Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

GAZİANTEP'TE SANAYİLEŞME VE EN İYİ ŞİRKETLER

GAZİANTEP'TE SANAYİLEŞME VE EN İYİ ŞİRKETLER

Gaziantep’te beş adet Organize Sanayi Bölgesi (OSB) bulunmaktadır. Organize Sanayi Bölgeleri, şirketlerin var olan altyapı ve sosyal tesisleri finanse etmesi ile buraların faaliyete geçmesini amaç ederek kurulmuşlardır. Altyapılar; yol, su, atık arıtma, iletişim, elektrik üzerinedir.

 

1. Organize Sanayi Bölgesi

1960-1969 yılları arasında Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi burada kurulmuştur. Burada 166 adet parsel bulunmaktadır. Bütün parsellerinin altyapıları tamamlanmıştır ve kullanım halindedirler.

 

2. Organize Sanayi Bölgesi

1980’lerle birlikte Türkiye ikinci bir sanayileşme dalgası içerisine girmiştir. Küresel ekonominin daha küçük işletmeleri desteklemesi ile sanayileşme Anadolu’ya yayılmıştır. Anadolu’da sanayileşmenin en büyük örnekleri organize sanayi bölgelerinin kurunumudur. Daha çok şehirlerin kırsal kesimlerinde kurulan bu bölgeler işçilerin çiftçilik yapmayı bırakmalarına da sebep olmaktadır. Gaziantep’te 1987 yılında 2. Organize Sanayi Bölgesi kurulum çalışmaları başlanmıştır ve 1997 yılında bitmiştir. Burada toplamda 284 adet parsel bulunmaktadır.

 

3.Organize Sanayi Bölgesi

Bölgede yatırımcıların ihtiyaçlarına yönelik ve tamamen yatırımcıların finansesi ile 1994 yılında yapımına başlanan 3. Organize Sanayi Bölgesi 290 parselden oluşmaktadır.

 

4.Organize Sanayi Bölgesi

Sanayicilerimizin yatırım isteklerini karşılamak amacı ile 2002 yılında 4. Organize Sanayi Bölgesi kurulmuştur. Burası orta ve küçük işletmelerin üretim yapabileceği bir alan olarak kullanılmıştır.

 

5.Organize Sanayi Bölgesi

2 etap halinde planlaması yapılan bu yerde toplamda 602 sanayiciye yer tahsili yapılmıştır.2014 yılından itibaren 275 tane firma faaliyete geçmiştir.

 

Gaziantep Oğuzeli Organize Sanayi Bölgesi

Oğuzeli ilçesinde bulunan ve “Havaalanı Sanayi Bölgesi” olarak isimlendirilen yerde 100 adet firma bulunmaktadır. Burada başlıca; medikal, tekstil, inşaat, mobilya, kimya, plastik, gıda, makine halısı imalatları yapılmaktadır.

 

Nizip Organize Sanayi Bölgesi

2002 yılında Nizip ilçesinde kurulmuş olup 33 firmaya sahiptir. Yapılan imalatlar; Büro mobilyaları, gıda, tarım aletleri, tekstil ürünleridir.

 

Örnek Sanayi Sitesi

Birleşmiş Milletler Sanayi ve Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı birliği ile kurulmuş sanayi sitesinin üretim yaptığı alanlar; tekstil makineleri, çelik döküm, oto yedek parça imalatı, metal işleme makineleri, ağaç işleme makineleri, inşaat boyası, baraj ekipmanları imalatı, ambalaj ürünleri imalatıdır.

 

Ünaldı Şehreküstü Bölgesi

Gaziantep sanayileşme bölgelerinden ilk yerlerinden biri olan bu bölgede 700 adet firma vardır. Plastik firmaları, halı firmaları, mercimek işleme fabrikaları gibi orta var küçük üretim yapan firmalar burada toplanmış durumdadır.

 

Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi

2000 yılında kurulmuş olup bünyesinde toplamda 330 iş yeri bulundurmaktadır.

 

Nizip Caddesi ve Çevresi

Büyük sanayi yapılarından daha önce kurulan bölgedeki ilk sanayi faaliyetleri gösteren firmalar burada kurulmuştur. Bu firmalar çoğunlukla metal eşya, plastik ayakkabı, irmik, un, halı, akrilik iplik üretimi yapmışlardır. Bölgede toplamda 150 adet firma bulunmaktadır.

