Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

ANTALYA'NIN EKONOMİK YAPISI

ANTALYA'NIN EKONOMİK YAPISI

Antalya, M.Ö. 158 yılında Bergama hükümdarı 2. Attalos tarafından kurulmuştur. Şehir adını kurucusundan almaktadır. Şehir sırasıyla; Bergama, Abbasi, Bizans, Ceneviz, Anadolu Selçukluları, Kıbrıs ve Osmanlı egemenliğine girmiştir. Bölge, Bizanslıların hâkimiyeti altındayken 1207’de Selçuklular tarafından Türk topraklarına katılmıştır.Osmanlı hâkimiyetine girdikten sonra şehir sancak merkezi olmuştur. Sancak merkezi: Osmanlı İmparatorluğu’nun idari yapılanmasının bir ögesi olarak “ Osmanlı Devleti’nde bir bölge veya gelir getiren iller ile ilçeler arasında yer alan yönetim bölümü” anlamına gelmektedir. Bu şehre zamanında “çok verimli” anlamına gelen Pamphylia, batı kesimine ise Lykia denmekteydi. Bölgeye batı tarafından göçenler buraya Aspendos ve Side gibi şehirler kurmuşlardır.

 Şehrin iç kesimlerle olan bağlantısı, kıyı şeridindeki ovalardan hemen sonra dağlık alanların başlamasından dolayı sınırlı kalmıştır. Bu sebeple Antalya ile en kolay ilişkiler deniz yolu ile kurulmaktadır. Antalya, Güney Anadolu’daki temel giriş çıkış limanlarından biridir. Gelen mallar buradan deniz yolu ile Mısır, Suriye ve Dimyat’a gitmektedir. Bu yollar Antalya Limanı’ndan başlayarak Kıbrıs, Şam, İskenderiye, İstanbul, Venedik gibi şehirlere ulaşmaktadır.

 

Antalya’nın Ekonomik Yapısı

Tarım: Antalya ekonomisi tarım ve turizme dayalıdır. Verimli topraklarında çeşitli tarım ürünleri yetişmektedir. Bunların en önemlileri; buğday, arpa ve yulaftır. Bunların dışında pamuk, susam, soğan, yer fıstığı, nohut yetişmektedir. Tarım alanında en ileri illerden biridir. Mandalina, limon, greyfurt bu ilin başta gelen gelir kaynaklarındandır. Zeytin yetiştiriciliği de oldukça önemli bir gelir kaynağıdır.

Antalya’nın sahil ve yayla kesimleri tarım alanında oldukça farklılıklar göstermektedir. Sahil kesimi turunçgiller gibi subtropik iklim bitkilerinin yetiştirilmesine ve sera tarımı yapılmasına uygundur. Yayla kesiminde ise soğuğa dayanıklı elma, armut, ayva gibi meyve türleri yetişmektedir. Antalya, Türkiye’deki toplu ekilebilir, dirilebilir alanların yüzde 1,6’sına sahiptir. Türkiye’nin cam sera alanının yüzde 80’i, plastik sera alanının ise yüzde 50’si Antalya’da bulunmaktadır.

İlin su kaynakları ve kullanımı açısından bölgedeki diğer illere göre daha zengin olduğu görülmektedir. Bu sular düzensiz dere ve çaylardan meydana gelmiştir. Manavgat Irmağı, Köprüçay, Düden Çayı, Eşen ve Dim çayları önemli akarsulardır. Bölgede bulunan bu su kaynakları tarım alanlarının %51’ini sulamaktadır.

