Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

GAZİANTEP'TEKİ SANAL DÜNYAYA BAKIŞ

GAZİANTEP'TEKİ SANAL DÜNYAYA BAKIŞ

Bireylerin çevrimiçi olarak 3 boyutlu örneklenmiş bir ortamda işlem yapmalarına imkan sağlayan sistemler bütünü olarak tanımlayabileceğimiz sanal dünya, insanlara bilgisayar ve akıllı telefon aracılığıyla deneyimlenebilen farklı bir yaşam sunuyor.

Metaverse kavramı ise teknoloji dünyasının yükselen yeni trendi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle 3D teknolojisinin gelişimiyle birlikte değer kazanan teknoloji, insanlara yeni bir ortam yaratmıştır. Bu ortamda milyonlarca kişi etkileşimde bulunarak, yeni yeni deneyimler kazanıyor.

 

Mobil Durak Nedir?

Toplumun toplam kalite ve güvenlik ile desteklenen taksi rezervasyon sistemine ihtiyaç duyduğunun anlaşılması üzerine 2019 yılında projelendirilen ve aynı yılın sonunda Mersin Üniversitesi Technoscope tarafından kabul edilen Mobil Durak uygulaması, 2020 yılında ikinci prototipi ile hem Google’da hem de Apple’da yayına girdi. 2020 Mart ayında Covid – 19 salgınının başlaması üzerine uygulamanın pazarlaması durdurulmuş ise de, pandemi sürecinin uzayacağının anlaşılması üzerine 2020 Mayıs’ında üçüncü prototip çalışmalarına başlandı. 2020 yılsonunda ise yolcu ve sürücü uygulamaları IOS, Android ve Huawei marketlerinde yeni etkileşimli kullanıcı ara yüzleri ile güncellendi.

Son derece pratik ve kolay bir kullanımı olan mobil uygulama içerisinde kullanıcı dostu arayüz, seçme özelliği, sinir ağları ve öğrenmeye dayalı zekâ farklılık yaratmaktadır.  

 

Mobil Durak Uygulaması Gaziantep’te

Rezervasyon sisteminin yanı sıra, beğeni ve yorum, algoritma atama gibi rakiplerine göre öne çıkan birçok yeniliği içeriğinde barındıran uygulama Gaziantep halkına da başarıyla hizmet veriyor. Gaziantep halkı güvenli taksi uygulamasına kavuştu. Mobil Durak yenilenen arayüzü benzersiz özellikleri ile müşterilerine bir taksi çağırma hizmetinden fazlasını sunuyor. Mobil Durak’ı kullanabilmeniz için öncelikle uygulamayı akıllı telefonlarınıza yüklemeniz gerekiyor. Uygulamaya kayıt yaptırdıktan (kaydınız var ise giriş yapmanız yeterlidir) sonra taksiye biniş ve iniş noktalarını girmelisiniz. Son olarak dilediğiniz taksi ve taksiciyi belirledikten sonra uygun ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil Durak taksi çağırma uygulaması için, Android telefonunuz için Play Store’dan, IPhone için App Store’dan, ‘Mobil Durak Uygulama’sını telefonunuza indirdikten sonra kayıt için istenen bilgileri doldurmanız yeterlidir. Uygulama içinde yolculuk yapacağınız mesafe, seçebileceğiniz taksici, taksi modeli ve indirimli ücret tarifesi yer almaktadır.

Yapay zeka ile desteklenen, yerli ve milli, Yeni Nesil Taksi Çağırma Platformu olan Mobil Durak uygulamasında yolculuk bedelini nakit, kredi kartı ve diğer ödeme yöntemleri ile kolayca ve yolculuk sonunda ödeyebilirsiniz. Taksi çağırma, ileri tarihli rezervasyon, özelliklerine göre taksi arama gibi sizlere yaşamınızı kolaylaştıracak pek çok imkân tanıyan mobil uygulama her model akıllı telefonla uyumludur.

 

Gaziantep Mobil Durak ücretleri ise;

  • Cepparamlı indirimli ödemelerde açılış ücreti 9.50 TL, km ücreti 9.50 TL

  • Kredi/Banka Kartı ile indirimli ödemelerde açılış ücreti 9.70 TL, km ücreti 9.70 TL

  • Nakit ödemelerde açılış ücreti 10 TL, km ücreti 10 TL olarak ücretlendirilmektedir. 

