Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

HATAY UYGARLIK TARİHİ

HATAY UYGARLIK TARİHİ

Hatay, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Yapılan kazı çalışmalarında şehrin Orta Paleolitik, Neolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Tunç Çağ dönemlerinde yaygın bir yerleşim yeri olduğu öğrenilmiştir. Hatay, ilk Tunç Çağının sonlarında Akat Beyliği’nin topraklarına katılmıştır. Kısa bir süre sonra bu beylik yok olmuş yerini Yamhad Krallığı almıştır. Sonrasında Hitit Uygarlığı’nın egemenliğine girsede bu dönem oldukça kısa sürmüştür. Sonrasında Amik Ovası ve çevresinde birçok devlet ittifak kurmuştur ve Hattena Krallığı kurulmuştur. Asurluların kente girmesi ile Hattena Krallığı parçalanmış ve bölgeAsur egemenliği altına girilmiştir. Sonrasında bölgeye giren Urartular ise Asurluları yıkmışlardır.

M.Ö. 6. Yüzyılın ortalarından itibaren Hatay, Pers İmparatorluğuna bağlı kalmıştır. Milattan önce 333 yılında Büyük İskender ile Persİmparatoru üçüncü Dareios’un orduları savaşmış ve Büyük iskender Pers Krallığı’nı büyük bir yenilgiye uğratmıştır bu olaydan sonra bölge bir süre Makedonhâkimiyetine girmiştir.

 

Roma Döneminde Hatay

 M.Ö. 64 yılında Antakya, Roma İmparatorluğuna katılmıştır ve Suriye Eyaletinin başkenti olmuştur.

Hıristiyanlık, Kudüs dışındailk defa. Antakya’da yayılmıştır.Şehire saraylar, köşkler, heykeller, suyolları, hamamlar yapılmıştır.

Antakya konumu dolayısıyla yollar bakımından da önemli bir merkezdi. Mezopotamya, Suriye, Arabistan ve Mısır gibi önemli ticari merkezlere giden yollar Antakya üzerinden geçiyordu. İnsanlar ticaret ve sanayi gibi nedenlerle buraya geliyorlardı ve dolayısıyla bölge kültür bakımından oldukça gelişmişti.

 

14. ve 15. Yüzyılda Hatay

14. yüzyılda Antakya’ya Memlüklülerin girmesi ile Antakya Haçlı Persliği uzun bir süre hüküm sürmüştür. Bölge, Haçlı Persliğinden alındıktan sonra zamanın hükümdarı Baybars, şehrin kültürünün değişmesi için buraya Türkmen toplulukları yerleştirmeye başlamıştır. Türkmenler, Amik Ovası’nda oldukça fazla idi.

15. yüzyılda Osmanlı ve Memlüklüler arasında birçok savaş yaşandı iki defa galip gelen Memlüklüler en son 1490 yılında Osmanlı ile barış antlaşması imzalamıştır.

 

16. ve 17. Yüzyılda Hatay

1516 yılında Osmanlı ve Memlüklüler arasında çıkan savaş Osmanlı galibiyeti ile son bulmuştur. Böylece Antakya ve çevresi Osmanlı hâkimiyeti altına girmiştir. 1552 yılında Kanuni Sultan Süleyman buraya cami ve hanlar yaptırmıştır. Osmanlı egemenliği altında olan şehir Osmanlı mimarisi ile yapılanmış olup 1615 yılında yaşanan depremle büyük bir yıkıma uğramıştır. 18. yüzyılın başlarında Osmanlı Devleti bu bölgeyi başıboş bırakmış ve şehirdeki köyler harap olmuştur. Sonrasında tekrardan yapılanan yerler 1822 yılında yaşanan deprem ile yerle bir olmuştur.

 

19. ve 20. Yüzyılda Hatay

19. yüzyılda şehirde bir kargaşa hâkimdi. Düzen olmayan şehirde yaşam iyice karmaşıklaşmıştı. Osmanlı DevletI “Fırka-i İslahiye” ordusunu kurmuş ve bu bölgeye yönlendirmiştir. Ordu, buradaki aşiret sorununu büyük ölçüde çözmüştür. 1869 yılında açılan Süveyş Kanalı İskenderun Limanı’na oldukça zarar vermiştir. İskenderun’un ticari önemini arttırmak için İskenderun-Halep arasında yol yapılmıştır. Sonrasında bölgede Ermeni Olayları ortaya çıkmıştır. Hatay, Mustafa Kemal Atatürk için oldukça önemli bir mekândır fakat gerekli önem şartlar nedeni ile bu şehre gösterilememiştir. Bundan dolayı şehri Fransızlar işgal etmiştir. Sonrasında şehre, Fransız Çetesi, Ermeni Çetesi, Türk Çetesi kurulmuştur ve çeteler içinde çıkan tartışmalar ile 1. Dünya Savaşı’nın ilk kurşunu burada atılmıştır.

