Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

KONYA'NIN SOSYO-EKONOMİK YAPISI VE DİJİTALE BAKIŞ

KONYA'NIN SOSYO-EKONOMİK YAPISI VE DİJİTALE BAKIŞ

Konya’nın nüfusu açıklanan son resmi veriler göre yaklaşık 2 buçuk milyondur. Nüfusun yarısından çoğu şehirlerde yaşarken, yaklaşık &40’ı da köylerde yaşamaktadır. Konya merkezde kurulmuş olan 38 küçük sanayi sitesinde toplam 6.800 işyeri bulunmaktadır. Bu iş yerlerinde yaklaşık 14.500 kişinin istihdam edildiği bilinmektedir.

Konya toplamda 38.257 km2 yüzölçümü ile Türkiye’nin en büyük ili olma özelliğine sahiptir. 2.659.890 hektarlık alanın tarıma elverişli olduğu bilinmektedir. Ayrıca bu tarıma elverişli arazinin 377.426 hektarı sulanmakta olup KOP (Konya Ovaları Projesi) ile sulanması planlanan arazi miktarı da 648.987 hektardır. Kapsamlı bir değişim sağlama amacıyla hazırlanan bu projenin gerçekleşmesikuşkusuz il ekonomisine önemlikatkılar sağlayacaktır.

Konya’nın dijitale bakış açısının ulaşıma, eğitime, sosyal yaşama ve hatta sanatsal gelişmelere yansıdığını rahatlıkla görebilirsiniz. Karatay Belediyesi iş birliği ile Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi tarafından Aralık 2021’de düzenlenen “The Journey of Being” Dijital Sanat Sergisi’nde bu örneği görmekteyiz.

Anadolu’da Türk şiirinin öncüsü ünlü tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre ile büyük İslam düşünürü ve mutasavvıf Mevlânâ Celâdeddîn-î Rûmî’nin değerli eserleritarih ve edebiyatı dijital sanatla buluşturmuştur.Ayrıca Dünyaca ünlü sanatçı VOID’in, “The Journey of Being” eseri de bu sergide yer aldı.

 

Mobil Durak ve Konya

Mobil Durak, ülkemizin ve dünyanın saygın kuruluşlarının işbirliği ve desteği ile geliştirilen, zekâ ve yapay sinir ağları ile desteklenmiş bir mobil taksiuygulamasıdır. Sarı taksilere özel hazırlanmış yerli ve milli Yeni Nesil Taksi Çağırma Portalı olarak bilinen Mobil Durak, kaliteli hizmetleri ile Konya, Mersin, Adana ve Gaziantep illerimizde vatandaşların hizmetine sunulmuştur.

Mersin Üniversitesi Technoscope tarafından onaylanan Mobil Durak uygulaması 2019 yılında, ilk 6 aylık süreçte araştırma ve anket çalışmaları ışığında ilk prototip çalışmasına başladı. 6 ay sonra ilk prototip geliştirildi ve uygulamalar hem Google’da hem de Apple’da yayına girdi. 2020 yılı Şubat ayında ikinci prototip geliştirilmişve Google ve Apple’da yayına girmiştir. Şubat sonrasında da ikinci prototip hayata geçirilmiştir. Ancak araya giren pandemi nedeni ile uygulamanın pazarlaması durdurmuştur. Pandemi sürecinin uzayacağı anlaşılınca üçüncü prototip çalışmalarına başlanmış, 2020 Mayıs’ında son prototip çalışmaları başarıyla tamamlanmıştır. 2020 yılı sonunda da Mobil Durak’ın yolcu ve sürücü uygulamaları yeni etkileşimli kullanıcı ara yüzleri ile güncellenmiştir. Android, IOS ve Huawei işletim sistemine sahip tüm akıllı cep telefonu ve tabletlerde kullanılabilen Mobil Durak uygulamasının kullanışlılığı yapılan testler sonucunda herkese kanıtlanmıştır.

