Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

HATAY'IN SANAYİ VE EKONOMİK YAPISI

HATAY'IN SANAYİ VE EKONOMİK YAPISI

Hatay da bulunan yönetimler kısa süreli olarak var olmuşlardır. İlk olarak Akat Beyliği yönetimi altında bulunan il sonrasında Hitit, Urartu, Pers gibi birçok medeniyetin etkisi altında kalmıştır. Bölgede yapılan kazı çalışmalarında Neolitik, Kalkolitik, Tunç Çağlarında aktif bir yaşam alanı olduğu öğrenilmiştir. Tunç Çağı sonrasında şehirde Akat Beyliği hüküm sürmüş sonrasında Hattena Krallığı kurulmuştur akabinde Asur egemenliği buraya hüküm sürmüştür. M.Ö. 333 yılında Pers Kralı Üçüncü Dareios ile Büyük İskender’in orduları savaşmış ve Büyük İskender önemli bir galibiyet elde etmiştir. Şehir bu olayın sonucunda Makedon hâkimiyeti altına girmiştir. 

 Hatay, Mustafa Kemal Atatürk için oldukça önemli bir şehirdir. Şehir, Ankara Anlaşması neticesinde milli sınırların dışında kalmıştır. Bu durum sonrasında Fransız yönetimi altına girmiştir. Mustafa Kemal Atatürk bölgeyi milli sınırlar içerisine almak için birçok çalışma yapmış ve neticesinde başarılı olmuştur.

 

Hatay’ın Ekonomik Durumu

Hatay’ın nüfus bakımından en büyük ilçeleri sırasıyla; Merkez, İskenderun, Defne ve Dörtyol’dur. Yüzölçümü bakımından en büyük ilçesi Kırıkhan, nüfus bakımından en küçük ilçesi Kumlu, yüzölçümü bakımından en küçük ilçesi Defne’dir.

 

Hatay ili, kişi başına gayri safi yurtiçi hâsıla ve sanayi iş kolunda çalışanların toplam istihdama oranı bakımından Türkiye ortalamasının altındadır.

 Hatay ilinin ekonomisinin temelinde; ticaret, tarım, sanayi, ulaştırma, inşaat sanayidir. Hatay ili, Türkiye’nin hem Kuzey-Güney hem de Doğu-Batı yönlü ekseninde kesişen bir il olmasıyla, ticari merkezleri birbirine bağlayan, stratejik bir konuma sahiptir. Dünya üzerinde üç kıtanın kesişme noktası olması ile ulaşım ve yük taşımacılığı için oldukça önemli bir noktadır. Türkiye’nin ikinci büyük tır filosuna sahiptir.

Türkiye sanayisine yön veren firmalarından İskenderun Demir Çelik fabrikası ve Tosyalı Demir Çelik fabrikası Hatay ilinde faaliyet göstermektedir.

 

2011 yılında Suriye’de başlayan savaş söz konusu ülke ile ihracatımızı durma noktasına getirmiştir fakat yurtdışı pazarlarını her geçen gün arttıran ilin genel olarak ihracatı bu sebepten ötürü büyük bir oranda düşmemiştir. Ortadoğu ülkelerine savaş öncesi karayolu ile yapılan ihracat savaş sonrasında daha yüksek maliyetle deniz yolu ile yapılmıştır. Buna rağmen Ortadoğu hala Hatay’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği bölgedir.

2018 yılı Hatay ilinin ihracatının büyük ölçüde AB ve Ortadoğu’ya yoğunlaştığı yıldır. Bu yılda Hatay’ın en çok ihracat yaptığı ilk beş ülke sırasıyla; İtalya, Romanya, Belçika, Suudi Arabistan ve İran olmuştur.

 

Demir Çelik: Hatay’ı ve İskenderun’u sektör açısından değerlendirmek gerekirse; demir çelik sektörü bölgede en çok gelişmiş ve en fazla katma değer sağlayan sektörlerden birdir. Hatay İskenderun bölgesinde faaliyet gösteren firmaların, ham çelik üretiminde önemli bir başarısı vardır. Bu konuda Türkiye genelinde il birinci sıradadır. Türkiye’nin 2019 yılı itibari ile 49 milyon tonluk ham çelik üretiminin yaklaşık üçte biri İskenderun Körfez Bölgesi’nde karşılanmaktadır. İskenderun’da kangal demir, kütük demir, yassı mamül, inşaat demiri, granül gibi demir çelik ürünleri üretilmekte ve burdan dünyaya ihraç edilmektedir.

