Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

ADANADA GEZİLECEK TARİHİ YERLER

ADANADA GEZİLECEK TARİHİ YERLER

Adana binlerce yıllık tarihi ile insanoğlunun ilk yerleşik hayata geçtiği Neolitik Çağ’dan izler taşıması ve birçok medeniyete ev sahipliği yapması bu şehrin gezilecek ne kadar fazla ve önemli tarihi mekanlarının olduğunu göstermekte. İlk köklü medeniyet Hititliler tarafından kurulmuş olup M.Ö. 7.yüzyılda bölgeye İslamiyet yayılmaya başlanmış, M.Ö.1. yüzyılda bölge Roma hâkimiyetine girmiştir. Sonrasında Emevilerin hâkimiyetine giren bölge M.S. 1083 senesinde Anadolu Selçuklular bölgeyi almış ve Türkler buraya kalıcı olarak hâkim olmuştur. Şehrin tarihi yaklaşık 3000 bin yıla dayanmaktadır. Bu köklü tarihi olan şehri gezerken sizlere eşlik edecek Mobil Durak uygulamamız ile anında taksi çağırabilir, konforlu ve güvenli taksi yolculuğunun rahatlığı ile gezebilirsiniz. Uygulamamızın birçok indirim fırsatını yakalayarak yolculuğunuzu daha uygun fiyatlar ile tamamlayabilirsiniz.

 

Bu tarih kokan şehrin görülmesi gerekilen tarihi mekânlarını sizler için sıraladık.

 

1. Yılan Kalesi (Şahmeran Kalesi)

Şehir merkezinden biraz uzakta bulunan kale Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır. Haçlı işgali döneminde Bizanslılar tarafından yapılan kale bölgedeki diğer kaleleri de görüş alanına almaktadır. Kale Şahmeran efsanesinin geçtiği yer olarak kabul edilmekte ve 17. yüzyılda gezgin Evliya Çelebi buraya Şahmeran Kalesi adını vermiştir. Kalenin kilise ve sarnıcı bulunmaktadır ve tarihinin yanı sıra önemli bir sanat eseri durumundadır.

 

2. Anavarza Kalesi

 Kaleye çıktığınızda Çukurova manzarasını seyredebilirsiniz. Kalenin tarihi 11.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bazı detayları kaybolmuş olsa da hala o dönemden kalıntılar bulunmaktadır. Burada kilise, sarnıç, depo, anıt mezar kalıntıları bulunmaktadır. Bu kalenin diğer kalelerden farklı olmasının en büyük sebebi eteklerinde Anavarza Antik Kenti’nin bulunmasıdır ve kale bu antik kenti savunma amacı ile yapılmıştır.

 

3. Kozan Kalesi (Sis Kalesi)

  Kalkerlerden meydana gelen kale tahminen Hititliler veya Asurlular zamanında yapılmıştır. Kale Adana’yı korumak ve ticaret yollarının güvenliği için yapılmıştır.

 

4. Karasis Kalesi

  Yapımı Milattan Önce 3.yüzyıla uzanan kale denizden 1000 metre yukarıya inşa edilmiştir. İmparator Seleukos Nikator tarafından güneyden gelebilecek tehlikeleri önlemek amacı ile yapılmıştır. Çok büyük olan bu kale en önemli askeri amaçla yapılmış kalelerden biridir.

 

5. Meydan Kalesi

Yaklaşık 12-13.yüzyıllarda yapılmış olan bu kale yerden 1500 metre yukarda bulunmaktadır. Dağların arasında bulunan kale eşsiz doğa manzarası ile görülmeye değer yerlerden biridir.

 

 6. Taş Köprü

  Seyhan Nehri’nin üzerinde bulunan köprü Roma İmparatoru tarafından inşa edilmiştir. Dünyanın en eski köprülerinden biri olan Taş Köprü Seyhan ilçesini ve Yüreğir ilçesini birbirine bağlamaktadır.

 

7. Misis Köprüsü

 4.yüzyılda Roma İmparatoru tarafından yapılan köprü Bizanslılar, Selçuklular, Haçlılar arasındaki savaşlara tanıklık etmiştir. Misis Köprüsü Ceyhan üzerinde bulunmaktadır.

