiniz aracın sürücüsünün isim bilgilerini ve daha önceki müşterilerden gelen değerlendirmelerini inceleyebilir buna göre araç seçimi yapabilirsiniz. Dilerseniz önceden gideceğiniz tarihi ve saati belirterek taksi randevusu oluşturabilirsiniz. Taksi ücreti hesapla özelliği ile önceden ücret hesabı yapılmakta ve sonrasında ek ücret talep edilmemektedir. Ödemeyi dilerseniz uygulamamıza banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi girerek uygulama üzerinden dilerseniz şöföre elden verebilirsiniz. Ayrıca cepparam özelliği ile uygulamada kendinize bir cüzdan oluşturabilir buradan ödeme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Cepparam özelliğini kullandığınızda %5 kredi kartı ile uygulama üzerinden ödeme yaptığınızda %3 indirim kazanırsınız.