Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

BURSA'DA GEZİLECEK YERLER

BURSA'DA GEZİLECEK YERLER

Bursa Uygarlık Tarihi

Şehir merkezinde yer alan Hisar bölgesinde yapılan kazı çalışmalarında şehrin tarihinin MÖ 2500 2700 yıllarına dayandığı ortaya çıkmıştır. Bir zamanlar Lidyalıların egemenliğine giren Bursa sonrasında Pers egemenliğine geçer. Bu sırada savaşlar olmuştur ve en sonunda Bursa,Bitinya Devleti’ni kurmuştur.

MÖ 74 yılında Bitinya Devleti Roma’ya bağlanmıştır ve bu zamanlarda şehir kaplıca kentine dönüşmüştür.

Müslümanlar ilk kez Abbasiler döneminde Bursa’ya gelmiştir ve Türkler buraya 1080 yılından sonra gelmiştir.

Osmanlı bu bölgeye savaş yoluyla değil “vire” olarak isimlendirilen teslim yoluyla sahip olmuştur ve burası Osmanlı’nın başkenti konumuna gelmiştir. Bu dönemde Bursa birçok mimari yapı ile süslenmiştir. Osmanlı Devleti’nin yıkıldığı zamanda Birinci Dünya Savaşı sonrasında Bursa, Türkiye İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmiştir. 11 Eylül 1922 günü Bursa, Yunan işgalinden kurtulmuştur. Cumhuriyet dönemi ile yeniden canlanan Bursa’ya ipek fabrikaları kurulmuş, imar atılımlarıbaşlamıştır.

Tarihi bu kadar geniş olan şehrin yenilecek yemekleri, gezilecek tarihi ve doğal mekânları oldukça fazladır.  Sizde bu şehre geldiyseniz MobilDurak uygulamamızı indirerek rahat ve konforlu bir taksi yolculuğu yapabilirsiniz. Uygulamamızın indirim fırsatlarından yararlanarak uygun fiyatlı taksi yolculuğunun keyfini çıkartabilirsiniz.

 

Bursa’da Ne Yenir Nerde Yenir

Şehir, Osmanlı Saray mutfağının haricinde Rumeli mutfağının kültüründen de izler taşımaktadır.

1. Kebap

Ülkemizde birçok şehirde ünlü olan kebap Bursa’da da oldukça güzel yapılmaktadır.

İskender Yavuz İskenderoğlu

Mekânın tarihi dizaynı ile yenilenen bir konakta hizmet veren bu iskenderci Bursa’nın en iyi iskendercileri arasındadır.

Tarihi Uludağ Kebapçısı

En eski ve en nostaljik mekanlardan biridir ve burası da Bursa’nın en ünlü kebapçıları arasındadır.

 

2. Köfte

Bu şehirde köfte de ilk akla gelen yemeklerden biridir.

İdris Pideli Köfte

Pideli köfte her yerde karşılaşamayacağınız bir lezzettir. Pide üzerine kimyonlu köfte ve yanında yoğurt ile servis edilen yemek en güzel burada yenir.

Üç Köfte

Burada tabağınıza üç adet köfte konmakta ve siz köftelerinizi bitirdiğinizde yeniden eklenme yapılmaktadır. Böylece sıcak sıcak köftelerinizi yiyebilirsiniz.

 

Bursa’nın En İyi Esnaf Lokantaları

Acı Dayı Cantık ve Pide Salonu

Cantık, Bursa’nın geleneksel yemeklerinden biridir. Kıymalı, domatesli bir harç ile hazırlanır ve en iyi candıkyiyebileceğinizmekânlardan biri burasıdır.

Zennup 1884

Burada Anadolu Mutfağının en lezzetli yemeklerini tadabilirsiniz.

 

Bursa’nın Gezilecek Yerleri

 

1) Emir Sultan Camii ve Külliyesi

15. Yüzyılda yaptırılan Camii, Bursa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. İçerisinde Emir Sultan ve ailesinin mezarı bulunmaktadır.

 

2) Yeşil Camii ve Yeşil Türbe

1419 yılında inşa edilmiştir. Çelebi Mehmed için yaptırılan bu yer kabartma çinileri ile dikkat çekmektedir. Çelebi Mehmed Osmanlı Devleti’nin ikinci kurucusu olarak kabul edilmektedir. Yeşil Türbe, Yeşil Cami’nden yüksektedir. Bunun sebebi Osmanlı’nın zor zamanlarında dosta düşmana karşı “ayaktayız” mesajını vermek istemesidir.

 

3) Ulu Camii

1400 yılında inşaası tamamlanan cami, 1855 yılında depremin etkisi ile hasar görmüştür. Osmanlı mimarisini çok iyi yansıtan bir yapıdır. Saf altından yapılma iplikle işlenen Kâbe Kapısı’nda bulunan örtünün buraya getirilmesi Yavuz Sultan Selim tarafından gerçekleşmiştir.

 

4) Osman Gazi Türbesi

Osman Gazi Türbesi, Osmanlı Devleti’ni kuran Osman Gazi’nin yattığı yerdir ve Yıldırım Bayezid’in çocuklarının mezarı da burada bulunmaktadır.

 

5) Pirinç Hanı

1508 yılında İstanbul’daki cami ve imaretine gelir sağlamak amacı ile kurulmuştur. 1855 depreminde zarar görmüş ve restore edilerek 2002 yılında alışveriş merkezi olarak açılmıştır.

