Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

GAZİANTEP'İN SOSYO-EKONOMİK YAPISI VE DİJİTALE BAKIŞI

GAZİANTEP'İN SOSYO-EKONOMİK YAPISI VE DİJİTALE BAKIŞI

2 milyon 200 bine yaklaşan nüfusu ile Türkiye’nin en gelişmiş illerinden biri olan Gaziantep, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en fazla gelişmiş illerinden biridir. Özellikle son dönemlerde ulaşım, nüfus ve sağlık hizmetlerinde olumlu gelişmelerin yaşandığı şehir, genç nüfusunun yüksekliği ile dikkat çekiyor. Bilhassa ulaşım ihtiyaçlarına paralel olarak son zamanlarda Gaziantep halkının ucuz taksi arayışında artış gözlemlenmesi son derece doğaldır. Ne var ki belirttiğimiz alanlardaki yükselişin eğitim ve iş gücü noktasında tam tersi bir etki yarattığı da görülüyor. Ekonomik açıdan ise, sanayi sektörü başta olmak üzere tarım ve hizmet sektöründeki gelişmişlik şehrin ekonomik kalkınmasında önemli bir paya sahiptir.

Köklü bir geçmişe sahip olan Gaziantep, turizm potansiyeli yüksek illerimizdendir. Zeugma Müzesi başta olmak üzere birçok tarihi mekâna ev sahipliği yapan şehrimiz seyahat, konaklama ve barınma gibi hizmetlerin geliştiği, yerli ve yabancı binlerce turistin uğrak yeri konumundadır. Göç nedeniyle de nüfus artışı yaşandığı Gaziantep’te, il nüfusunun %89’u merkezde, %11’i köylerde yaşamaktadır. Gelişmişliğin sembol isimlerinden biri olan Gaziantep açısından bu durum, Türkiye’de şehirleşme eğiliminin hangi noktaya geldiğini göstermesi açısından da ilgi çekicidir.

Gerek yoğun nüfusu gerekse turizm potansiyeli ile kayda değer gelişme gösteren Gaziantep’te ulaşım faaliyetleri de oldukça önemlidir. Tam da bu noktada Mobil Durak uygulaması halkın ihtiyaçlarına cevap verebilmesi ve gördüğü ilgi bakımından çok değerlidir.   

 

Gaziantep’te Mobil Durak Uygulaması

Ülkemizin ve dünyanın saygın kuruluşlarının desteği ve işbirliği ile geliştirilen Mobil Durak, zeka ve yapay sinir ağları ile desteklenmiş bir dijital taksi uygulamasıdır. Sarı taksilere özel hazırlanmış yerli ve milli Yeni Nesil Taksi Çağırma Portalı olarak bilinen Mobil Durak, kaliteli hizmetleri ile Konya, Mersin, Adana ve Gaziantep illerimizde vatandaşların hizmetine sunulmuştur.

Mersin Üniversitesi Technoscope tarafından 2019’da kabul edilen Mobil Durak uygulaması aynı yılın ilk 6 aylık sürecinde araştırma ve anket çalışmaları ile ilk prototip çalışmalarına start verdi. Sonraki 6 aylık süreçte ilk prototipi geliştirildi ve mobil uygulamalar hem Google’da hem de Apple’da yayına girmiştir.

Mobil Durak, 2019 yılında Mersin Üniversitesi Teknopark desteği ile ARGE şirketi olarak kurulmuştur. Uygulamanın temel ortaya konulma amacı ise taksi sektörünün içinde bulunduğu sorunları çözmektir. Gaziantep taksi arayanlara hızlı, güvenli, sorunsuz ve keyifli bir yolculuk yaşatmak için içeriğini mütemadiyen geliştiren Mobil Durak, 7/24 canlı destek hizmetleri, kullanışlı menüsü ve her bütçeye uygun indirimli tarifeleri ile dikkat çekmektedir. En yakın duraklara kolayca ulaşabileceğiniz Mobil Durak’ta taksicilerle anında iletişime geçebilirsiniz.

Şubat 2020’de ikinci prototipi geliştirilen uygulamanın Google ve Apple’da yayına girmesini müteakip, Şubat sonrasında da uygulamanın ikinci prototipi piyasaya sunulmuştur. Fakat pandeminin başlaması nedeniyle uygulamanın pazarlaması bir süreliğine durdurulmuştur. Covid-19 sürecinin uzayacağı ön görülünce üçüncü prototip çalışmalarına hemen başlanmış ve 2020 Mayıs ayında son prototip çalışmaları başarıyla sonuçlandırılmıştır. Nitekim 2020 yılı sonunda Mobil Durak’ın yolcu ve sürücü uygulamaları yeni etkileşimli kullanıcı ara yüzleri ile güncellenmiştir. Test aşaması başarıyla tamamlanan Mobil Durak uygulamasının Android, IOS ve Huawei işletim sistemine sahip tüm akıllı cep telefonu ve tabletlerde sorunsuzca kullanılabileceği anlaşılmıştır. 

