Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

HATAY'IN GEZİLECEK DOĞAL GÜZELLİKLERİ

HATAY'IN GEZİLECEK DOĞAL GÜZELLİKLERİ

Hatay, oldukça eski bir yerleşim yerlerinden birdir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehir ilk olarak Akat Beyliği tarafından yönetilmiş sonrasında Hitit, Urartu, Pers gibi birçok medeniyetin etkisi altında kalmıştır. Yapılan kazı çalışmaları neticesinde şehrin, Neolitik, Kalkolitik, Tunç Çağlarında aktif bir yaşam alanı olduğu öğrenilmiştir. Tunç Çağı sonrasında şehirde Akat Beyliği hüküm sürmüş fakat bu yönetim uzun sürmemiştir. Akat Beyliği’nin kısa yönetiminden sonra Amik Ovası ve çevresinde birçok devlet ittifak kurmuştur ve neticesinde Hattena Krallığı kurulmuş fakat bu krallığın yönetimi de uzun sürememiş ve şehir Asur egemenliği altına girmiştir.

 M.Ö. 6. yüzyılın ortalarında şehir, Pers İmparatorluğu altına girmiştir. M.Ö. 333 yılında Pers Kralı Üçüncü Dareios ile Büyük İskender’in orduları savaşmıştır. Bu savaşın sonucunda Büyük İskender galibiyet elde etmiş ve şehir Makedon hâkimiyeti altına girmiştir.

Hatay, Mustafa Kemal Atatürk için oldukça önemli bir şehirdir. Şehrin, Anakara Anlaşması neticesinde milli sınırlar dışarısında kalması Mustafa Kemal Atatürk açısından oldukça önemli bir mesele haline gelmiştir ve bu şehri ülkemizin içine alabilmek için mühim çalışmalarda bulunmuştur. Bu anlaşma neticesinde şehir, Fransa yönetimi altına girmiştir. Büyük çabalar neticesinde 1939 yılında Hatay tamamen Türklerin yönetimi altına girmiştir.

Tarihi oldukça eskilere dayanan bu şehrin gezilecek birçok tarihi ve doğal güzelliği bulunmaktadır. Sizde bu şehri gezmek isterseniz MobilDurak uygulamasını indirerek taksi çağırabilir ve hızlı ve güvenli bir taksi yolculuğunun keyfini çıkartabilirsiniz. Uygulamamız da bulunan indirim fırsatlarını değerlendirerek uygun fiyatlı taksi yolculuğu yapabilirsiniz.

 

 

Hatay’ın Gezilecek Doğal Güzellikleri

 

  1. Damlataş Mağarası

Bu mağaranın yaşının 120 milyon olduğu tahmin edilmektedir. Mağara 2005 yılında keşfedilmiştir. 95 metre uzunluğundaki mağarada sayısız sarkıt ve dikit bulunmaktadır. Buraya 190 basamaklı merdiveni çıkarak ulaşabilirsiniz. Buraya gelirken sizi başka birçok doğal güzellik selamlamış olacaktır.

 Mağara, Payas ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

 

  1. Asi Nehri

Antakya’yı ikiye ayırarak geçen nehir şehir için büyük önem arz etmektedir. Nehrin kaynağı Lübnan’daki Beka Vadisi’nde bulunmaktadır. Nehir Lübnan sınırlarında 40 kilometre ilerledikten sonra Suriye topraklarına girer.Asi Nehri Hatay’ın en güneyindeki ilçe olan Samandağ’da denize dökülür. İsmini ise bulunduğu coğrafyadaki nehirlerin akış yönünün aksi yönünde akmasından dolayı almıştır.

 

  1. Samandağ Sahili

Samandağ ilçesinde bulunan sahil 14 kilometre boyu ile Türkiye’nin en uzun sahilidir. Dünyanın en uzun sahillerinden biri olan bu sahil aynı zamanda nesli tehlikede olan Chelonia Mydas ve Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının dünyadaki sayılı yumurtlama ve üreme alanlarından biridir. Samandağ Sahili, Asi Nehri’nin denize döküldüğü deltaya doğru, incecik kumları bulunan bir sahildir.

