Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

ADANA'NIN SOSYOEKONOMİK YAPISI VE DİJİTALE BAKIŞI

ADANA'NIN SOSYOEKONOMİK YAPISI VE DİJİTALE BAKIŞI

Adana2 buçuk milyona yaklaşan nüfusu ve 13.844 km²’lik yüzölçümü ileülkemizin yedinci büyük şehridir. Buna karşın Adana, son dönemlerde ekonomik potansiyelinin çok altında bir performans göstermektir. Bunun en önemli nedenlerinin başında şüphesiz göç hareketliliğigelmektedir. Çünkü göç hareketliliği, bir şehrin sanayisini, ticaretini, kültürünü menfi yönde etkileyiciözellik gösterir. Bu hareketlilik modern bir şehrinortaya çıkmasındaki en önemli engellerin başında gelir. Bilhassa son zamanlarda yaşanan göçler nedeniyle şehrin gerek ekonomik gerekse de sosyal açıdan çok ciddi sorunlarla karşılaştığını söyleyebiliriz. Bu sorunların başında ulaşım, altyapı ve iktisadisorunlarınıngeldiğini görebilirsiniz. Adana Taksi Duraklarında bekleme derdine son veren MobilDurak uygulamasınınAdana’da tabiri caizse bir devrim yaptığını söyleyebiliriz.

 

Mobil Durak Uygulaması ve Adana

Sosyo – ekonomik gelişmelerin toplumsal yaşama yansıması Adana’da ilgi çekicidir. Şehrin tek merkezli özelliği ve tarihsel merkezdeki yolların trafik için yetersizliği ulaşımda bilhassa kent merkezinden çevreye ulaşan hatların merkeze yakın kısımlarında sorunlarasebep olmaktadır. Adana’nın sanayileşmesiyle beraber hızlanan nüfus artışı,şehrin de genişlemesine paralel olarak insanların ulaşımla ilgili ihtiyaçlarını önemli ölçüde artırmıştır. Bu da ulaşımda bazı problemlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Günümüzde, Adana ilinde trafiğe kayıtlı araçların yaklaşık %44’ü otomobillerden, %25’imotosiklet, %15’ikamyonet ve %9’u traktörlerdenoluşmaktadır. Trafiğe kayıtlı bu araçların önemli bir bölümü ise şehir trafiğinde işletilmektedir. Ayrıca şehirdeki araçların yaklaşık %0,4’ünü deotobüs ve minibüsler oluşturmaktadır. Bu durumda vatandaşların günlük ulaşım ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacı ile ucuz taksi arayışına yönelmeleri de gayet doğaldır.

 

Adana’da Mobil Durak

Mobil Durak, Türkiye’nin ve dünyanın saygın kuruluşlarının işbirliğiyle geliştirilen, zekâ ve yapay sinir ağları ile desteklenen mobil taksi çağırma uygulamasıdır. Sarı taksilere özel hazırlanmış yerli ve milli yeni nesil taksi çağırma portalı olarak bilinen bu mobil uygulama hem yolcular hem de taksiciler açısından müthiş kolaylıklar sağlıyor.

2019 yılında Mersin Üniversitesi Technoscope tarafından kabul edilen Mobil Durak uygulaması 2020 yılı sonunda yolcu ve sürücü uygulamaları IOS, Android ve Huawei marketlerinde yeni etkileşimli kullanıcı ara yüzleri ile güncellenmiştir.Mobil Durak'ın hızlı ücret hesaplama özelliği sayesinde taksiye daha binmeden, gideceğiniz yerin uzaklığını ve ne kadar ücret ödeyeceğini bilirsiniz. Mobil Durak hesabınızda belirtilen ücretten ne eksiğini ne de fazlasını ödersiniz.

Mobil Durak için, müşterilerinin can ve mal güvenliği tartışmasızilk sırada yer alır. Mobil Durak’ıntaksileri yasal, belgeleri noksansız, referanslı, kayıtlı taksi ve şoförlerinden oluşmaktadır. Taksiciler, herhangi bir sorun yaşandığında uygulamadan çıkarılacağını bilirler.Sadece Mobil Durak uygulamasına ait olan bu özellik, Mobil Durak müşterileri için özellikle geliştirilmiştir. Dilediğiniz kriterlerdeki Adana taksinizi seçerek, istediğiniz nitelikte bir taksi ile seyahat etmenin keyfini Mobil Durak’ta yaşayabilirsiniz.

