Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

KONYA'DAKİ TAKSİYE UYGUN ARAÇLAR

KONYA'DAKİ TAKSİYE UYGUN ARAÇLAR

Ülkemizin en büyük yüzölçümüne sahip ili olarak tanınan Konya’da taksiye uygun araçlar da hayli fazladır. Bu nedenle de Konya’da Mobil Durak uygulamasının yolcular tarafından sıklıkla tercih edilmesi gayet doğaldır.  Hızlı ve güvenli yolculuk yapma, yüksek maliyetlerde olmama ve gitmek istediğiniz yere zamanında ulaşmak gibi beklentiler, ticari taksilerde aranılan önemli özelliklerdendir. Konya’da merkez ve ilçelerin yanı sıra Medova Hastanesi, Büsan Organize Sanayisi, Aykent Ayakkabıcılar Sitesi ve Kelebekler Vadisi’ne yapılan yolculuklarda hizmet veren Mobil Durak dijital taksi ile keyifli yolculuklar yapabilirsiniz.

 

Taksi Kültürünün Ortaya Çıkışı ve Türkiye

19.yüzyılın son çeyreğinde Almanya’da önem kazanan Thurn und Taxis şirketi, 1897 yılında üvreti mukabilinde asilzadeleri taşımaya başlamış ve bu şirketin adı, uzunluğu nedeniyle toplum içerisinde Taksi (Taxi) olarak anılmaya başlanmıştır. Böylece günümüzdeki taksilerin orijinal ismi de ortaya çıkmıştır. Aynı dönemde ülkemizde ulaştırma genellikle faytonlarla yapıldığı için taksicilik kavramının çok sonraları ortaya çıktığını görmekteyiz. Nitekim 1970'li yıllarda Türkiye’de taksiciliğin ortaya çıkması da bu durumu açıklamaktadır.

Dolmuşa nazaran yolculara daha rahat bir yolculuk imkânı sağlayan taksicilik başladığında henüz taksimetre piyasada yoktu. Buna karşın mobil taksi kültürü son dönemde, gerek dünyada gerekse ülkemizde asla önemini kaybetmemiştir. Hatta gün geçtikçe insanlar tarafından daha çok tercih edilmeye başlandığı da bilinmektedir.

Artan nüfusun ulaşım ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalması üzerine, 1970'li yıllarda Murat 124'ler satışa çıkarılmış ve İstanbul'da taksi artışlarında yoğunluk yaşanmaya başlamıştır. Buna bağlı olarak da TOFAŞ markası öne çıkmaya başlamıştır. 1980'li yıllarda ise taksimetrelerin olmamasına bağlı olarak taksilerde ücret sorunları yaşanmıştır. Bunun üzerine alınan kararla taksimetre bütün taksilerde zorunlu hale gelmişti. 1990’lı yıllarda ülkemizde turizm oldukça gelişmiş ve yabancı ihtiyacı ortaya çıkmıştır. 2000’li yılların başındaysa taksicilerin sorunlarına değinen ve tabiri caizse fenomen olan ‘Çiçek Taksi’ dizisi ile taksicilerin ve sarı taksilerin önemi biraz daha arttı. 2010 yılı sonrasında teknolojik gelişmelerin ortaya çıkmasına bağlı olarak taksicilik sektörü de hızla bir değişim sürecine girmiştir.

 

2019 ve Mobil Durak

Mobil Durak, ülkemizin ve dünyanın saygın kuruluşlarının işbirliği ve desteği ile geliştirilen, zekâ ve yapay sinir ağları ile desteklenen, sarı taksilere özel hazırlanmış yerli ve milli Yeni Nesil Taksi Çağırma Portalı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mersin Üniversitesi Technoscope tarafından kabul edilen Mobil Durak uygulaması 2020 yılı Şubat ayına kadar ilk prototipi ile Google ve Apple’da yayına girmiştir. Şubat sonrasında da ikinci prototip hayata geçirilmiştir. Pandemi döneminde pazarlaması durdurulan uygulamanın, 2021 Mayıs’ında son prototipi tamamlandı.  2020 yıl sonunda ise Mobil Durak’ın c yeni etkileşimli kullanıcı ara yüzleri ile güncellenmiştir. Android, IOS ve Huawei işletim sistemine sahip tüm akıllı cep telefonu ve tabletlerde kullanılabilen Mobil Durak uygulamasının kullanılabilirlik durumu daha önceden test edilmiştir. Dolayısıyla da uygulamanın kullanılabilirliğinin yüksek olduğu bilinmektedir.

