Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

KONYA'NIN UYGARLIK TARİHİ

KONYA'NIN UYGARLIK TARİHİ

Konya şehrinin tarihi, Prehistorik (Tarih Öncesi) çağlarda başlayıp, M.Ö. 7500’lü yıllara kadar uzandığı bilinmektedir. Bu bilginin temelleri ise, kuşkusuz arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkarılan Çatalhöyük’e dayanmaktadır. İlk yerleşimlerin gerçekleştiği bu tarihi alana, Neolitik (Yeni Taş) ve Kalkolitik (Bakır Taş) dönemlerinde de yerleşimlerin artarak devam ettiği görülmektedir.

Konya’nın uygarlık tarihini incelendiğimizde, Prehistorik dönemde bölgeye yerleşmiş olan birçok medeniyetin ismine rastlıyoruz. Bunlar Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Büyük İskender, Selevkoslar, ve Bergama Krallığı olarak sıralanabilir. Roma İmparatorluğu, Sasaniler, Araplar, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlı Devleti tarihi devirlerde Konya’yı etkileyen uygarlıklar olmuştur.

Anadolu’daki Türk hakimiyetinin daimi olduğunu kanıtlayan Miryokefalon Savaşı’nın (1176), Konya’nın Beyşehir ilçesinin Bağırsak Boğazı mahalinde yapılmış olması da tarihimiz açısından oldukça önemli ve değerlidir.  

Bizans döneminde Conia ve Konien isimleri ile anılan kente Araplar tarafından ‘Kuniya’ adı verildiği bilinmektedir. Osmanlı Devleti ise Fatih Sultan Mehmet döneminde Karaman Eyaleti’nin merkezi olarak Konya’yı tayin etmiştir. Tanzimat döneminde eyaletin adı Konya olarak değiştirilmiştir.

Başta Mevlâna Celâleddin olmak üzere birçok mutasavvıf ve İslam büyüğünün yerleşkesi olan Konya onlarca tarihi yapının inşa edildiği güzide bir kültür merkezi haline gelmiştir. Osmanlı Devleti’nin son dönem yenileşme hareketlerine kısa sürede uyum sağlayan şehirde birçok okul, gazete ve kütüphane yapılmıştır. Yüzlerce medreseden, cami, türbe, köprü, hamam ve saraya kadar onlarca tarihi eserin güzümüzde de yerli – yabancı turistlerin ilgisini çektiği görmekteyiz.

 

Konya’daki Doğa Güzellikleri

Zengin bir tarihi mirasa sahip olan olan Konya’daki doğa güzellikleri saymakla bitmez. Ülkemizin aynı zamanda en büyük tatlı su gölü olma özelliği ile bilinen Beyşehir Gölü’nü doğa güzelliklerinin ilk sırasında gösterebiliriz. Kaynağını yeraltı sularından alan bu göl üzerinde yirmiden fazla irili ufaklı ada bulunmaktadır. Bu alanı gezi, spor, balık tutma, fotoğrafçılık gibi pek çok aktivite için tercih edilebilirsiniz.

Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü bölgede gezilebilecek bir diğer doğa güzelliğidir. Ülkemizin tuz ihtiyacının yaklaşık olarak yarısına yakınını temin edebilen gölün görünümüyle de tam bir doğa şaheseri olduğunu görebilirsiniz.

Türkiye’nin tek çölü olarak bilinen Karapınar Çölü de ziyaret etmenizi önereceğimiz diğer bir doğa harikasıdır. Ayrıca Meram Bağları, Obruk Gölü, Meke Gölü, Yerköprü Şelalesi, Acıgöl, Akşehir Gölü, Tınaztepe Mağarası, Balatini Mağarası, Körükini Mağarası ve Susuz Güvercinlik Mağarası diğer görülmesi gereken önemli doğa güzelliklerdendir.

