Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

MERSİNDEKİ SANAL DÜNYAYA BAKIŞ

MERSİNDEKİ SANAL DÜNYAYA BAKIŞ

Sanal dünya, kişilerin çevrimiçi olarak 3 boyutlu bir ortamda faaliyetlerini gerçekleştirebilmelerini sağlayan sistemler bütünü olarak adlandırılabilir. Son zamanlarda sanal dünyayı tanımlarken Metaverse kavramı da ayrıca ele alınmaktadır. Ortak bir sanal paylaşım alanı olan Metaverse, insanların avatarlar olarak birbirleriyle ve yazılım ajanlarıyla, gerçek dünyanın metaforunu kullanan üç boyutlu bir sanal ortamda etkileşime giren, Neal Stephenson'ın 1992 tarihli bilim kurgu romanı Show Crash'de ortaya çıkmıştır. 

 

Gelişen Mersin’in Değişen Yüzü: “MobilDurak Uygulaması”

Mobil Durak fikri yenilikçi olarak değerlendirildikten sonra ilk kez 2019 yılında Mersin Üniversitesi Technoscope tarafından kabul edilmiş bir uygulamadır.  Dolayısıyla, uygulamanın ortaya çıkmasında Mersin’in önemli bir yeri olduğu malumdur. 2020 yılının sonunda Mobildurak’ın yolcu ve sürücü uygulamaları IOS, Android ve Huawei marketlerinde yeni etkileşimli kullanıcı ara yüzleri ile güncellenmiştir.

Konforlu taksilerde güvenli bir şekilde yolculuk yapmak istiyorsanız, sarı taksilere özel hazırlanmış yerli ve milli bu Yeni Nesil Taksi Çağırma Portalı’nı mutlaka kullanmalısınız. Kaliteli ve öğrenmeye dayalı rezervasyon sisteminin kullanılışlı menüsü sayesinde, uygulama içerisinde aradığınızı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Mobildurak’ın incelediğinizde, uygulamanın rakiplerine göre öne çıkan pek çok yenilik içerdiğini göreceksiniz. Bu yenilikler arasında menü içerisinde görülen rezervasyon sistemi, beğeni ve yorumlar, zekâ, algoritma atama, seçme, kredi kartı ve cepparam seçeneklerinden oluşmaktadır. Kullanıcı dostu arayüzü, seçme özelliği, sinir ağları ve öğrenmeye dayalı zekâ ile Mobildurak’ın uygulaması yolcular için oldukça işlevsel özellikler sergilemektedir. Taksicilerle anında iletişime geçebileceğiniz bu uygulama ile kapıda beklemeden taksiye binebilir, gitmek istediğiniz noktaya güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.  

 

Mersin’de Uygun Mobildurak’ın Tarifeleri Nelerdir?

Mersin ucuz taksi sorulamadan önce ya da taksi çağırmadan önce aşağıdaki tarifelere göz atmanızı öneriyoruz;

 

  • Cepparamlı indirimli ödemelerde açılış ücreti 11.50 TL, km ücreti 11.50 TL

  • Kredi/Banka Kartı ile indirimli ödemelerde açılış ücreti 11.65 TL, km ücreti 11.65 TL

  • Nakit ödemelerde açılış ücreti 12 TL, km ücreti 12 TL şeklinde ücretlendirilmiştir. 

 

“What To Mersin” Projesi Nedir?

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin’in sosyal ve kültürel hayatının yansıtıldığı bir dijital ortam olarak hayata geçirilecek olan “what to Mersin” projesi için ortaklarla bir araya gelerek, proje hakkında istişarede bulundu. Toplantıda ilk olarak "Mersin’i keşfet" kategorisinin içeriği görüşüldü. Toplam yedi kategoriden oluşan proje için toplantıları 5 gün boyunca devam etmiştir. Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi ile Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinesinde yürütülen internet portalı projesinde yedi ana kategori yer alıyor. Her kategori hakkında katılımcılarda fikiralan Büyükşehir Belediyesi’nin, ilk toplantısında "Mersin’i keşfet" kategorisi görüşülmüştür.

Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan toplantının moderatörlüğünü Mersin Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkan Vekili Mustafa Berat Yerman yaptı. Büyükşehir Belediyesi, “what to Mersin” projesi ile Mersin’in sosyal ve kültürel hayatının yansıtıldığı bir dijital platform kurmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, kentte turizm sektöründe hizmet sağlayan kamu kurum ve kuruluşlarının içinde bulunduğu sanal dünyada Mersin’in görünürlüğü artırılarak, Mersin’in turizm sektöründe cazibe merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

“What to Mersin” internet portalında, "Mersin’i keşfet", "etkinlikler", "herkes için Mersin", "senin için Mersin", "turizm alanları", "nerede kalırım", "ne yerim" kategorileri yer alıyor. İçinde bulunduğumuz zamanda bilgiye ulaşımın tamamen dijitalleştiğini belirten Mustafa Berat Yerman, ‘eskiden bir lokasyonla ilgili bilgi edinmek için kitap okumamız ya da ansiklopedi karıştırmak gerekirken, günümüzde bu işin tamamen dijital bir ortama dönüştüğünü, artık bir yere gitmeden önce orası ile ilgili bilgilerin dijital ortamlardan alınabildiğini’ belirtti.

 

VR Mersin’e ABD’den 2 Ödül

VR Mersin, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve METAB (Mersin ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği) işbirliğiyle gerçekleştirilen, Tekno Mersin Projesi’dir. Mersin'in sanal tur yöntemi ile tanıtıldığı VR Mersin’e ABD’de iki ödül birden verilmiştir. VR Mersin projesinde, kent genelinde 272 noktada hava, kara, gece ve gündüz çekimleri bulunuyor. Proje çerçevesinde hazırlanan Mersin Tanıtım Filmi, 2016 yılı Eylül ayında dünya çapında en iyi "TravelByDrone.com videosu" seçilmiştir. Ayrıca projenin resmi web sitesi olan 'vr.mersin.bel.tr', IAVA tarafından her yıl ABD'de düzenlenen dünyanın en ünlü uluslararası ödüllerinden biri olarak bilinen W3 Awards 2016'da, 'Mobil Sayfa ve Aplikasyon Seyahat Dalı' ve 'Online Videolar Seyahat Dalı' kategorilerinde dünya ikinciliği elde etmeyi de başarmıştır.

 

VR Mersin’in Özellikleri ve Yararları

Kullanıcılar dünyanın her yerinden internet aracılığı ile Mersin'in sahip olduğu tarihi, doğal ve kültürel alanlarına VR Mersin ile hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşabiliyor. Kişiler, web sitesi üzerinden, Mersin sınırları içerisindeki 272 noktayı büyük bir açık hava müzesi gibi, 360 derece sanal tur yöntemi ile izleyebiliyor. Türkçe, İngilizce, Almanca ve Arapça olarak dört farklı dil seçeneği ile hizmet veren sistem, bilhassa pandemi sürecinde Mersin’i yakından tanımak isteyen öğrencilerin de beğenisini kazanmıştır. Ayrıca, projenin bir getirisi olarak Mersin'de bulunan ve Bakanlar Kurulu kararı ile turizm bölgesi olarak ilan edilen sekiz turizm merkezinin tanıtımının yapıldığını da görüyoruz. Sistem içerisindeki 272 noktayı, 360 derece sanal gerçeklik yöntemi ile izlemek isteyen vatandaşlar, Mersin Büyükşehir Belediyesi web sayfasından ya da mobil platformdan sisteme kolayca ulaşabilmektedir.

Sistemin önemli özellikleri arasında, 70 mega piksel çözünürlüklü fotoğraflar, CBS uyumlu Kent Bilgi Sistemi ile ilişkili altyapısı, e-billboard özelliği, ücretsiz hizmet tanıtımı, aynı noktanın hem geçmiş hem de güncel halinin görüntüleri, akıllı telefonlardan veya bilgisayarlardan kolayca okunabilen QR kod özelliği yer almaktadır.

Uygulama, öğrencilerin pandemi sürecinde sanal gezintiler yapabilmeleri konusunda farkındalık kazanmalarına olanak sağlaması bakımından da son derece önemlidir. Öğrencilerin ödevlerini hazırlarken sistemde yer alan görsel ve metinsel bilgilerden faydalanabilmeleri de önemli bir artı olarak karşımıza çıkıyor. VR Mersin sisteminde alışveriş merkezleri, anıtlar, antik kentler, harabeler, kaleler, klişeler, köprüler, mağaralar, manastırlar gibi sanal tur bölümleri yer almaktadır.