Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK

Teknolojik Gelişmeler

50 yıldan fazla zamandır geliştirilen bilgisayarlarda her gün yeni bir gelişme olmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesi sanal dünya ve gerçek dünyanın iç içe geçmesi konusunda da birçok çalışma yapılmasını sağlamıştır.

 

Artırılmış gerçeklik fiziksel bir ortama akıllı gözlükler vesilesi ile sanal görüntü ekleme teknolojisidir. Birçok alanda yararlanılan bu teknoloji gerçek ortamlara istediğimiz görüntünün eklenmesiyle ucuz, tekrarlanabilir, dilediğin kadar deneme hakkı gibi birçok kolaylığı beraberinde getirmektedir. Bu kavram sanal gerçeklik kavramı ile sıkça karıştırılır. Aslında birbirinden oldukça farklı özellikleri vardır bu iki kavramın.

 

Sanal Gerçeklik gerçek olmayan ortamın bilgisiyarlar ile ses görüntü gibi gerçeklik algısı yaratabilecek şeylerin sanal ortama eklenmesi ile hayal edilen dünyanın yaratılmasıdır.

 

Artırılmış gerçeklik sanal gerçekliğin daha ileri bir versiyonudur. Gördüğünüz herhangi bir ortamda animasyon oluşturabileceğiniz ve hatta alışverişte pahalı ürünün daha fazla dikkat çekmesini sağlayan, insanların daha hızlı öğrenmesi için eğitimde kullanılan bir teknolojidir. Bunlar için birkaç örnek verebiliriz.

 

 • Mimari Alan örneğin bir ev aldınız ve eşyaların odada nasıl duracağını merak ediyorsunuz. Odayı telefonunuzun kamerası ile çekerek istediğiniz eşyaları odaya yerleştirebilirsiniz. Veya kutuda satılan portatif bir eşyanın nasıl gözüktüğünü üç boyutlu olarak belli uygulamalar ile görebilirsiniz.
 • Sanal Geziler sanal müzeler sayesinde bazı bilgilerin görsel hallerini görerek hafızada daha kalıcı bir hale getirebilirsiniz. Şu an tahribata uğramış antik kentler, kiliseler, camiler gibi birçok yapının da orijinal halini artırılmış gerçeklik teknolojisi ile anında görebilirsiniz.
 • Oyun Oynama konusundada bu teknolojiden yararlanılabilir. Boşluğa yansıtılan sanal görüntü ile el haraketleriniz kontrol edilir ve keyifli bir oyun oynama fırsatı sizlere sunulur.
 • Navigasyon alanında ise gözlükleri taktığınızda gideceğiniz yolu bulunduğunuz konuma işleyerek sizlere yol gösterilmesini sağlamak adına tabelalar oluşturur. Bu alandada varlığını göstermiştir.
 • Marketlerde baktığınız her yiyeceğin veya paket gıdanın fiyat, kalori bilgilerini anında görebilirsiniz.
 • Google Translate bazı dilleri çektiğiniz anda başka bir dile çevirebilir.
 • Canlı Gazeteler Canlı Dergiler okuduğunuz bilgiler devamında gördüğünüz fotoğraflar takılan gözlüklerle canlanabilir böylece edindiğiniz bilgiler daha kalıcı olabilir.
 • Çizilen Resmi Üç Boyutlu Hale Getirme Özellikle çocuklar için geliştirilen bazı uygulamalar sayesinde çizilen resim çektiğiniz mekânda üç boyutlu hale getirebilir.
 • Film Çekme fiziksel olarak gittiğiniz bir mekâna telefonunuzu tutarak herhangi bir filmi o mekânda oynatabilirsiniz.
 • Sergilerde esere tuttuğunuz zaman eser hakkında direkt bilgi verilmesi gibi işinize yarayacak, öğreniminizi kolaylaştıracak, hafızada kalmasını kolaylaştırcak, pazarlama alanında, eğitim alanında, mimari alanlarda ve daha birçok alanda kullanılabilecek gelişmiş bir teknolojidir artırılmış gerçeklik.
 • Trafikte her araç için özel sanal trafik levhaları oluşturulabilecek ve dinleme tesisler, benzin istasyonları gibi ek bilgiler gösterilecektir.
 • Film Sektörü Avatar filminde bu teknoloji kullanılmış bu yönüyle hem maddi olarak daha az harcama yapılmış hem hayal dünyası olabildiğince genişletilmiş filmler çekilmiştir.
 • Spor alanlarından oldukça keyifli seyirlere hizmet edebilecek bir teknoloji ile hazırlanan sanal gözlükler bizlere bir maçta sanki orada oturan bir seyirciymiş gibi hissettirerek alanlara gitmeden evimizde harika bir konser, spor, konferans izleme gibi imkânlar sunacaktır.

