Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

ADANA SANAYİ YAPISI

ADANA SANAYİ YAPISI

Bir dönemin geleneksel sanayi merkezi olan Adana 1980’li yılların başı ile 2000’li yılların sonunda büyük bir düşüş yaşamıştır. Adana sanayi yapısının temeli, İngiltere ve Amerika İç Savaşı’na bağlı olarak pamuğun temin edilememesi sebebi ile yeni alan aranması ile atılmıştır. Çukurova bu bakımdan oldukça önemli bir bölgedir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında iplik üretimi önemli bir işti. Kayserili tüccarlar buradan pamuk alıp, Orta ve Kuzey Anadolu’daki iplik üreticilerine satmaktaydı. Bu dönemde pamuk üretimi Osmanlı’da gelişmiştir. Sonrasındaİngilizler ile baş edemeyen Osmanlı pamuk üretiminde gerilmiştir ve İzmir, Adana, Selanik bölgelerinde iplik fabrikaları kurarak pazarda kendilerine yer bulmuşlardır. Adana Bölgesi iş gücü sıkıntısı yaşarken bile Osmanlı İmparatorluğu iplik üretiminde dünyada önemli bir yere sahip olmuştur.

1950’lere kadar, Mavrumati ailesi, Tripani kardeşler ve Simyonoğlu’nun kurduğu fabrikalar Adana sanayisinin önemli bir parçasını oluşturmuştur. Bu yıllarda tarımın makineleşmesi, tarımsal üretimde oldukça dikkat çekmiştir. 1927 yılında Teşvik-i Sanayi Kanunu yürürlüğe girmiştir ve Adana da bu teşvikten yararlanmıştır.

1940’lı yıllarda biri pamuk diğeri gıda sanayi olmak üzere önemli sanayi faaliyetleri bulunmaktaydı. Bu yıllarda verimli pamuk türleri ekimine başlanmıştır. 1940’lı yıllarda Sümerbank yatırımları ile Adana sanayisi önemli ölçüde gelişmiş olup 1950’lerde özel sektörün işi eline alması ile gelişim oldukça hızlanmıştır. İstihdam artışı burada %11 olmuştur.

 

1965 yıllarında özel sektör iyice baş göstermiş dolayısıyla rekabet artmıştır bu ise Adana’nın sanayi yönünden iyice gelişmesine sebep olmuştur. Gıda sektöründe iki önemli fabrika olan, Nebati Yağ Fabrikası ve Paksoy Limited şirketinin fabrikası toplamda 800 işçi çalıştırmıştır.

 

 1970’li yıllarda üretimin artması, girişimlerin çoğalması, teşvik ve desteklerin etkin kullanılması ile Adana, Üst Bölge Metropolü ilken bugün SEGE açısından 16. konuma gerilemiştir.

 

Adana Sanayisinin Gerileme Dönemi

 

  • Sanayinin merkezlerden çevre illere kaydırılması ile söz konusu kentlerde sanayinin yerini üst düzey hizmet faliyetlerinin dolduracağı düşüncesi bir karşılık bulamamıştır.
  • Özelleştirme girişimlerinin hızlıca geri çekilmesi de yine sanayiyi olumsuz etkilemiştir.
  • Tekstil sektörünün dünya çapında büyümesi ile birlikte Çin ve Hindistan’ın oldukça gelişmesi yine Adana’yı kötü etkileyen bir durum olmuştur.

 

Adana’nın Ekonomik Faliyetleri

 

  • Tarım

Adana Türkiye’nin en gelişmiş tarım bölgesi konumundadır. Modern tarım ağaçlarının en çok kullanıldığı ildir. Topraklardan sende birkaç kez ürün alınmaktadır. 250 ton saf pamuk ile Türkiye’nin pamuk üretiminin dörtte biri bu ilden sağlanmaktadır. Tahıl, yulaf, baklagiller, arpa, üzüm, incir, tütün, pirinç, yer fıstığı bakımından da oldukça verimli topraklara sahiptir.

 

  • Hayvancılık

Koyun, kıl keçisi, sığır, at, deve yetiştirilir. Hayvancılık daha çok Toros dağları yamaçlarında yapılmaktadır.

 

  • Madenler

1960 senesinde dağda petrol bulunmuştur. Kozan ve Osmaniye’de linyit yatakları bulunmaktadır.

 

  • Ulaşım

İstanbul-Bağdat demiryolu hattı buradan geçmektedir. Karataş İskelesi, Mersin ve İskenderun limanları ile deniz yolundan birçok bölgeye bağlanmış olur. Adana’da iki büyük havaalanıvardır.

