Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

ANTALYA'NIN GEZİLECEK DOĞAL GÜZELLİKLERİ

ANTALYA'NIN GEZİLECEK DOĞAL GÜZELLİKLERİ

Antalya Uygarlık Tarihi

Antalya, Attalos Yurdu anlamına gelmektedir. 2. Attalos tarafından kurulmuştur. Bergama Krallığı’nın yıkılması ile kent korsanların eline geçmiştir.Roma Konsülü bölgeyi korsanlardan temizlemiştir. P.Servilius bölgede Roma hâkimiyetini sağlamıştır. Roma hâkimiyetinde bulunduğu dönemde şehir oldukça gelişmiştir ve ticari yönden önemli bir bölge haline gelmiştir. Türkler’in Anadolu’yu fethinden sonra şehir 1103’e kadar Selçuklularınhâkimiyetinde kalmıştır sonrasında Bizans ve Türkler arasında birkaç defa el değiştirmiştir. Bu sırada şehir önemli bir ithalat ve ihracat alanı olmuştur. Avrupa ve Mısır ticaret gemilerinin uğrak noktası olmuştur. Şehir yavaş yavaş Türk-İslam kültürüne büründürülmek istenmiştir. Bu sırada Antalya Limanı, Selçuklu deniz kuvvetleri için önemli bir üs olmuştur. Şehir, Osmanlı hâkimiyetine tamamen girdikten sonra fiziki yönden de oldukça gelişmiştir. Şehir yine bu dönemde de ticari önemini korumuştur.

Köklü bir geçmişe sahip olan şehrin mutfağıda oldukça geniştir. Gezilecek birçok tarihi ve doğal güzelliği bünyesinde barındıran şehri gezerken MobilDurak uygulamamızı indirerek hızlı ve güvenli bir taksi yolculuğu yapabilirsiniz. Ayrıca uygulamamızda bulunan fırsatları değerlendirerek uygun fiyatlı taksi yolculuğunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Antalya’nın Gezilecek Doğal Güzellikleri

1. Manavgat Şelalesi

90 kilometrelik Manavgat Nehri tarafından meydana gelmiştir. Su dört metre yükseklikten aşağıya dökülmektedir. Bölge, şelale etrafındaki ağaçları ile de oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. Etrafında bulunan cafelerde yemek yiyebilir bir şeyler içebilirsiniz. Hem harika manzarayı izleyerek huzur bulabilir hem sevdiklerinizle keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Manavgat Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Dilerseniz şehir merkezinden dilerseniz Manavgat ilçe merkezinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksi tercih etmek isterseniz MobilDurak uygulamamızı indirerek çağırdınız taksi ile hızlı ve güvenli bir yolculuk yapabilirsiniz.

 

2. Saklıkent Kanyonu

Kanyon toplamda 18 metrelik uzunluğa ve 300 metrelik derinliğe sahiptir. Burada uzun yürüyüşler yapabileceğiniz patikalar mevcuttur. Burada, karaçam, sedir, kızılçam ağaçları bulunmaktadır.

 

3. Karain Mağarası

Karain Mağarası, Anadolu ve Yakın Doğu tarihi açısından önemli bir Paleolitikmerkezdir. Yapılan kazı çalışmalarında Anadolu sanatının ilk örnekleri burdan çıkarılmıştır. Mağara 1946 yılında keşfedilmiştir.

 

4. Göynük Kanyonu

Kemer ilçesinin gezilecek en popüler yerlerinden birdir. Ağaçları, şelaleleri, havuzları ile huzur dolu bir alandır. Bölge, dünyanın en uzun mesafe yürüyüş rotası olan Likya Yolu üzerinde yer almaktadır. Bölge aynı zamanda Beydağları Sahili Milli Parkıdır.

 Göynük Kanyonu: Antalya’ya 36 km, Kemer’e 13 km, Göynük’e 4,5 km uzaklıkta bulunmaktadır.

 

5. Köprülü Kanyon Milli Parkı

Park, Isparta’ya kadar uzanmaktadır. Burda doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Bölgede kampta yapılmaktadır. Rafting gibi ekstrem sporlarda burada yapılmaktadır.