 

Hayvancılık:Meraların azalması sebebiyle hayvancılık gelişmemiştir. Keçi ve koyun azalmakta sığır ise artmaktadır. Şehirde hayvancılık eski dönemlerde oldukça önemli bir yer tutmaktaydı. Bitkisel üretimden elde edilen karın hayvancığa göre daha fazla olması halkın hayvancılıktan bitkiciliğe kaymasına sebep olmuştur. İpekböcekçiliği 1950’lere göre önemini oldukça yitirmiştir fakat Alanya bölgesinde ipekböcekçiliği hala önemini korumaktadır. Yayla kesimlerinde kıl keçisi ve koyunculuk, kısmen süt sığırcılığı, sahilde ise süt sığırcılığı ve tavukçuluk ağırlıktadır. Kırmızı et üretimi genellikle kültür ve melez ırk sığırlarının besiye alınmasıyla beyaz et üretimi ise daha çok et tavukçuluğu yapan işletmelerce üretilmekte ancak bu üretimler Antalya ilinin et tüketimini karşılamamaktadır bu sebepten ötürü çevre illerden et temin edilmektedir.

 

Madenler: Antalya, yeraltı kaynakları bakımından zengindir fakat bu madenlerden krom, borit, alüminyum ve manganez az miktarda işletilmektedir. Boksit, fosfat, bitümlisist, mermer yatakları henüz işletilmemektedir.

 

Sanayi: Antalya bu alanda diğer alanlara oranla fazla gelişim göstermemiştir. Başlıca sanayi tesisleri: Ferrokrom ve Karpit Fabrikası, Pamuklu Dokuma Fabrikası, pil, bahçe traktörü, kiremit, tuğla, mobilya, un, çırçır, konserve, bisküvi, yağ, meyve ve sebze fabrikalarıdır.

 

Turizm: Antalya, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli turizm bölgelerinden biridir. İlin kara, deniz, hava yolları ile iç ve dış pazarla bağlantılı olması kapasiteyi arttırmaktadır. Antalya, Türkiye’nin en büyük deniz limanlarından birine ve hava trafiği bakımından ikinci büyük havalimanına sahiptir. Kentin köklü bir tarihe sahip olmasıve bünyesinde tarihi mekânların ve doğal güzelliklerinin bulundurması en çok turist çeken illerden biri olmasının başlıca nedenlerindendir.

 

Ulaşım:Antalya ulaşım bakımından en yoğun illerden birdir. Antalya’yı diğer şehirlere bağlayan yollar oldukça düzgündür. Antalya limanları ile de oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu bölgeye her tonajda gemi yaklaşmaktadır. İthalat ve ihracatta bu limanlar oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Alanya, Fenike, Kaş iskeleleri her mevsim aktiftir. Antalya Havaalanı ise en aktif havaalanlarından biridir. Yılda yaklaşık 300 bin yolcu kapasitelidir. Bu oranı 2,5 milyon yolcu kapasitesine çıkarmak için çalışmalar sürmemektedir.

 

Tarihi oldukça eskilere dayanan bu ilin ekonomik durumu bu şekildedir. Antalya, bünyesinde barındırdığı gezilecek tarihi ve doğal yerlerinin yanısıra oldukça meşhur bir mutfağa da sahiptir. Bu ili ziyaret ederseniz Mobildurakuygulamamızı indirerek hızlı ve güvenli bir taksi yolculuğu yapabilirsiniz. Uygulamamızın temel disiplini siz müşterilerimizin güvenliğidir bu sebeple siz taksiye bindiğiniz andan indiğiniz ana kadar sizi uygulama üzerinden takip etmekteyiz. Sizlerde bineceğiniz aracın şoförünün isim ve soy isim bilgilerini görebilir dilerseniz daha önceki müşterilerin değerlendirmelerini de inceleyebilirsiniz. Önceden taksiyi çağırmak istediğiniz saati ve tarihi girerek taksi randevusu da oluşturabilirsiniz.Böylece olası geç kalma durumlarının önüne geçebilirsiniz. Ödemeyibanka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi uygulamamıza girerek uygulama üzerinden veya şoföre direkt olarak elden ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca uygulamamızda bulunan Cepparam özelliği ile kendinize bir cüzdan oluşturabilir ve bu cüzdandan üzerinden yapacağınız her ödeme için %5 banka kartı veya kredi kartı ile uygulamamızdan yapacağınız her ödeme için %3 indirim kazanabilirsiniz. Böylece uygun fiyatlı ve güvenli taksi yolculuğu yapabilirsiniz.