Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

ANTALYA'DA GEZİLECEK TARİHİ YERLER

ANTALYA'DA GEZİLECEK TARİHİ YERLER

Antalya, tarihi kırk bin yıl öncesine dayanan bir şehirdir. Bölge sırasıyla, Hitit, Pamphylia, Lykia, Kilikya gibi kent devletleri yönetimine girmişir. 2. Attalos tarafından kurulmuştur. Bergama Krallığı’nın bitmesi ile kent bir süre bağımsız kalmıştır sonrasında korsanların eline geçmiştir. SonrasındaKomutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına katılmıştır.Bizans İmparatorluğunun hâkim olduğu bu sıralarda şehir oldukça gelişmiştir. Şehir1207’de Selçuklular tarafından Türk topraklarına katılmıştır.Bu zamanlarda şehre medreseler, camiler, hanlar, hamamlar yapılmıştır. Teşkilat merkezi buraya taşınmıştır. Böylece bölgede bulunan gayri müslimler burada ticaretlerini, ibadetlerini, sanatlarını özgürce yapabilmişlerdir. Yıl 1214’te yerli hristiyan halkı müslümanlara savaş açmıştır. Sonrasında bastırılan bu savaş neticesinde şehri korumak adına Şehri ikiye bölen koruyucu sur yapılmıştır.Selçuklular Antalya’dan cihana dökülmüştür. Şehrin ruhu Kaleiçi’nde saklıdır.

 

Kaleiçi Tarihi 

Helenistik dönemde, Bergamalıların getirdiği yaşam önce Kaleiçi’nde başladı. Antalya, Bergama Kralı’nın vasiyeti ile Bizans Devleti altına girmiştir.

 

Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar)

M.S. 139 yılında,Roma İmparatoru Hadrian için yapılmıştır. Burada yuvarlak kemerli üç adet kapı açıklığı bulunmaktadır. Kapının her iki yanında iki adet kule bulunmaktadır. Bi yanında Julia Sancta Kulesi bulunmaktadır. Bu kule Hadrian döneminden kalmıştır. Diğer yanında ise antik çağlardan kalma bir kule bulunmaktadır.

 

Kesik Minare-Korkut Camii

İsminin kesik minare olmasının sebebi 19. yy ’da çıkan yangın sonucu minaresinin bir bölümünü kaybetmesidir. Burası Romalılar tarafından inşaa edilmiştir. İlk zamanlar kilise olarak kullanılan yapı sonrasında camii olarak kullanılmıştır.

 

Hıdırlık Kulesi

Helenistik dönemde yapılan bir yapıdır. Kule, Osmanlı ve Selçuklu döneminde onarılmıştır.

 

Kaleiçi Evleri

Evlerin zemini ‘Rodos işi’ denilen siyah beyaz geometrik desenli mozaiklerle doludur. 19.y.y da yapılmıştır.

 

Yivli Minare ve Mevlevihane

Zamnında kilise olan yapı sonrasında camiye çevirilmiştir. Minarenin içinde doksan basamaklı bir merdiven vardır. Selçuklu dönemine ait ilk İslami eserlerden biridir. Şu an bina Devlet Güzel Sanatlar galerisi olarak kullanılmaktadır.

 

Yat Limanı

Antik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Attleis Antik Kenti kurulmadan önce burada Korykos adı ile binilen bir korsan limanı bulunmuştur. Limanın bir özelliği de ‘sığınma limanı’ oluşudur.

 

Antalya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Phaselis Antik Kenti

Bu bölge bazen Likya bazen Pamfilya bölgesi şehri olarak gösterilir. Roma döneminde buraya sahne eklenmiştir, surlar yapılmıştır. Kentin su ihtiyacını karşılamak için yapılmıştır. Phaselis bölgesi, M.Ö. yedinci yüzyıl başlarında Rodoslu Kolonistler tarafından kurulmuştur. Şehirde birçok imparatorluk egemenlik sürmüştür. Antik kentin en önemli özelliği üç ayrı limana sahip olmasıdır. Burada bulunan sütunlu liman caddesi orta ve Güney limanı birbirine bağlamaktadır. Caddenin deniz bölgesinde tiyatro alanı, Roma Hamamı, Agoralar da mutlaka gezilmesi gerekilen yerlerdendir.

 

 Aspendos Tiyatrosu

Roma tiyatroları arasında günümüze ulaşan nadir örneklerden biridir. Aspendos Tiyatrosu 138-164 yıllarında imparator Antonius Pius döneminde mimar Zenon tarafından yapılmıştır. Yapılan amfi 15 bin kişiliktir. Burası, Yukarı Kent ve Aşağı Kent olarak iki bölümden oluşmaktadır. Buraya Antalya-Manavgat karayolundan ulaşabilirsiniz. Bölgeye taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. MobilDurak uygulamasını indirerek hızlı ve güvenli bir taksi yolculuğu yapabilirsiniz. Ayrıca uygulamamızda bulunan fırsatları kullanarak indirimlerden de yararlanabilirsiniz.