 

  1. Harbiye Şelaleleri

Hatay’ın en önemli doğal güzelliklerinden olan bu şelale Hatay’ın merkez ilçelerinden olan Defne sınırları içerisinde bulunmaktadır. Şelale şu an ne yazık ki ticari amaçlar uğruna harap edilmiş durumdadır.

 

  1. Kapılı Değirmenli Şelalesi

Amanos Dağları’nın eteklerinde yer alan şelale, bulunduğu bölgenin yaşam koşullarının zor olması sebebi ile pek fazla bilinmemektedir. Son yıllarda turizme kazandırılmaya çalışılan şelalenin çevresinde farklı türde bitkiler bulunmaktadır. Dörtyol ilçesindeki Kapılı Köyü’nün sınırları içerisinde yer alan şelale 15-20 metreden dökülmektedir.

 

  1. Sarıseki Mağarası

Denizden yüksekliği 1300 metedir. Birçok yarasa mağaranın içini yaşam alanı olarak seçtiği için halk tarafından burası Kuşlar Mağarası olarakta bilinmektedir.

 

  1. Beşikli Mağarası

Beşikli Mağarası, tarihin ilk dönemlerinden beri sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Roma döneminden kalma en önemli tarihi kalıntılardan biri olarak nitelendirilmektedir. Adını bünyesinde barındırdığı mezarların tasarımlarından almaktadır. Mimari bakımdan Helenistik dönemden izler taşıyan Beşikli Mağara’da 250’ye yakın mezar yatağı bulunmaktadır. Buraya, Titus Tüneli’ni ziyaret ettikten sonra ulaşabilirsiniz.

 

  1. Kara Mağarası

Maviyle yeşilin buluştuğu noktada yer alan bir zamanlar kaçakçı ve korsanların gizlenmek için kullandığı mağara Hatay için oldukça önemli bir bölgedir. Mağara, hemen altında bulunan Yuvadibi sahili, mavi ve yeşilin her tonunun buluştuğu ayrıca tertemiz berrak denizi ile bir turizm cenneti konumundadır.

 Geçmişte kaçakçıların ve korsanların Akdeniz’de saklanmak için kullandığı koy ve mağaraların, korsanlar için önemli bir barınak olduğu bilinmektedir. Günümüzde ise çobanlar ve balıkçılar için önemli bir barınma alanıdır.

 

  1. Yenişehir Gölü

Yenişehir Gölü’nün yakınlarında Roma dönemine ait bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Bugün çevresinde bulunan ağaçlarla harika bir doğa tablosu gibidir. Burada güzel bir yürüyüş yapabilir çevrede bulunan cafelerde oturabilirsiniz.

 

Köklü bir geçmişi olan Hatay ilinin birçok tarihi ve doğal güzelliği bulunmaktadır. Mutfağı ile de oldukça ön plana çıkan bu şehiri gezerken, MobilDurak uygulamamızı indirerek hızlı ve güvenli bir taksi yolculuğu yapabilirsiniz. Uygulamamızın temel disiplini siz müşterilerimizin güvenliğidir bu sebeple siz taksiye bindiğiniz andan indiğiniz ana kadar sizi uygulama üzerinden takip etmekteyiz. Sizlerde bineceğiniz aracın şoförünün isim ve soy isim bilgilerini görebilir dilerseniz daha önceki müşterilerin değerlendirmelerini de inceleyebilirsiniz. Ödemeyi banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi uygulamamıza girerek uygulama üzerinden veya şöföre direkt olarak elden ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca uygulamamızda bulunan cepparam özelliği ile kendinize bir cüzdan oluşturabilir ve bu cüzdandan üzerinden yapacağınız her ödeme için %5 banka kartı veya kredi kartı ile uygulamamızdan yapacağınız her ödeme için %3 indirim kazanabilirsiniz. Böylece uygun fiyatlı ve güvenli taksi yolculuğu yapabilirsiniz.