 

İslahiye Organize Sanayi Bölgesi

2012 yılında kurulmuştur. Bünyesinde 45 adet firma bulundurmaktadır. 73 sanayi parseline sahiptir ve üretim yaptığı ana konular; gıda, tekstil ürünleri ve kâğıt ürünleridir.

 

Gaziantep Teknopark

2007 yılında kurulan Gaziantep Teknopark’ın fiziki altyapısı, laboratuvar ve konferans salonlarından oluşmaktadır.

 

Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) İle Geliştirilen Kapasite

KOBİ’ler ile üniversiteler arasında köprü oluşturmak amacı ile Teknoloji Transfer Ofisi kurulmuştur. Böylece mekatronik, sağlık, tarım, nanoteknoloji gibi alanlarda laboratuvarlar kurulmuştur. Böylece Gaziantep Teknopark’a yeni işletmeciler kazandırılması hedeflenmiştir.Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı, İstanbul Sanayi Odası (ISO) tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2019 Araştırması’na göre Gaziantep’ten 26 firmanın 500 büyük kuruluş içerisinde olduğunu söyledi.

 

Gaziantep’teki Geçen Seneki ve Bu Seneki En İyi Şirketler

  • Gülsan Sentetik Dokuma Sanayi ve Ticaret A.Ş.

1976 yılında kurulmuş olup tekstil ve teknik alanında faaliyet göstermektedir.

 

  • Sanko Tekstil İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

1943 yılında kurulmuş pamuk, suni ve sentetik iplikler, ev tekstili, örgü ve dokuma alanında çalışmalar yapmaktadır.

 

  • Köksan Pet ve Plastik Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.

1992 yılında kurulmuş ve su, gazlı içecek, bitkisel sıvı yağ, meyve suyu sektörüne pet ambalaj üretimi yapmaktadır.

 

  • Oba Makarnacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.

1966 yılında kurulmuştur. İnsan sağlığına yönelik kaliteli ürün üretimleri yapması İle oldukça öne çıkmıştır.

 

Gaziantep Kırsalında Sanayileşme

Türkiye’nin 1980 sonrasında yaşadığı sanayileşme süreci Amerika’nın 1950’lerden itibaren yaşamış olduğu sürece çok benzemektedir. Sanayileşme büyük şehirlerden taşra kentlerine oralardanda kırsal kesimlere yapılanmıştır. Gaziantep son yirmi yılda sanayi bakımından oldukça gelişmiş olup bir merkez konumuna gelmiştir. Sanayinin kırsal alanlara taşınması ise kadın erkek eşitliği, kültür yapısının değişmesi, çiftçinin daha çok fabrika işlerine yönelmesi gibi sonuçlar doğurmuştur. Köy halkının demografik ve toplumsal dönüşümleri incelenmiş birçok değişiklik olduğu analiz edilmiştir.

Sanayinin en çok geliştiği Gaziantep şehrine başka şehirlerdende çalışmaya gelen insan sayısı oldukça fazladır. Taşra bölgelerinde de şehir merkezinde de iş imkânı oldukça fazla olan şehrimizde hayatınızı kolaylaştırmak adına çıkarttığımız MobilDurak uygulamamızı kullanarak güvenli ve konforlu taksi yolculukları yapabilirsiniz. Uygulamamızı kullanarak konumunuza hızlı bir şekilde taksi çağırabilir veya önceden gideceğiniz tarihi ve saati girerek taksi randevusu oluşturabilirsiniz. Uygulamamızın çıkış disiplinlerinden biri sizlerin üst seviyede güvenlik ile yolculuk yapmanızdır. Uygulamamız üzerinden taksiye bindiğiniz andan indiğiniz ana kadar sizleri her an takip içerisindeyiz ve sizlerde dilerseniz yolculuk yapacağınız taksinin şöförünün isim bilgilerini ve daha önceki müşterilerin değerlendirmelerini inceleyebilir buna göre taksi seçimi yapabilirsiniz. Ödemeyi dilerseniz uygulamamıza banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi girerek uygulama üzerinden veya şöföre direkt ödeme yapabilirsiniz. Dilerseniz uygulamamızın cepparam özelliği ile kendinize bir cüzdan oluşturabilir böyleyece her yolculukta %5 indirim kazanabilirsiniz. Uygulamamızdan banka kartı veya kredi kartı ile yaptığınız ödemelerde ise %3 indirim kazanırsınız. Ücret önceden hesaplanmakta ve sizlere bildirilmektedir sonrasında ek olarak ücret sürprizi ile karşılaşmazsınız.