 

Perge Antik Kenti

Pamfilya bölgesine başkentlik yapmış bir bölgedir. Perge Antik Kent’i UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde yer alan antik kent Helenistik dönemden günümüze kadar gelmiştir. Aziz Paulus ile Barnabas Hristiyanlığı yaymak için Anadolu’daki ilk gezilerine burada gelmişlerdir.

 

Alanya Kalesi

Bugün ayakta kalmış en güzel Ortaçağ kalelerinden biridir. Kale, Bizans, Osmanlı, Selçuklu medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Alanya Kalesi Pompeius isimli imparatorun Korakesion Savaşı’nı kazanması ardından Romalılara geçiş yapmıştır. Dönemin en işlek limanlarından biri haline gelmiştir.

 

Apollon Tapınağı

Appollon, dünyasnın en büyük dördüncü tapınağıdır. Delfi’den sonra en önemli kehanet merkezi olan tapınak, Miletus şehri ve Akdeniz havzasında dini ve siyasi açıdan önemli rol oynamıştır. Aslında burası bir antik kentten ziyade kutsal bir mekândır.  Burada, Side Antik Tiyatrosu ve Köprülü Kanyon gezilmesi gerekilen yerlerdendir. Apollon, bir Yunan tanrısıdır. Kelime anlamı “kötülüğü def etmektir.” Apollon, Zeus ve Leto’nun birleşmesiyle olmuştur. Apollon’un en öne çıkan yeteneği bilicilik yeteneğidir. Geleceği bildiğine inanılan Apollon’a sormadan kimse büyük adımlar atmazdı. Soru soracaklar önce Apollon Tapınağı’na gider sonrasında sorularını sorup cevaplarını alırlardı.

 

Olympos Antik Kenti

Olympos,Yunan mitolojisinde dünyayı yöneten tanrılar grubudur. Kendilerinden önceki tanrı grubu olan Titanlar’ı Titanlar Savaşı’nda yenerek yönetimi ele geçirmişlerdir ve liderleri Zeus’dur.

Olympos Antik Kenti, Antalya’nın batısında Kumluca ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Olympos M.Ö. 2. yy ‘daSeleukoslar tarafından kurulmuştur. Burası, Likya uygarlığının en önemli yerleşimlerinden biridir. Kentin günümüze ulaşmış kalıntılarının çoğu orman içinde ağaç ve çalılarla örtülü olup, Helenistik, Roma Bizans dönemlerine aittir. Burada tarihi bir gezi yaparken bir anda kendinizi mavi sularda yüzüyor bulabilirsiniz. Burada ağaç evlerde kalabilir, tekne turuna çıkabilirsiniz.

Olympos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir

Antalya’nın, Kemer-Kumluca ilçeleri arasında yer almaktadır. Beldibi, Göynük, Kemer, Tekirova güzergâhını takip ederek Tekirova’yı geçtikten sonra Olympos tabelasından sapmanız gerekmektedir. Buraya dilerseniz MobilDurak uygulamamızı indirerek hızlı bir şekilde taksi çağırarak ulaşabilirsiniz. Dilerseniz uygulamamızın indirim fırsatlarından faydalanarak uygun fiyatlı taksi yolculuğu yapabilirsiniz.

 

 Antalya Müzesi

Burada, Likya, Pamfilya, Psida gibi önemli medeniyetlerden kalıntılar bulabilirsiniz. Burada görülmesi gerekilen en önemli eser,  31 yıllık mücadelesi sonucu yuvasına dönen Perge Herkülü, elbisesi ve bedeni farklı renkte Dansöz Heykeli’dir.

 

Antalya tarihi ile mutfağı ile tarihi ve doğal güzellikleri ile oldukça güzel bir şehirdir. Şehrin havasından, denizinden yararlanmak amacı ile de oldukça fazla turist gelmektedir. Sizlerde bu şehirdeyseniz MobilDurak uygulamasını indirerek hızlı ve güvenli bir taksi yolculuğu ile gezinize devam edebilirsiniz. Uygulamamızın temel disiplini siz müşterilerimizin güvenliğidir. Bu sebeple siz taksiye bindiğiniz andan indiğiniz ana kadar konum üzerinden takip edilirsiniz. Sizlerde seçeceğiniz aracın şöförünün isim ve soy isim bilgilerini görebilir, diğer müşterilerin şöför hakkındaki değerlendirmelerini inceleyebilirsiniz. Gideceğiniz tarihi ve saati önceden girerek taksi randevusu oluşturabilirsiniz. Ödemeyi ise banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi uygulamamıza girerek uygulama üzerinden dilerseniz şöföre direkt ödeme şeklinde yapabilirsiniz. Cepparam özelliğini kullanarak uygulamamızda kendinize bir cüzdan oluşturabilir buradan yapacağınız her ödeme için %5 banka kartı veya kredi kartı ile uygulama üzerinden yapacağınız her ödeme için %3 indirim kazanabilirsiniz.