 

  • Sanayi

Adana ili pamuk ipliği, giyim eşyası, bitkisel yağ, taşıma araçları, kauçuk, inşaat makineleri gibi birçok alanda fabrika barındırmaktadır. Ekonominin temel yapı taşını Adana’nın sanayisi oluşturmaktadır.

Sanayinin bu kadar gelişmesi 1980’li yıllarda nüfusun artışında etkili olmuş ve AdanaTürkiye’nin en büyük dördüncü kenti olmuştur.

 2016 verilerine göre Adana ilinin sektörel ihracatında kimya, hazır giyim, konfeksiyon ve tekstil sektörlerinde öne çıktığı görülmüştür.

 

2021 verilerine göre İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl gerçekleştirilen Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nda Adana ilinden 12 firma yer almaktadır.

 

Adana’nın Geçen Seneki ve Bu Seneki En İyi Şirketleri

 

1. TÜPRAŞ

Açılımı “Türkiye Petrol Rafineleri “ olan bu firma 1983 yılında Batman, İzmir, İzmit, Kırıkkale’deki 4 petrol rafinesinin birleşimi ile çatı şirket olarak kurulmuştur.

 

2. Sasa (Polyester Sanayi A.Ş.)

Polyester üretimine 1966 yılında başlayan şirket bugüne kadar hızla büyümeye devam etmiştir.

 

3. Beyteks Tekstil

1993 yılında Ceyhan’da iplik üretimine başlayan şirket hızla büyümüştür. Bu yıllarda yürürlüğe giren teşvik kanunları ile 2005 yılının sonundan itibaren yatırımlarını Osmaniye Organize Sanayi Bölgesine yönlendirmiştir. Bugün ülkemizin en seçkin iplik üretim firmasıdır.

 

4. Elita Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş

Türkiye’de yetişen yağlı tohumları işleyerek kaliteli, sağlıklı sıvı yağ üretimi için 2006 yılında kurulmuştur.

 

5. Abdioğluları Ambalaj ve Plastik Sanayi A.Ş

Temeli 1963 yılında atılan şirket, plastik dokumalardan tarımsal ve endüstriyel ambalajlamaya, teknik tarımdan teknik tekstile kadar uzanan geniş bir yelpazede etki göstermektedir. Şirket Türkiye’nin en büyük dokunmuş ve örülmüş plastik ambalaj üreticileri arasındadır.

 

Adana köklü tarihi ile ve gelişmiş sanayi yapısı ile oldukça önemli bir şehirdir. Bugün Türkiye’nin en kalabalık yedinci şehri olan Adana oldukça turist çeken de bir şehirdir. Köklü tarihinin de etkisi ile mutfağı, gezilecek tarihi yerleri, doğal güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken bir şehirdir. Bunun yanında şehir, gelişmiş ekonomisi ve sanayi yapısı ile bünyesine birçok işçi de almaktadır. Bu şehre gezgin olarak geldiyseniz veya burada yaşayan yerel halktan biri iseniz şehir içerisinde ulaşımınızı en konforlu ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için MobilDurak uygulamasını indirebilirsiniz. Bu uygulama ile bulunduğunuz konuma anında taksi çağırabilir veya önceden gideceğiniz tarihi ve saati girerek taksi randevusu oluşturabilirsiniz. Uygulamamızın temel disiplini siz müşterilerimizin güvenliğidir. Bu açıdan siz taksiye bindiğiniz andan indiğiniz ana kadar sizleri uygulama üzerinden takip etmekteyiz. Sizlerde dilerseniz seçeceğiniz aracın şöförünün isim soy isim bilgilerine bakabilir, daha önceki müşterilerin şöför hakkında ki değerlendirmelerini inceleyebilirsiniz. Taksi ücreti hesapla özelliği ile ücret önceden hesaplanmaktadır ve sonrasında sizlerden ek ücret talep edilmemektedir. Ödemeyi banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi uygulamamıza girerek uygulama üzerinden veya şöföre elden direkt ödeme şeklinde yapabilirsiniz. Cepparam özelliği ile de uygulamamızda kendinize bir cüzdan oluşturabilir ve cüzdan üzerinden yapacağınız her ödeme için %5 uygulama üzerinden banka kartı veya kredi kartı ile yapacağınız her ödeme için %3 indirim kazanabilirsiniz. Böylece uygun fiyatlı taksi yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.