Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

HATAY'IN GEZİLECEK TARİHİ YERLERİ

HATAY'IN GEZİLECEK TARİHİ YERLERİ

Hatay,tarihin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Hatay ilk olarak Akat Beyliği olmak üzere sonrasında Hitit, Urartu, Pers gibi birçok medeniyetin etkisi altında kalmıştır. Bu sebeple Hatay kültür bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Yapılan kazı çalışmaları neticesinde Hatay’ın tarihinin Paleolitik döneme kadar uzandığı bilinmektedir. Hatay,Neolitik, Kalkolitikve Tunç Çağlarında aktif bir yaşam alanı olmuştur. Tunç Çağından sonra şehir Akat Beyliği’nin topraklarına katılmıştır. Bu dönem kısa sürmüş sonrasında Amik Ovası ve çevresinde birçok devlet ittifak kurmuş ve sonucunda Hattena Krallığı kurulmuştur. Hattena Krallığı uzun sürmemiş devamında Asur egemenliği akabinde Urartu egemenliği hüküm sürmüştür.

M.Ö. 6.yüzyılın ortalarında şehir, Pers İmparatorluğu altına girmiş ve M.Ö. 333 yılında Büyük İskender ile Pers İmparatoru üçüncü Dareios’un orduları savaşmış Büyük İskender büyük bir galibiyet elde etmiş ve şehir Makedon hâkimiyetine girmiştir.

Hatay, Mustafa Kemal Atatürk için oldukça önemli bir şehirdi. Fakat şehir Ankara Anlaşması sonucunda milli sınırlar dışarısında kalmıştır. Şehir, Fransa yönetimi altında bulunmuştur ve Fransa mandater bir yönetim anlayışını benimsemiştir. Fransa gelişmemiş devletleri manda ve himayesi altına almıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, Hatay şehrine oldukça önem vermiş ve şehri milli sınırlar içerisine almak için büyük bir çaba göstermiştir. Fransa, Türkiye’nin istekleri doğrultusunda haraket etmiş ve Hatay iline bağımsızlık vermiştir.

 

Dünya ve ülkemiz için oldukça önemli olan Hatay ilinin köklü bir tarihi vardır. Bu sebeple gezilecek onlarca tarihi mekânı bünyesinde barındırmaktadır. Bu şehri gezerken MobilDurak uygulamasını indirerek taksi çağırabilirsiniz. Hızlı ve güvenli bir şekilde taksi yolculuğu yapmanıza imkân tanıyan bu uygulamada bulunan indirim fırsatlarından yararlanarak uygun fiyatlı taksi yolculuğunun keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Hatay İlinin Gezilecek Tarihi Mekânları

 

1. Eski Antakya Evleri

Asi Nehri ile Habib-i Neccar Dağı arasına konumlanan Kurtuluş Caddesi etrafında bulunan evler eski Antakya Evleri olarak tanımlanmaktadırlar. Evler antik kentin tüm karakteristik özelliklerini yansıtmaktadır. Bu evler bölgeye özgü sarımtırak beyaz kalker taşı ile kerpiçten yapılmaktadır.

 Dar sokakların içerisinden su kanalları geçmektedir.

  • Konum: Zenginler, Kahraman Sk. No:4 Antakya/Hatay

 

2. Antakya Mozaik Müzesi

1933-1938 yılları arasında Amik Ovası’nda bazı üniversiteler tarafından kazı çalışmaları başlatılmıştır. Eserler mitolojik izleri günümüze kadar taşımıştır. Bu müze dünyanın en zengin ikinci müzesi olarak nitelendirilmektedir. Eserlerde Roma ve Bizans dönemlerinin izlerini görebilirsiniz ayrıca burada heykellerde bulunmaktadır. Bu heykellerden en önemlisi Güneş Tanrısı Apollon’un görkemli heykelidir. Burada bulunan mozaiklere bakarak Olimpos Tanrıları hakkındada detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  • Konum: Küçükdalyan, Antakya Reyhanlı Yolu No:117 Antakya/Hatay

 

3. Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları

Yüzyıllarca varlığını sürdürmeyi başaran Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları, Hatay’ın Kumluilçesine oldukça yakındır ve Amik Ovası’nda yer almaktadır. Sular içerisinde toksit madde bulundurmamaktadır. Hindistan’da bu kaplıcanın benzeri bulunmaktadır.