Bindiğiniz taksiyibeğendiyseniz favorilerinize ekleyebilir veya taksiyibeğenmediyseniz bir daha size gelmemesi için kara listeye ekleyebilirsiniz.Nakit, Kredi Kartı, Banka Kartı veya Dijital Para gibi değişik ödeme seçenekleri ile taksi ücretinizi dilediğiniz gibi fiziki veya sanal yöntemle ödeyebilirsiniz. Ekstra ücret sürprizi ile karşılaşmazsınız.Nakit, Kredi Kartı, Banka Kartı veya Dijital Para gibi muhtelifbirçok ödeme seçeneği ile %20’ye varan indirimli tarifelerdenyararlanabilir, güvenli ve keyifli bir yolculuk yaşayabilirsiniz.

 

Mobil Durak Uygulamasını Nasıl Kullanırım?

MobilDurak uygulamasını 3 adımda kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu adımlar:

 • Uygulamaya Giriş Yapın / Kayıt Olun

Taksi çağırma uygulamamızı akıllı telefonlarınıza ya da tabletlerinize indirdikten sonra üyeliğiniz var ise giriş yapıp, yok ise kayıt olup ilk adımı tamamlayabilirsiniz.

 • Biniş ve İniş Noktalarını Girin

Taksi çağırma uygulamamıza giriş yaptıktan sonra sadece nereye gideceğinizi haritadan seçerek dijital taksi ve taksici seçiminiziçin diğer adıma hemen geçebilirsiniz.

 • Taksi ve Taksicileri Seçmek

Son adımda, karşınıza çıkan taksi özelliklerinden size uygun olanları seçebilir, bir sonraki adımda hızlı ve uygun ödeme işlemlerinizigerçekleştirebilirsiniz.Mobil Durak uygulamasında çağrınızı kabul eden sürücünün resmi, adı, soyadı, aldığı puan bilgilerini, taksinin araç markası, modeli ve plakasını, taksinin haritadaki ilerleyişini, tahmini varış süresini ve gideceğiniz yoluanında görebilirsiniz. Üstelik, menüden geçmiş yolculuklarınız hakkındaki detaylı bilgileri de anlık olarak inceleyebilirsiniz.

Adana taksi ücreti hesaplayan vatandaşlar Mobil Durak uygulamasının indirimli tarifelerini 7/24 değerlendirebilirler. Taksi ücretleri;

 • Cepparamlı indirimli ödemelerde açılış ücreti 9 TL, km ücreti 7.60 TL
 • Kredi/Banka Kartı ile indirimli ödemelerde açılış ücreti 9.20 TL, km ücreti 7.75 TL
 • Nakit ödemelerde açılış ücreti 9.50 TL, km ücreti 8 TL olarak belirtilmiştir.

 

Mobil Durak’ın Size Sunduğu İmkânlar

Mobil Durak’ın başlıca özelliklerini sizler için aşağıda sıraladık.

 

 • Kalite ve öğrenmeye dayalı istihbarat rezervasyon sistemi,
 • Seçme özgürlüğü tanıyan çift yönlü algoritma,
 • Zekâ ve yapay sinir ağları ile taksi ve yolcu arasında atama,
 • Yolcu ve taksinin iki taraflı beğeni ve yorum yapabilmesi,
 • Yolcu için kolay adres ekleme / bulma,
 • Farklı konumdan farklı konuma enyakıntaksiyiçağırabilme,
 • İleri zamanlı taksi yolculuğu ve rezervasyon planlaması yapabilme,
 • Temassız dijital ve alternatifli indirimli ödeme fırsatları sunma,
 • Ücret hesaplama kolaylığı ile yolculuk maliyetini gösterme,
 • Taksiye binildikçe bonus kampanyalarla kazandırma.
 • Engelli yolcuları destekleme,
 • Yerel işletmelerle iş birliği yaparak ticaret hacmini artırma,
 • Sektörde kaliteli hizmeti ve iş gücünü artırma,
 • Sektörün teknolojik alt yapıya kavuşmasına yardımcı olma,
 • Kentsel ulaşım ve otopark sorununa çözüm üretme,

 

Mobil Durak kalite ve öğrenmeye dayalı rezervasyon sisteminde;

 

 • Kullanıcı dostu arayüzü ile hem yolcu hem sürücü kolay kullanımla farklı ara yüzler kullanır.
 • Seçme özelliği sayesinde, yolcu ve taksi şoförü kalite puanını ve yorumları görerek diğerini seçebilir.
 • Atama algoritması, öğrenme kabiliyetine sahip, alışılmamış bir sistemdir. Bu sistem otomatik olarak atamaya izin verir.