 

Konya’daki Sanal Dünyaya Bakış

Anadolu’nun göbeğinde, Türk tarihinin merkezi konumunda bulunan bu güzide şehrimizin sanal dünyaya adapte olması hiç de zor olmamıştır. Bu noktada kaliteli teknolojik alt yapısı bakımından Selçuklu Kongre Merkezi’nin hizmetlerini de vurgulamak gerekir. Diğer yandan akıllı toplu ulaşım sistemi (ATUS) sayesinde şehir içi ulaşımının kolaylaştığını söyleyebiliriz. Örneğin akıllı telefonlarınızdan taksi ara, taksi çağır talimatı verdiğinizde çok sayıda seçeneğin karşınıza çıktığını görebilirsiniz.

 

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik sanal ve gerçek dünyanın iç içe verildiği, bilgisayar destekli geliştirilen görüntüdür. Bu ortamda kişiler sanal ortama çekilir. Eğitim, tarih, oyun, reklam ve inşaat gibi birçok alan artırılmış gerçekliğin uygulama alanları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılında, artırılmış gerçeklik konusunda önemli bir adım attığını görüyoruz. Akıllı Şehir konsepti, artırılmış gerçeklik teknolojisi ile hazırlanan ‘Bir Bilenle’ mobil uygulaması vatandaşların hizmetine sunuldu. Uygulamadaki amaç, müze gezilerini keyifli hale getirerek, gençlerin bilim, kültür ve sanata olan ilgisinin artırılmasıdır. Bu doğrultuda Android ve IOS uygulamaların yayınlandığını da görebilirsiniz. İlk olarak Konya Panorama Müzesi’nde sergilenen uygulama, sanal gezi rehberi ile birlikte ve üç ayrı dilde şehrin diğer turistik mekanlarında da kullanılmaktadır. 

 

ATUS ve Konya

 

Akıllı toplu ulaşım sistemi olarak da bilinen ATUS, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen önemli bir sanal sistemdir. Bu sistem sayesinde;

 

  • Topluma taşıma araçlarının geçtiği yerleri,

  • Otobüs seferlerinin zamanlarını

  • Ulaşım araçlarının durağa ne zaman geleceğini

  • Gideceğiniz yere en yakın durakları kolayca öğrenebilirsiniz.

 

Bu uygulama dışında Konya taksi için de sorguma yapabilirsiniz. Bunun için ise, akıllı telefonlarınıza akıllı taksi uygulamasını indirmiş olmanız gerekiyor. Konya’da başarıyla uygulanan akıllı taksi sisteminin, 2022 yılı içerisinde daha çok tercih edilebileceği öngörülmektedir. Bu yönden akıllı taksi uygulamasının Konya halkı için çok önemli avantajlar sağlayacağı gayet açıktır.  

 

Konya’da Taksi Ücretleri

Belediye hizmetlerinin dışında acil ihtiyacı olan vatandaşlar, ucuz taksi taleplerini mütemadiyen gündeme getirmektedirler. Bu açıdan muhtelif taksi şirketlerinin Konya halkına yararlı ve ucuz hizmetler sunduğuna da tanık olabilirsiniz. Bu yönden Konya halkının bilhassa taksi ücretlerini internet üzerinden de araştırmalarını ayrıca tavsiye ediyoruz.

Dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise, taksi ücretlerinin hesaplanmasında Konya Belediyesi’nin halkına destek vermesidir. Belediyenin resmî sitesine giren vatandaşlar başlangıç ve bitiş adreslerini belirterek taksi ücretlerini hesaplayabilmektedir.

Mobil durak uygulamasının geliştirilmesine paralel olarak akıllı taksi ve ucuz taksi taleplerinin de artması gündeme taksi ücretlerini de getirmiştir. Bu bağlam Konya taksi ücretlerinin bilinmesinde yarar var. Konya’da taksi ücretleri açılış ve km ücreti 10 TL, bizim uygulamada Cepparamlı ödemelerde %5 indirimli 9.00 TL, kredi kartlı ödemelerde %3 indirimli 9.50 TL olarak ücretlendirilmektedir. Acil taksi ihtiyacı olan vatandaşlar ile öğrenciler, yaşlı ve engelli bireyler de bu cüzi ücretlerle akıllı taksilerden istedikleri zaman istifade edebilmektedirler.