 

Hatay Devleti

2 Eylül 1938 yılında Hatay Devleti kurulmuştur. Bu tarihte yapılan görüşmede Sancak Anayasası, Hatay Anayasası olarak kabul edilmiştir ve Hatay Devleti ilk kez resmî olarak kabul edilmiştir. Merkez, Antakya seçilmiştir ve devletin yönetiminin Cumhuriyet olması istenmiştir. Ticaretin canlanması adına Hatay’da üretilen ürünler Türkiye’ye herhangi bir izin olmadan gelebildi. Para birimi de yine Türkiye’nin para birimiyle aynı kabul edilmiştir.

 

Hatay Sorunu Nedir

Yirminci yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti için Hatay sorunu önemli bir meseleydi.Ankara Anlaşması ile birlikte Hatay milli sınırlar dışarısında kalmak zorunda kalmıştı. Bu anlaşma 1921 tarihinde Sakarya Zaferi sonrasında Türkiye ile Fransa arasında imzalanmıştır.

 

Hatay Sorunu Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Fransa mandaterbir yönetim anlayışına sahiptir. Bu sebeple güçsüz devletler maddi ve manevi olarak oldukça zorluk çekmişlerdir. Fransa, gelişmemiş olan devletleri kendi manda ve himayesi altına almaktaydı.Örneğin Suriye Fransa’nın himayesi altına girmiştir. Fakat Fransa’ya Suriye’yi himayesi altında tutmak ağır gelmiştir ve kendi himayesinden Suriye’yi çıkartmıştır.

 

Hatay Nasıl Bağımsızlığına Kavuşmuştur?

Fransa, Türkiye’nin istekleri doğrultusunda haraket etmiş ve Hatay’a bağımsızlık vermiştir. Bu olay Fransa ve Türkiye arasında imzalanan Ankara Anlaşması sonucu olmuştur.

 

Türkiye Neden Hatay’ı İstemiştir

Misakı Milli sınırları içerisinde yer alan Hatay, Türkiye sınırlarınında dışında kalmıştır.Misak-I Milli’de Türkiye Cumhuriyeti için sorun olan meseleler tartışılmaktaydı. Misakı Milli’ye göre Hatay’ı da içerisine alan sınırlar asla Türkiye topraklarına verilemezdi. Mustafa Kemal Atatürk için Hatay çok önemli bir şehirdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde kalamaz.” Sözleri ile Hatay’a ne kadar önem verdiğini anlıyoruz.

 

Hatay Türkiye’ye Ne Zaman Katıldı

Mustafa Kemal Atatürk için Hatay’ınTürkiye’ye katılması çok önemli birmeseleydi. O zamanlar hastalığı çok ağır olsa bile Hatay’ı düşünmeyi hiçbir zaman ihmal etmemiştir.Her zaman bu mesele için mücadelesini sürdürmüştür. 23 Temmuz 1938 tarihinde ise Hatay Türkiye’ye katılmıştır.

 

Hatay köklü tarihi ile Türkiye için oldukça önemli bir şehirdir. Gezilecek tarihi yerleri, doğal güzellikleri ile hatrı sayılır bir ziyaretçi sayısına sahip bir şehirdir. Ayrıca mutfağı da oldukça popülerdir. Eğer sizde bu şehirde yaşıyorsanız veya ziyarete geldiyseniz MobilDurak uygulamamız ile anında taksi çağırabilir ve hızlı ve güvenli bir taksi yolculuğunun tadını çıkarabilirsiniz. Dilersenizönceden, gideceğiniz tarihi ve saati uygulamamıza yazarak taksit randevusu oluşturabilirsiniz.Ödemeyi, banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi uygulamamıza girerek uygulama üzerinden veya şöföre direkt olarak elden ödeme yapabilirsiniz. Cepparam özelliği ile uygulamamızda kendinize bir cüzdan oluşturabilir ve bu cüzdandan yapacağınız her ödeme için %5 banka kartı veya kredi kartı ile uygulamamızda yapacağınız her ödeme için %3 indirim kazanmaktasınız. Uygulamamızın temel disiplini siz müşterilerimizin güvenliğidir. Bu sebeple sizler taksiye bindiğiniz andan indiğiniz ana kadar bizler tarafından uygulama üzerinden takip edilirsiniz. Dilerseniz bineceğiniz aracın şoförünün isim soy isim bilgilerini görebilir daha önceki müşterilerin şöföre hakkında ki değerlendirmelerini inceleyebilirsiniz.