 

Filtre: Filtre sektörü otomotiv yan sanayinin en önemli kollarından biridir. Bu sektörün Türkiye’de ki üretim merkezi ise Hatay İskenderun’dur. Yine burdan üretilip 80 ile ihracatı gerçekleşmektedir.

 

Lojistik: Hatay’ın konumu gereği uluslararası ulaşım ve taşımacılık yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Şehirde bulunan liman ve iskelelerle, yük trenleri, yük kamyonları, tırlarla önemli lojistik hizmetler verilmektedir. Türkiye’nin Ortadoğu’ya ve Kuzey Afrika’ya açılan en yakın kapısı olduğu için karayolu, demiryolu, denizyolu ulaşımının merkezi konumundadır. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya yakın olması taşımacılık alanında maliyetin oldukça düşmesi avantajını sağlamaktadır.

 

Tarım: Hatay’da toplamda 552.400 hektar arazi bulunmaktadır. Bunun %50’sini tarım alanları oluşturmaktadır. İldeki toprak yapısı, iklim ve diğer koşulları üründe çeşitliliğe, hasatta erkenciliği ve ikinci ürün yetiştirmeye imkân sağlamaktadır.

 

Turizm: Bölge turizm sektöründe yüksek potansiyele sahiptir. Hatay, 2017 yılında Yaratıcı Şehirler ağına katılarak UNESCO tarafından Dünya’nın 26. Gastronomi Şehri ilan edilmiştir. 2019 yılında Hatay’a 293.474 turist gelmiştir.

 

Hatay ve İskenderun’un Sanayi Üretimi

Hatay genelinde2018 yılı itibariyle 2.102 adet Sanayi Sicil Belge’sine sahip firma bulunmaktadır. Bu firmaların %16,7’siİskenderun’da faaliyet göstermektedir.

 

Antakya Organize Sanayi Bölgesi

Bu bölge 1995 yılında kurulmuştur. Uluslararası ulaşım arterleri ve pazara yakın olması, İskenderun’daki kamu ve özel limanlara yakınlığı, sınır kapısına 45 km uzaklıkta bulunması, kesintisiz su altyapının bulunması, bölgenin otoprodüktör rüzgar enerjisi potansiyeline sahip olması gibi özelliklere sahiptir.

 

İskenderun Organize Sanayi Bölgesi

İskenderun-Adana Karayolunun 12. Km’sinde bulunmaktadır. Hatay Havalanına 50 km, Adana Havalanına 120 km mesafede bulunmaktadır. OSB’de bulunan üretim halindeki tesislerin sektörel dağılımı: Demir çelik tesisleri, makine imalatı tesisleri, boru imalatı tesisleri, filtre imalatı tesisleri bulunmaktadır.

 

 

Payas Organize Sanayi Bölgeleri

Payas ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Burada bulunan kuruluşların %98’i demir ve demir mamülleri üretimi yapmaktadırlar.

 

Türkiye’nin en iyi 500 sanayi kuruluşu listesinde Hatay’dan 9 firma bulunmaktadır. Listede yer alan firmalar:

 

  • İSDEMİR
  • TOSÇELİK
  • MMK METALURJİ
  • NURSAN
  • TOSYALI Demir Çelik
  • BAŞTUĞ Çelik
  • YOLBULAN METAL
  • İLHAN Demir Çelik
  • Koç Haddecilik

 

Sanayi ve ekonomi yapısını incelediğimiz bu şehrin köklü tarihi dolayısıyla gezilecek birçok tarihi mekânı ve doğal güzelliği bulunmaktadır. Sizlerde bu şehre gerek iş imkânı için gerek gezmek için gelirseniz, MobilDurakuygulamamızı indirerek hızlı ve güvenli bir taksi yolculuğu yapabilirsiniz. Uygulamamızın temel disiplini siz müşterilerimizin güvenliğidir bu sebeple siz taksiye bindiğiniz andan indiğiniz ana kadar sizi uygulama üzerinden takip etmekteyiz. Sizlerde bineceğiniz aracın şoförünün isim ve soy isim bilgilerini görebilir dilerseniz daha önceki müşterilerin değerlendirmelerini de inceleyebilirsiniz. Ödemeyi banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi uygulamamıza girerek uygulama üzerinden veya şöföre direkt olarak elden ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca uygulamamızda bulunan cepparam özelliği ile kendinize bir cüzdan oluşturabilir ve bu cüzdandan üzerinden yapacağınız her ödeme için %5 banka kartı veya kredi kartı ile uygulamamızdan yapacağınız her ödeme için %3 indirim kazanabilirsiniz. Böylece uygun fiyatlı ve güvenli taksi yolculuğu yapabilirsiniz.