 

6. Kekova Adası

Adanın altın renkli kumları bulunmaktadır. Buraya tekne turları ile ulaşabilirsiniz. Harika denizin ve plajın keyfini çıkarabilirsiniz.

 

7. İncekum Tabiat Parkı

Alanya ilçesi Avsallar beldesinde yer almaktadır. Parkta, kızılçam, palmiye, okaliptüs, zakkum, Kıbrıs Akasyası, defne, sandal, meşe türü zengin ağaçlar ve bitkiler bulunmaktadır. Parka giriş ücretlidir. Bölgede piknik yapabilir, çadır kurabilirsiniz. Burada denize girebilir harika plajında tadını çıkarabilirsiniz. Şehir merkezine 100 km uzaklıkta bulunan bu parka ulaşımınızı taksi ile sağlayabilirsiniz.

 

8. Çıralı Yanartaş

Yanartaş, Antalya’nın 55 km güneyindeki Çıralı’nın kuzeybatısında yer almaktadır. Yöre halkının söylemine göre buradaki kayaların asırlardır yandığı ve hiç dönmediği söylenmektedir. Yapılan çalışmalara göre de bu doğrulanmıştır. Bu alevin sebebi metan gazıdır. Yer altından yukarı doğru sızan gaz kayaları yakmaktadır fakat buradaki jeolojik durum metan gazı çıkmasına müsait olmadığı için uzun süre kafa karışıklıklarına yol açmıştır. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre Roma Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü’nden Jeolog Giuseppe Etiope bu konuyu aydınlattı: Yanartaşın yüzeyinin hemen altında bulunan rutenyum elementi, metan gazı için katalizör görevi görüyor. Yani rutenyum, metan gazına kaynaklık ediyor.

 

9. Dim Çayı

Alanya’nın Akçatı Köyü’nde bulunan Dim Çayı ilçe merkezine 15 km uzaklıktadır. Çayın üst kısmında rafting yapılabilmektedir. Burada güzel lezzetler tadabilir, localarda dinlenebilirsiniz, çayın serin sularında yüzebilirsiniz.

 

10. Hidayet Koyu

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı ve Andifli mahallesinde bulunmaktadır. İl merkezine 190 km uzaklıkta bulunmaktadır. Turkuaz rengi denizinde yüzebilir uzun sahilinde yürüyüş yapabilirsiniz. Deniz, caretta carettalara da ev sahipliği yapmaktadır. Deniz altı canlı çeşitliliği oldukça fazladır. Burada amatör su altı dalışları yapabilirsiniz. Hidayet Koyu’na girişler ücretsizdir. Ulaşımınızı özel aracınızla veya taksi ile gerçekleştirebilirsiniz.

Köklü geçmişi ile Antalya, oldukça fazla tarihi ve doğal güzelliğe sahip bir şehirdir. Şehrin mutfağı da oldukça zengindir. Sizlerde bu şehre geldiyseniz ulaşımınızı taksi kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. MobilDurak uygulaması ile güvenli ve konforlu bir yolculuğun keyfini çıkarabilirsiniz. Uygulamamızın temel disiplini siz müşterilerimizin güvenliğidir. Bu yüzden sizler taksiye bindiğiniz andan indiğiniz ana kadar bizler uygulama üzerinden sizleri takip etmekteyiz. Dilerseniz seçeceğiniz aracın şöför isim ve soy isim bilgilerini öğrenebilir, daha önceki müşterilerin şöför hakkında ki değerlendirmelerini inceleyebilirsiniz. Ödemeyi dilerseniz banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi uygulamamıza girerek uygulama üzerinden veya direkt şöföre elden ödeme yapabilirsiniz. Cepparam özelliğini kullanarakta uygulamamızda kendinize bir cüzdan oluşturabilir ve bu cüzdandan yapacağınız her ödeme için %5 banka kartı veya kredi kartı ile uygulama üzerinden yapacağınız her ödeme için %3 indirim kazanabilirsiniz. İsterseniz önceden, gideceğiniz saati ve tarihi uygulamamıza girerek taksi randevusu oluşturabilirsiniz.