Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

ADANA DA FESTİVALLER - 2

ADANA DA FESTİVALLER - 2

Adanaya gelecek misafirlerimizin bazıları uluslararası büyük festivaller, bazıları ise küçük ölçekli olan bu etkinliklerin ne zaman olacağını bilmeleri için yayımladığımız yazının ikincisi aşağıda yer almaktadır. 

Yeni nesil akıllı taksi Mobil Durak, Festivallerdeki etkinliklere katılanların ulaşımda en büyük yardımcısıdır. Mobil Durak uygulamasını cep telefonunuza indirmenizle birlikte ulaşımda yaşam kalitenizi artacak, Adanada taksi ile ulaşım sağlayacak katılımcıların cebinde olacaktır. Festival sürecince uygun fiyatla ucuz taksi hizmeti verilmektedir. %100 güven sağlama üzerine kurulan Mobil Durak uygulaması ile güvenle yolculuk yaparsınız. Taksici, taksi durağı sizi kandırıyor mu diye düşünmenize gerek kalmadan gideceğiniz mesafenin ücretini öğrenir kredi kartı geçen taksiye gönül rahatlığı ile binersiniz. Bilmediğiniz kişilerin taksi çağır veya taksi ara diye verdiği kartları atabilirsiniz. Mobil Durak, size özel seçkin ve güvenilir en yakın taksiyi en hızlı şekilde size gönderir. 

Uluslararası Altın Koza Film Festivali

Adananın en eski festivali olup Türkiyenin de en prestijli sinema festivallerindendir. İlk kez 1969da düzenlenmiştir. 1973te maddi olanaksızlıklar nedeniyle bırakılsa da halktan ve sanat dünyasından gelen istek doğrultusunda belediye tarafından 1992de yeniden düzenlenmeye başlanmıştır. Bazı yıllar kesintiler yaşansa da 2005ten beri her sene düzenlenmektedir. Genellikle Eylül ayının son haftası düzenlenir.

Aslında Adananın ruhu olmuş olan festival budur. Çünkü Adana, Türk Sinemasının çok büyük parçasıdır. Sayısız oyuncu ve yönetmen bu şehirden yetişmiş ve Türk Sinemasına damgasını vurmuştur. Türk Sinemasının bazı başyapıtları Adanada çekilmiştir. Bu nedenle Adananın bir Sinema Müzesi de vardır. Türk Sinemasındaki Adana etkisini görmek isteyenler burayı mutlaka ziyaret etmeliler.

Adana Film Festivali boyunca şehirdeki tüm sinemalar, açık hava sinemaları, tiyatrolar, açık hava tiyatroları, kültür merkezleri ve bazı müzelerde ücretsiz film gösterimleri yapılır. Türk ve Dünya sinemasından çok önemli sanat filmleri gösterilir. Normalde sinemalarda göremeyeceğiniz pek çok muhteşem filmi bu festivalde görebilirsiniz.

Sadece uzun metraj filmler değil; kısa filmler, öğrenci filmleri ve çocuk filmleri de gösterilir. Ulusal uzun metraj filmlerin yanı sıra uluslararası uzun metraj filmler de gösterilir. Bunun dışında söyleşiler, atölyeler, basın toplantıları da yapılır.

En önemli kısmı ise Altın Koza ödülleridir. Türkiyenin en önemli sinema ödüllerinden biridir. Filmler, oyuncular ve ve yönetmenler ödüllendirilir. Adanaya Türkiye ve dünyadan pek çok tanınmış sinema sanatçısı ve basın mensubu akın eder. Oscar Ödülleri ya da Cannes Film Festivali gibi törenlerde gördüğünüze benzer bir manzara görürsünüz.

Ayrıca şehir merkezinde, genellikle Atatürk Caddesinde bir konvoy yapılır. Geçit töreninde sanatçılar üstü açık arabalarda halkı selamlarlar.

Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Şöleni

Bu sene on yedincisi düzenlenen Uluslararası Yörük Türkmen Şenliği, Adananın en köklü festivallerinden biridir. Festival, dünyadaki bütün Yörük Türkmenleri ve onların kurduğu oluşumları bir araya getiriyor. Türk bayrakları, mehter takımı, atlar ve develer eşliğinde yürüyüş gerçekleştiriliyor. Yörük Türkmen kızları geleneksel kıyafetlerini giyiyorlar. Göbörü, cirit ve atlı okçuluk gibi oyunlar sergileniyor. Aşıklar da konserler veriyorlar. Türkmen Kültürünün bütün orijinal ögelerini bu festivalde görebilirsiniz.

Merkez Parktaki şölen alanında Yörük çadırları kuruluyor. Etkinliği Adana Yörük Türkmen Federasyonu organize ediyor ve bazı belediyeler de destek veriyor. Daha önce Temmuz ayında düzenlenirdi. Bu sene Mayıs ayında düzenlendi. Seneye ne olacağını buradan size duyururuz.

 

Kızıldağ Karakucak Güreş Festivali

Edirnedeki Kırkpınar Güreşleri Türkiyenin en eski güreş etkinliğidir ama onun gibi oldukça eski bir güreş festivali de Adananın Karaisalı ilçesinde yapılan bir karakucak güreş türü olan Kızıldağ Güreşleridir.

Türkiyenin en eski ve köklü yağlı güreş etkinliklerinden olan Kızıldağ Güreşleri her sene Ağustos ayının üçüncü haftasında düzenlenmektedir. 

Bu sene 534. kez düzenlenecek. Kızıldağ Güreşlerinin yakında UNESCO Kültür Mirası Listesine alınması beklenmektedir.

Festivalde kazananlara bir kilo ağırlığında 22 ayar altın kemer ve binlerce liralık para ödülü dağıtılıyor.

Adana da Taksi hizmeti Seyhan, Yüreğir, Sarıçam, Çukurova ilçelerinde en yakın taksi, taksi durağı, taksi ücreti, ne kadar tutar, kredi kartı geçen taksi gibi sorularla Havaalanı taksi, Otogar taksi, CemalPaşa Taksi, Reşatbey Taksi, Ziyapaşa Taksi, Adnan Menderes Taksi, Beyazevler Taksi, Çukurova Taksi, Doğal Park Taksi, Güzelyalı Taksi, Huzurevleri Taksi, Kenan Evren Taksi, Kurttepe Taksi, Mahfesığmaz Taksi, Metropol Taksi, Süleyman Demirel Taksi, Toros Mahallesi Taksi, Turgut Özal Taksi, Uğur Mumcu Taksi,  Gürselpaşa Taksi, Pınar Mahallesi Taksi, Real Taksi, Tellidere Taksi, Mavi Bulvar Taksi, Kurttepe Taksi, 2000 evler Taksi, Yurt Mahallesi online olarak Mobil Durak tarafından karşılanmaktadır.