Mersin Üniversitesi Teknopark’ta 2019 yılında hizmet vermeye başlayan şirketimiz GRL Bilişim A.Ş. markası ile hizmetlerini aralıksız sürdürüyor. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, AB Çalışma Örgütü, TEB TİM ve Megacarss tarafından desteklen firmamız, akıllı şehir konseptleri için Mobil Durak, angosgps, kolaykirala81, rotaheryer, maraton gibi çeşitli projeler üretmektedir. Ortaya koyduğumuz büyük yatırımlarla, sektörde dönüşüme yön vermeyi amaçlayıp, yeniliğe açık bir teknoloji şirketi olduğumuzun her daim bilincindeyiz.

 

Pandemi Sürecinde Mobil Durak

Gerek yolculara ve gerekse taksicilere seçim hürriyeti tanıyan Mobil Durak uygulaması tüm dünyayı tesiri altına alan Koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına, sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurallarına uyulması ve güvenli taksilerde sunduğu fiziki ve sanal ödeme imkanları ile insan yaşamına vermiş olduğu önemi ortaya koymuştur.

Vaka sayılarının yeniden artmaya başladığı şu günlerde şirketimiz, salgının yayılmasını ve halkımızın yaşamını tehdit etmesini önleyebilmek amacıyla birçok önlemi almaktan da geri durmuyor. Herkesin uyması gereken kurallar bu bağlamda belirlenmektedir. Belirlenen bu kuralların toplumumuzla sürekli olarak paylaşıldığını da belirtelim.

 

Gaziantep Yolcuları İçin Mobil Durak Uygulaması

Yolcuklarınızın problemsiz olarak gerçekleşmesi Mobil Durak uygulaması ile mümkündür. Mobil Durak taksi ve sürücülerini özenle seçer. Yüksek standartlara sahip taksilerle, temiz ve düzgün giyimli sürücülerle sizlere 7/24 hizmet verir. Vereceğiniz puanlar ile sizlere hizmet veren taksi veya taksicilerin uygulamadaki sırasını siz belirlersiniz. Uygulama, size en yakın taksiyi bulur. Taksinin ve şoförün tüm detay bilgileri görünür. Taksinin gelişini, onayınız sonrasında uygulama üzerinden kolayca takip edebilir ve beklemeden taksinize binersiniz.

Mobil Durak'ın taksi ücreti hesaplama özelliği ile taksiye daha binmeden, gideceğiniz yerin uzaklığını ve ne kadar ücret ödeyeceğini bilirsiniz. Mobil Durak hesabınızda gösterilen ücretten fazlasını ödemezsiniz. Mobil Durak can ve mal güvenliğinize önem vermeyi temel görevi olarak bilir. Mobil Durak taksileri yasal olup; belgeleri eksiksiz, referanslı, kayıtlı taksi ve şoförler Mobil Durak kalitesinin en önemli göstergesidir. Taksiciler, herhangi bir sorunda uygulamadan çıkarılacağının bilincinde çalışırlar. Tamamen uygulamaya özgü bu özellik sadece Mobil Durak müşterileri için geliştirilmiştir. İstediğiniz renk ve modelde taksinizi seçerek, huzurlu ve güvenli bir yolculuk yapmanın rahatlığını Mobil Durak’ta yaşarsınız.

Bindiğiniz taksiden memnun kaldıysanız favorilerinize ekleyebilir veya taksiden memnun kalmadıysanız ilgili taksi/taksicinin bir daha size gelmemesi için kara listeye alabilirsiniz. Nakit, Kredi Kartı, Banka Kartı veya Dijital Para gibi birçok değişik ödeme seçeneği ile taksi ücreti ödemelerinizi dilediğiniz gibi fiziki veya sanal yoldan hemen yapabilirsiniz. Mobil Durak müşterilerine belirttiğinin dışında ekstra ücret sürprizi yaşatmaz. Nakit, Kredi Kartı, Banka Kartı veya Dijital Para gibi farklı ödeme seçenekleri ile tarifeleri %20’ye varan indirimli kullanabilir, yolculuğunuzu indirimli yapabilirsiniz.

Mobil Durak’ta sevdikleriniz ve yakınlarınız için anlık talep açabilir, onların biniş adresi ile iniş adreslerini belirterek ne kadar ücret ödeneceğini görebilirsiniz. Yolculuklarınızı anlık olarak takip edebilir ve sevdiklerinize jest yapmak için taksi ücretini Mobil Durak cüzdanla isterseniz siz de yapabilirsiniz. Biniş/iniş adresi, gün/saat, taksi tercihinizi yapmanızla birlikte Mobil Durak seyahat planlamasını sizin için hemen yapar. Zamanı gelince de sizi mesajlarla bilgilendirir.