 

4. Uzun Çarşı Caddesi

 Camii, kilise ve havra üçlüsünün arasında kalmış bir bölgedir. Tarihi en az şehir tarihi kadar eskidir. Burada el işçiliği, teneke işçiliği yapılmakta kıyafetler satılmaktadır.

 

5. Kurtuluş Caddesi

Bu cadde şehri kuzeydoğu ve güneybatı olmak üzere iki bölüme bölmektedir. Burası, Antakya kurulduğundan beri vardır. Antik Çağ’da Orta Doğu zenginlerinin alışveriş merkezi halinde olup geceleri meşaleler ile aydınlatılmaktaydı.

Şehir, Fransız işgali altındayken Halefzade Süreyya Bey’in Belediye Başkanlığı yaptığı zamanlarda gereken çalışmalar yapılmıştır.

 

6. Antakya Cam Müzesi

Tarih kitapları, camın tesadüfler sonucu ilk olarak Doğu Akdeniz’de Antakya ve güneyindeki Kuzey Suriye, Beyrut, Sayda sahillerinde bulunduğunu, yaklaşık aynı tarihlerde Mısır, Mezopotamya da camın keşfedildiği anlatılır. Cam yaklaşık beş bin yıl önce bulunmuştur ve ateşin bir sonucudur.

1940’lı yıllara kadar bu işler gezgin cam ustaları tarafından Antakya’nın belli bölgelerine kurulan cam ocaklarında yapılmıştır. Burada üretilen camlar Antakya için önemli bir sanayi kolu haline gelmiştir. Burada üretilen yeşil camlar Türkiye’nin pek çok yerine ulaşmıştır.

Plastiğin hayatımıza girmesi ile cam kullanımı azalmıştır ve burada bulunan son cam fabrikası da kapanmıştır. Burası şu an müze halindedir.

  • Konum: Kurtuluş Caddesi, Orhanlı Mahallesi Habib Çıkmazı No:22 Kubilay Sokak

 

7. Beşikli Mağarası ve Titus Tüneli

Tünel inşasında Roma lejyonları ve köleler çalışmıştır. Tünel tümüyle dağ içerisindedir ve 380 metre uzunluğundadır. İçerisinde bölümler halinde on iki adet mezar vardır. Taş mezarlar, taş sütunlar ve kemerlerin birbirine bağlandığı halinde olup aşağıya yine taş merdivenlerle inilir. Beşikli Mağarası’na, Titus Tüneli’nden geçtikten sonra ulaşabilirsiniz. Bu mağara Roma Dönemi’ne aittir. Burada Roma kralının ve halkın mezarları bulunmaktadır.

  • Konum: Kapısuyu, 31800 Samandağ/Hatay

 

Oldukça köklü bir tarihi olan bu şehrin gezilecek birçok tarihi mekânı olduğu kadar doğal güzelliğine vardır. Mutfağı da oldukça ünlü olan bu kenti gezerken MobilDurak uygulamamızı kullanarak bulunduğunuz konuma anında taksi çağırabilirsiniz. Uygulamamızın temel disiplini siz müşterilerimizin güvenliğidir bu sebeple sizler taksiye bindiğiniz andan indiğiniz ana kadar uygulamamız üzerinden takip edilirsiniz. Dilerseniz bineceğiniz aracın şöförünün isim soy isim bildiklerini görebilir ve daha önceki müşterilerin şöför hakkında ki değerlendirmelerini inceleyebilirsiniz. Ödemeyi, kredi kartı veya banka kartı bilgilerinizi uygulamamıza girerek uygulama üzerinden veya şöföre direkt elden ödeme yapabilirsiniz. Uygulamamızda bulunan Cepparam özelliğini kullanarak kendinize bir cüzdan oluşturabilir ve bu cüzdandan yapacağınız her ödeme için %5 banka kartı veya kredi kartı ile uygulamamızdan yapacağınız her ödeme için %3 indirim kazanabilirsiniz. Dilerseniz uygulamamıza, gideceğiniz tarihi ve saati önceden girerek taksi randevusu oluşturabilirsiniz.