 

8. Alaman Köprüsü (Varda Köprüsü)

 Varda Köprüsü olarakta bilinen köprü Osmanlı Devleti ve Almanya arasında yapılan stratejik öneme sahip bir anlaşma neticesinde yapılmıştır. Osmanlı’nın asker ve yolcu taşıması Almanya’nın ise petrol taşıması için yapılan bu köprüde bugün tren geçtiği zaman inanılmaz bir görsel oluşmaktadır.

 

9. Anavarza Antik Kenti

 Tarihi 2100 yıl öncesine dayanan bu antik kent Roma İmparatorluğundan Bizanslılar, Ermeniler, Abbasiler, Selçuklular, Ramazanoğluları, Osmanoğulları gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. İhtişamlı bir giriş kapısına sahip olan antik kent sahip olduğu Anavarza Kalesi ile de görülmeye değer yerlerden biridir.

 

10. Akören Antik Kenti

 İki bölümden oluşan antik kent Akören birde Bizans Döneminden kalma bir kilise bulundurması Akören ikide ise mezar odaları, kilise kalıntıları vs. bulundurması ile gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Antik kentin MS 172 senesinde yapıldığı düşünülmektedir.

 

11. Adana Arkeoloji Müzesi

 Müzede Roma, Yunan, Bizans, Hitit, Osmanlı ve Selçuklulardan kalma eserler bulunmaktadır. Burası tarihe ışık tutan merkezlerden biridir. Ayrıca burada Neolitik, Kalkolitik dönemlerden de kalıntılara rastlayabilirsiniz.

 

 12. Misis Mozaik Müzesi

 Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan müze Roma dönemine ait, hayvan ve bitkilerin mozaiklerle tasvir edildiği bir yerdir ve sanatseverler için harika bir müzedir.

 

13. Büyük Saat Kulesi

 1881 -1882 yıllarında 32 metre yüksekliğinde bir kuledir. Kule Türkiye’nin en uzun saat kulesidir. Şehirin simgesi haline gelen kaleyi ziyaret ettiğinizde çevrede bulunan ciğercilerden ciğer yemeyi de ihmal etmeyin.

 

 14. Aziz Pavlus Kilisesi

 1880 ‘li yıllarda inşa edilmiş olan kilise İtalyan Kilisesidir. Bugün Katolik ve Protestan cemaat kilisede ibadetlerini sürdürmektedir. Adana’da bulunan en aktif kilisedir.

 

15. Ulu Camii (Ramazanoğluları Camii)

İnşası 1541 yıllarına kadar uzanan camii Adana’nın en büyük ikinci camisidir. Cami çarşı içerisinde bulunduğu için burada oldukça fazla insan sirkülasyonu vardır. Önceleri küçük bir mescit şeklinde yapılmış daha sonrasında bugünkü haline getirilmiştir.

 

16. Kemeraltı Camii

 1548 senesinde yaptırılmış olan camii Osmanlı mimarisine bir örnektir.

 

17. Yağ Camii

 Önceleri bir Ermeni kilisesi olan yer Ramazanoğlu Halil Bey’in isteği ile camiye çevrilmiştir. Sade bir görünümü olan bu camideki mimari detaylar oldukça dikkat çekmektedir.

 

Adana 3000 yıllık tarihi ile birçok tarihi ve doğal güzelliğe sahip bir bölgedir. Bu şehri gezmek için uzun günler ve güzel bir planlama gerekmektedir. Sizlerin bu gezisini ulaşım anlamında desteklemek adına ürettiğimiz Mobil Durak uygulamasını telefonunuza indirerek güvenli ve konforlu taksi yolculuğu yapabilirsiniz. Uygulamamız üzerinden sizleri her an takip ederiz ve güvenlik şartlarınızı en üst seviyede tutarız. Ayrıca ödeme seçenekleri ile de sizlere büyük kolaylıklar sağlarız. Dilerseniz banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi uygulamamıza girerek dilerseniz şoföre elden ödeme yaparak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamamızda bulunan cepparam özelliği ile kendinize bir cüzdan oluşturabilir ve bu cüzdan üzerinden ödeme yaparak %5 indirim kazanabilirsiniz. Kredi kartı ile yaptığınız ödemeden ise %3 indirim kazanırsınız. Şoförün isim bilgilerini ve daha önceki müşterilerin değerlendirmelerini görebilir buna göre araç seçimi yapabilirsiniz. Uygulamamızda ücret önceden hesaplanır ve sonrasında ek olarak ücret talebinde bulunulmaz.