 

Zeugma Dionysos Evi ve İlk Metaverse Deneyimi

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptığı açıklamada, ‘Metaverse evreninin bir şehir planlaması olduğunu belirterek, bunun Gaziantep şehri için yeni bir tanıtım fırsatı olduğunu’ söyledi. Şahin’in verdiği bilgilere göre, Gaziantep’in beş antik kenti, müzeleri, hanları, 100 coğrafi işareti ve bilim merkezi metaverse ile ziyaret edilebiliyor.

Şahin, Gaziantep’in bilgi ve teknoloji dünyasından uzak kalması halinde hedeflerine ulaşamayacağına değinerek, ‘Şehrin akıllı olması için var olan sorunun yüksek teknolojiyi kullanarak çözüme kavuşturmamız gerektiğini dile getirdim. Sorunların, yüksek teknoloji sayesinde çözüme kavuşturulması şehri akıllı hale getirir. Eğer 2017’deki akıllı ulaşım projesi gerçekleşmemiş olsaydı ve Büyükşehir bünyesinde Bilişim A.Ş’yi kurmamış olsaydık şehrin teknolojiye olan yakınlığını sağlayamaz, beşerî sermayenin modern dünya düzenine adapte edemezdik.” açıklamasında bulundu.  

 

Gaziantep ve Akıllı Şehir

Gaziantep, ülkemizde sanal dünyaya uyum sağlayabilen ve gün geçtikçe kendini geliştiren nadide illerimizden birisidir. Gazi şehirde projesi tamamlanan ve uygulanmaya başlanan Akıllı Şehir Projesi şehrin sanal dünyaya açılmaya başladığının önemli bir kanıtıdır.

ISO (2014) tanımına göre Akıllı Şehir, ‘şehrin planlamasını, yönetimini, inşasını, akıllı hizmetleri kolaylaştıracak Nesnelerin İnterneti, Bulut Bilişim, Büyük Veri ve Entegre Coğrafi Bilgi Sistemleri gibi yeni nesil bilgi iletişim teknolojilerinin kullanıldığı yeni bir kavram ve yeni bir modeldir.

Şehir halkının refah seviyesini yükseltmek ve daimî kılabilmek amacıyla yeni teknolojiler ve yenilikçi yaklaşımlar değerlendirilmektedir. Şehirlerdeki sorunların çözümü için oluşan sistem ihtiyacı ve bu ihtiyacın karşılanmasında, iş birliği ile geliştirilen ortak çalışabilir sistemlerin veri uzmanlığına dayalı olarak gerçekleştirilebilmesi için Akıllı Şehir yaklaşımı ortaya konmaktadır.

Gaziantep’teki Akıllı Şehir uygulamaları içerisinde Akıllı Güvenlik, Akıllı İnsan, Akıllı Yapılar, Akıllı Ekonomi, Akıllı Mekân Yönetimi, Akıllı Sağlık, Akıllı Yönetişim, Bilgi Teknolojileri, Akıllı Ulaşım, Akıllı Enerji, İletişim Teknolojileri, Bilgi Güvenliği, Akıllı Altyapı, Afet ve Acil Durum Yönetimi, Coğrafi Bilgi Sistemleri bileşenleri yer almaktadır.

Akıllı Şehir Projesi’nin hayata geçirilmesiyle şehrin kontrolü tek merkezden sağlanacak olup, daha hızlı ve verimli hizmet için gelişen dünyanın bütün yazılım ve donanım imkanları şehre en uygun şekilde entegre edilerek kullanılmış olacaktır. Bir nevi şehrin sanal ikizi yaratılmış olacak. Bu sayede yapay zekâ tabanlı simülasyonlar üzerinden şehrin her köşesine ulaşılması hedeflenmektedir.

Akıllı Şehir konusunun daha iyi anlaşılabilmesi için, TC Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın resmî internet sitesinde ‘Akıllı Şehirler’ tanıtım filmini yayınladığını da ekleyelim. Söz konusu filme girişte Sultan Ahmet Cami, Ankara Şehir Manzarası, Kapadokya, Harran ve Sardes Antik Kenti’nin tarihî öneminden bahsediliyor. Devamında Akıllı Şehirlerin özellikleri ve yararları açıklanıyor. Bu yararlar arasında trafik yoğunluğuna göre düzenleme yapan akıllı kavşaklar, akıllı duraklar, akıllı ışıklandırma sistemleri örneklendiriliyor.