 

Mobil Durak Projesinin Yenilikçi Yönü

Yapılan araştırmalar neticesinde piyasaya sürülen MOBİL DURAK uygulamaları bu alandaki bilimsel çalışmaların da özeti niteliğindedir. Proje, özellikle matematiksel modeller ile desteklenen otonom atama zekâsı sayesinde sektöre önemli bir yenilik katacaktır. Öyle ki bu yeniliğin belki de ileride sürücüsüz taksicilerin ülkemizde kullanılması yeniliğini de sağlayacağı düşünülmektedir. Üç büyük şehir hariç hiçbir şehirde taksi mobil uygulaması yoktu.

Ülkemizde dijital taksi uygulaması ile çalışan üç yerli firma (BİTaksi, iTaksi, Heyy Taksi) ve 2 çokuluslu firma (uber, carem) bulunuyor. Yerli firmalardan BiTaksi İstanbul ve Ankara'da, iTaksi İstanbul'da, Heyy Taksi İzmir'de faaaliyet göstermektedir. Yabancı firmaların faaliyetleri devletçe kısıtlanmıştır. Ülkemizde 3 büyük şehir hariç hiçbir şehirde taksi uygulaması bulunmamaktadır. MOBİL DURAK, öncelikle Mersin, Adana, Antalya gibi Akdeniz bölgesi şehirlerinde faaliyete başlayacak sonrasında tüm Türkiye'de hizmet verecektir. Bu süreçte yurtdışı için incelemeler yapıp ihraç için çalışmalar yapılacaktır. - Farklı adresten farklı adrese taksi çağırma rakiplerde bulunmamaktadır.

MOBİL DURAK sadece bulunduğunuz adresten sizi alarak gideceğiniz adrese götürmez. Dilerseniz eşiniz, çocuğunuz veya sevdikleriniz için talep açar, onların alınmasını istediğiniz ve götürülmesini istediğiniz adresi belirterek, uygulamanın taksi ücreti hesapla özelliği sayesinde, ne kadar ücret ödeyeceğinizi görebilir ve istediğiniz kategoride taksi çağırabilirsiniz. Üstelik hiçbir telefon trafiği yaşamadan ve yerinizden kalkmadan. - Seyahat planlaması için ileri zamanlı rezervasyon rakiplerde bulunmamaktadır. Anlık taksi ihtiyacınız olabileceği gibi belirlediğiniz ileri zaman diliminde de taksi ihtiyacınız olabilir.

MOBİL DURAK uygulamasında hangi gün, hangi saat, nereden, nereye ve hangi taksi ile gideceğiniz seçtiğinizde MOBİL DURAK seyahat planlamasını yapar. Zamanı geldiğinde sizi mesajlarla bilgilendirir. Seyahatinizin sorunsuz olarak gerçekleşmesini sağlar. Gönderilen taksi beğenilmediğinde taksiyi değiştirme seçeneği rakiplerde bulunmamaktadır. Türkiye'de hiçbir yerde olmayan bu uygulamayı MOBİL DURAK sizin için geliştirdi. Onayınıza sunulan taksiden daha farklı nitelikli bir taksi istiyorsanız uygulama size değiştirme de seçeneği sunar. Siz de istediğiniz nitelikte bir taksi ile seyahat etmenin mutluğunu yaşarsınız. Mobil taksiye bindikçe kazandıracak uygulama rakiplerde bulunmamaktadır. Uygulama kullanıldığında müşteri taksiye bindikçe puan, indirim çeki, kişiye özel kampanya ile sürekli kazanır ve kazandıklarını dilerse takside, dilerse anlaşmaları kuruluşlarda harcayabilir. Böylelikle hem müşteri hem anlaşmalı kuruluşlar kazanmakta ve katma değer yaratılmaktadır.

Bu uygulama kullanılarak yapılan işlemler sayesinde kayıt dışı ekonomi önlenir, katma değer yaratılır. MOBİL DURAK, ulaşım sektöründe yer alan aynı zamanda kayıt dışı ekonominin olduğu ve gelişmiş diğer ülkelerdeki gibi taksi şirketlerinin bulunmadığı ülkemizde taksileri ‘Kaliteli Hizmet, Konforlu, Güvenirlilik Taksi ve Müşteri Memnuniyeti’ kriterlerinde bir araya getirerek ödemelerin de kayıt altına alınmasını sağlamaktadır.