 

Dezavantajları ise sosyal hayatımızı renklendirecek olsada bazı alanlarda bizleri zorlayacak durumları da olacaktır bunların başında insanların izni olmadan kolay bir şekilde alanın video ve fotoğrafı çekilebilir ses kaydı alınabilir buda kişisel verilerimizin tehlikeye girmesine sebep olacaktır. Bir siber saldırıda bu gözlüklerle oldukça ihtimali yüksek bir tehlike.

Artırılmış gerçeklik cihazların birbiri ile bağlantılı çalışmasına izin verecek şekilde dizayn edilebilir ve cihazlarla bağlantısı kurulduğunda kişinin konumu öğrenilebilir, kullanıcı her an kolaylıkla dinlenebilir ve hatta o andan fotoğraf rahatlıkla alınabilir buda üçüncü şahıslara bilgi aktarımı olmasını sağlayacak ve bizleri tehlikeye atacak durumlardan biridir.

Yapılan tahminlere göre ilerde milyonlarca elektronik cihaz internete bağlı olacak ve bu cihazlar birbirlerinden bilgi alışverişinde bulunabilecek. Yakın bir gelecekte evimizdeki cihazların diğer teknolojik aletlerle hakkımızda bilgi alışverişinde bulunması oldukça tehlikeli bir durum yaratabilir. Ayrıca bu bizlerin ekran bağımlılığınıda oldukça tetikleyici bir etki bırakabilir günümüzde zaten gerçek hayattan kopup telefonların, bilgisayarların içinde yaşamaya başlamış durumdayız birde gerçekmiş gibi ekrana istediklerimizi yansıtabildiğimizde bu durum fazlaca artabilir. Her alanda olduğu gibi bu alandada kendimize sınırlar koymalı teknolojiyi faydalı işler için kullanmalıyız burada her bireyin kendisine iş düşmektedir.

 

Artırılmış Gerçeklik Ne Kadar Yaygın Kullanılıyor

Şu an gözlükler oldukça pahalı olduğu için gözlüklü kullanımlar yaygın değil. Fakat gözlüksüz kullanım anlattığımız gibi oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta.

Bu teknoloji birçok uygulamaya entegre edilmiştir. Sizlere konforlu taksi imkânı oluşturabilmek için geliştirmiş olduğumuz MobilDurak uygulamamızda bu teknolojiden bizlerde faydalandık. MobilDurak uygulamamız ile en yakın taksiyi bulunduğunuz konuma çağırabilir güvenli taksi ilkemiz ile gönül rahatlığıyla yolculuk yapabilirsiniz. Uygulamamızın birçok avantajı bulunmaktadır. Sürücü şöförünü önceden tanıyabilir hakkında ki değerlendirmeleri görebilirsiniz. Dilerseniz taksi çağıracağınız güne ve saate özel taksi randevusu oluşturabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz ve gideceğiniz yerlerin lokasyonlarını girmeniz gerekmektedir. Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile hazırlanan harita üzerinden gideceğiniz konumu takip edebilir ve bizlerde güvenli taksi yolculuğunuz açısından sizleri takip ederiz. Bir başka avantajı ise önceden taksi ücreti hesapla seçeneği ile ücret hesabı yapılır ve ek olarak ücret sürprizi ile karşılaşmazsınız. Ödeme şekilleri de dilediğiniz şekilde gerçekleşebilir. Dilerseniz elden ödeme dilerseniz uygulamamıza banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi girerek uygulama üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartlı ödemelerde %3 indirim kazanırsınız.

Ayrıca cepparam özelliği ile uygulamada kendinize bir cüzdan yaratabilir içerisine para yükleyebilir böylece her cüzdanınızıdan ödeme yaptığınızda %5 indirim kazanırsınız.