Şirketimizin, Mersin Üniversitesi Teknopark Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, AB Çalışma Örgütü, TEB TİM ve Megacarss tarafından desteklenmektedir. Yolculara ve taksicilere seçimözgürlüğü tanıyan uygulamamız bütün Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek için sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurallarına uyulması ve güvenli taksilerde sunduğu fiziki ve sanal ödeme imkanları ile insan yaşamına vermiş olduğu önemikanıtlamıştır.

2019 yılında Mersin Üniversitesi Teknopark desteği ile arge şirketi olarak kurulmuş olan Mobil Durak uygulaması ile taksi sektörünün içinde bulunduğu sorunları çözmekhedeflenmiştir. Sizlere konforlu, güvenli, sorunsuz ve keyifli bir seyahatortamı yaşatmak için kendini sürekli geliştiren Mobil Durak, kesintisiz canlı destek hizmetleri, kolay arayüzü ve bütçenize göre indirimli tarife avantajları ile daima yanınızdadır. En yakın duraklara kolayca ulaşabileceğiniz Mobil Durak’ta taksicilerle anında iletişime geçebilirsiniz.

Şirketimiz, vaka sayılarının yeniden artmaya başladığı şu günlerde salgının yayılmasını ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini önleyebilmek için birçok tedbir almaktadır. Bu kapsamda uyulması gereken kurallar belirlenerek, belirlenenbu kurallar mütemadiyentoplumumuzla paylaşılmaktadır.

 

Mobil Durak’ın Sunduğu Avantajlar

MOBİL DURAK sadece bulunduğunuz adresten sizi alarak gideceğiniz adrese götürmez. Dilerseniz eşiniz, çocuğunuz veya sevdikleriniz için talep açar, onların alınmasını istediğiniz ve götürülmesini istediğiniz adresi belirterek, uygulamanın taksi ücreti hesapla özelliği sayesinde, ne kadar ücret ödeyeceğinizi görebilir ve istediğiniz kategoride taksi çağırabilirsiniz. Üstelik hiçbir telefon trafiği yaşamadan ve yerinizden kalkmadan. - Seyahat planlaması için ileri zamanlı rezervasyon rakiplerde bulunmamaktadır. Anlık taksi ihtiyacınız olabileceği gibi belirlediğiniz ileri zaman diliminde de taksi ihtiyacınız olabilir.

MOBİL DURAK uygulamasında hangi gün, hangi saat, nereden, nereye ve hangi taksi ile gideceğiniz seçtiğinizde MOBİL DURAK seyahat planlamasını yapar. Zamanı geldiğinde sizi mesajlarla bilgilendirir. Seyahatinizin sorunsuz olarak gerçekleşmesini sağlar. Gönderilen taksi beğenilmediğinde taksiyi değiştirme seçeneği rakiplerde bulunmamaktadır. Türkiye'de hiçbir yerde olmayan bu uygulamayı MOBİL DURAK sizin için geliştirdi. Onayınıza sunulan taksiden daha farklı nitelikli bir taksi istiyorsanız uygulama size değiştirme de seçeneği sunar. Siz de istediğiniz nitelikte bir taksi ile seyahat etmenin mutluğunu yaşarsınız. Mobil taksiye bindikçe kazandıracak uygulama rakiplerde bulunmamaktadır. Uygulama kullanıldığında müşteri taksiye bindikçe puan, indirim çeki, kişiye özel kampanya ile sürekli kazanır ve kazandıklarını dilerse takside, dilerse anlaşmaları kuruluşlarda harcayabilir. Böylelikle hem müşteri hem anlaşmalı kuruluşlar kazanmakta ve katma değer yaratılmaktadır.

Bu uygulama kullanılarak yapılan işlemler sayesinde kayıtdışı ekonomi önlenir, katma değer yaratılır. MOBİL DURAK, ulaşım sektöründe yer alan aynı zamanda kayıtdışı ekonominin olduğu ve gelişmiş diğer ülkelerdeki gibi taksi şirketlerinin bulunmadığı ülkemizde taksileri ‘Kaliteli Hizmet, Güvenli, Konforlu Taksive Müşteri Memnuniyeti’ kriterlerinde bir araya getirerek ödemelerin de kayıt altına alınmasını sağlıyor.