 

6) Kapalı Çarşı

Osmanlı Devleti’nde Orhan Gazi döneminde hanların araları çatılar ile kapatılarak oluşturulmuştur. Çarşı, Bursa’da bulunan en eski çarşılardan biridir. 650 yıldan daha fazla süredir varlığını göstermektedir. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır. Bugün üstü kapalı ve iki katlı bir haldedir. En çok İpek kumaşı ticareti var olduğu için ziyaret edilmektedir.

 

7) Eski İpek Hanı

Çelebi Sultan Mehmet tarafından Yeşilcamii Külliyesi’ne gelir sağlamak amacıyla inşaa edilmiştir. Eskiden burada ipek ticareti yapılmaktaydı. Bugün ise giyim üzerine satış yapan dükkânlar burada bulunmaktadır.

 

8) Bursa Şehir Surları

Bursa’da ilk yerleşim izlerinden biri burasıdır. Baharat ve İpek Yollarına açılan Saltanat Kapısı sayesinde önem kazanan şehri dışarının tehlikelerine karşı korumak amacı ile yapılmıştır.

 

9) Tophane Saat Kulesi

Tophane Parkı içerisinde bulunan kule, 1905 yılında yapılmıştır. Burada tüm Bursa gözlenebildiği için yangın kulesi olarakta kullanılmıştır.

 

10) Bursa Kalesi

Tarihi milattan önceye dayanan Bursa Kalesi’nin bulunduğu bölgeye halk arasında “Hisar” denmekteydi. Kale, Bitinya, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu devirlerini en iyi şekilde yansıtmaktadır. Kalenin çevresinde tipik Bursa evleri, Osmanlı mimarisine uygun cami, çeşme, türbe gibi yapılar yer almaktadır.

 

11) Bursa Arkeoloji Müzesi

1902 yılında kurulmuştur. Bir süre Yeşil Medrese ’de hizmet vermiştir. Bursa ve çevresinde hüküm sürmüş medeniyetlerin tarihini yansıtacak eserlere ev sahipliği yapmaktadır bu müze.

 

12) Karagöz Müzesi

Gölge oyunlarını günümüze uyarlayarak izlemek isterseniz ve Karagöz oyunu kültürüne ait eserleri incelemek isterseniz burayı ziyaret edebilirsiniz.

 

13) Oylat Şelalesi

İnegöl’ün Oylat Kaplıcaları’nın bulunduğu alandan patika yolunu geçerek şelaleye ulaşılabilir. Patika yolunda çam, kestane, kayın ağaçları bulunmaktadır.

 

14) Karacabey Kocaçay Deltası

Güney Marmara akarsularının büyük bölümünün birleşmesi ile oluşan Susurluk Irmağı Marmara Denizi ile buluşmaktadır. Susurluk Irmağı’nın oluşturduğu Kocaçay Deltası, göl, bataklık, kumul, subasar orman ekosistemlerinden meydana gelmektedir. Kocaçay Deltası doğal güzellikleri ile harika bir manzara sunmaktadır. Kuş gözlemcileri burayı oldukça sık ziyaret etmektedirler. Burada arkanıza doğa manzarasını alarak denize de girebilirsiniz.

 

15) Oylat Mağarası

Üç milyon yaşında ve Türkiye’nin en büyük ikinci mağarasıdır. Mağaranın sonuna varıldığında 40 katlı bir binaya ulaşılmaktadır ve her sarkıtın bir santimi 16 yılda oluşmaktadır. Astım, nefes darlığı, bronşit için mağara şifa niteliği taşımaktadır.

 

Gezilecek birçok yeri olan Bursa şehrinin tarihinin öncelere dayanması şehrin “tarih kokan şehir “ olarak nitelendirilmesine olanak vermiştir. Şehrin özellikle Osmanlı Devleti’nde ayrı bir yeri vardır. Hanlar, hamamlar, camiler ilk kez burada yapılmıştır. İlk ticari sözleşmeler yine Bursa’da yapılmıştır. Büyük ticari potansiyeli ile Osmanlı hazinesine önemli gelir sağlamıştır.

Bu şehri gezerken MobilDurakuygulamamızdan yararlanabilirsiniz. Uygulamamızı telefonunuza indirerek konforlu ve güvenli bir taksi yolculuğunun keyfini çıkarabilirsiniz. Uygulamamızın temel disiplini siz müşterilerimizin güvenliğidir. Bu sebeple sizler taksiye bindiğiniz andan indiğiniz ana kadar uygulamamız üzerinden takip edilirsiniz. Önceden seçeceğiniz aracın şöför isim ve soy isim bilgilerini görebilir ve önceki müşterilerin şöför hakkındaki değerlendirmelerini inceleyebilirsiniz. Ödemeyi, banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi uygulamamıza girerek uygulama üzerinden veya direkt olarak şöföre elden ödeme yapabilirsiniz. Cepparam özelliği ile uygulamamız üzerinden kendinize bir cüzdan oluşturabilir ve bu cüzdan üzerinden yapacağınız her ödemede %5 banka kartı veya kredi kartı ile uygulamamızdan yapacağınız her ödeme için %3 indirim kazanmaktasınız. Taksi ücreti hesapla özelliği ile ücret hesabıönceden yapılmaktadır ve ek olarak ücret istenmez.