Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

MERSİN'NİN LEZZETLERİ

MERSİN'NİN LEZZETLERİ

Mersin tarih öncesi çağlardan beri var olan bir yerleşim yeridir. Yumuktepe ve Gözlükule de yapılan kazı çalışmaları ile en alt tabaka Neolitik Devir olarak tespit edilmiştir. Burada sırası ile Hititliler, Asurlular, Persler, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslılar hüküm sürmüşlerdir. Sonrasında Osmanlı’nın hâkimiyetine giren bölge, 1.Dünya Savaşında kaybedilmiş 1922 de tekrardan Türklerin eline geçmiştir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması ve köklü bir tarihe sahip olması bu ilin mutfağını da oldukça etkilemiştir. Bu şehre gelip şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini gezerken bu eşsiz lezzetleri tatmanızı öneririz. Bu geziniz sırasında MobilDurak uygulamasını indirerek bulunduğunuz konuma anında taksi çağırabilir güvenli ve konforlu taksi yolculuğu yapabilir ayrıca uygulamamızdaki indirim fırsatlarını değerlendirerek uygun fiyatlı taksi yolculuğu yapabilirsiniz.Mersin’in en ünlü yemeklerini ve bu yemekleri en iyi şekilde yiyebileceğiniz yerleri sizler için sıraladık.

 

1. Tantuni

Mersin denilince ilk akla gelen yemek tantunidir. Tantuni iki çeşit etle yapılmaktadır. Sadece et içeren dürüme biftek, etin yanında kuyruk yağı içeren dürüme ise tantuni denilmektedir.

 

Tantuni Nerelerde Yenir?

 

 • Enis Tantuni tereli ve naneli gibi farklı seçeneklerde sunan Enis Tantuni ’de lavaş oldukça yağlı buda tantuniye ekstra bir lezzet katmaktadır.

 • Şişko Tantuni Mersin’de tantuni denilince akla gelen mekânlardan biri burasıdır. Burada tantuninizi beyti şeklinde dilimletebilirsiniz.

 • Hasan Usta Tantuni ve Biftek Salonu yine Mersin’in en ünlü mekânlarından biridir. Burada yoğurtlu tantuni deneyebilirsiniz.

 

2. Humus

Nohut ve tahmine limon suyu, sarımsak, tuz, kimyon eklenerek yapılan Orta Doğu mezesidir. Humus asıl Antakya’da ünlü olsa da bu şehirde de oldukça ünlü bir mezedir.

 

Humus Nerede Yenir?

 

 • Kervan Humus ’da, sade, tereyağlı, sucuklu veya pastırmalı bir humus yiyebilirsiniz.

 

3. İrmik

Durum buğdayının öğütülmesi ile yapılan irmikten kurabiye yapılıp içine ise fıstık konuluyor.

 

İrmik Nerede Yenir?

 

 • Mersin’in birçok lokantasında, tatlıcısında bu lezzeti gönül rahatlığı ile tadabilirsiniz.

 

4. Tarsus Kebabı

 Güzelce dinlendirilen kıymadan yapılan kebabın içine konulan kırmızıbiber, soğan, maydanoz ile harika bir tat haline geliyor.

 

Mersin’de Kebap Nerede Yenir?

 

 • Yeşilova Kebap Salonu Tarsus kebabının ve kuşgözü lahmacunun tadına bakabileceğiniz bir yer. Bu lahmacun ise fındık lahmacun boyutlarında ve hamuru birazdaysa kalın.

 • Eyvan Kebap’ta ciğer, adana, kaburga yiyebilirsiniz. Bu mekânın özellikle kaburgası oldukça ünlü.

 

5. Batırık

Batırık bulgur ile yapılmaktadır. Sıkma ve çorba şeklinde yapılabiliyor. İçine konulan tahin ise asıl lezzeti veren şey diyebiliriz.

 

Batırık Nerede Yenir?

 

 • Kerebiç’çi Hayri Usta batırık yiyebileceğiniz en iyi mekânların başında gelmektedir.

 

6. Sıkma

Gözlemeye benzer yapısı ile kahvaltıların vazgeçilmezidir. Peynirli, patatesli, kıymalı gibi birçok seçeneği seçebilirsiniz.

 

Sıkma Nerede Yenir?

 

 • Irmak Restoran’da kahvaltı yapabilir ve sıkma yiyebilirsiniz. Doğa içerisinde harika bir kahvaltı yaparken sadece sıkma değil, çökelek kavurma, saç börek, patates kavurmada yiyebilirsiniz.

 • Çağlar Köy Konağı’nda oldukça güzel bir kahvaltı yapmanız mümkün. Yine kahvaltınızda sıkma deneyebileceğiniz iyi yerlerden biri.

 

7. Ciğer

Birçok şehirde ünlü olan ciğer Mersin’de de oldukça meşhurdur. Burada yerel halk kahvaltısını bile ciğerle yapabilir. Tabi buna alışkın değilseniz kahvaltınızı ciğerle yapmanızı önermeyiz.

 

Ciğer Nerede Yenir?

 

 • Ciğerci Saboş Mersin’in en ünlü ciğercilerinden biri.

 • Mersinli Ciğerci Apo 1967 den beri kalitesi ile güvenilir eti ve hijyenik mutfağı ile marka haline gelen Mersinli Ciğerci Apo mekanında güvenle ciğer yiyebilirsiniz.

 

8. Babaganuş Mezesi

Genelde patlıcan püresi ile yapılan mezeyi de birçok kebapçıda yiyebilirsiniz.

 

9. Kuş Gözü Lahmacun

Fındık lahmacun boyutunda olup hamuru daha kalın ve lezzeti daha farklıdır. Mersin’e özgü olan bu yemeği de Yeşil Ova Kebap Salonu başta olmak üzere birçok kebapçıda yiyebilirsiniz.

 

10.Karsambaç

 Mersin’e özgü olan bu yiyecek karın üzerine pekmez veya başka şuruplar dökülerek hazırlanmaktadır.

 

Karsambaç Nerede Yiyebilirsiniz?

 

 • Atomcu Hamit’te kasabacı yiyebilirsiniz. Burası özellikle gençlerin uğrak yeri konumundadır.

 

11. Topalak Çorbası

Ege ve Akdeniz bölgelerinin özellikle düğünlerde içilen çorbası bir hamur yemeği olup et ve nohuttan yapılmaktadır.

 

Topalak Çorbası Nerede İçilir?

 

 • Bu konuda tek bir adres söylemek zor dilerseniz saydığımız ünlü kebapçılarda kebabınızı yemeden önce bu çorbaya içebilir dilerseniz ana yemek olarakta tüketebilirsiniz.

 

12. Yüsük Çorbası

 İçinde mantı ve nohut bulunan çorba sulu mantıcıda anımsatmaktadır. Yine Yüsük çorbasını da birçok lokantada gönül rahatlığı ile içebilirsiniz.

 

13. Şalgam

Şalgam bitkisinin yanı sıra siyah havucun su ile karıştırılıp tuz ilave edilmesi ile yapılan bir içecektir. Kebapların yanında oldukça iyi giden bir içecektir.

 

Şalgam Nerede İçilir?

 

 • Seyhan Şalgam Mersin’de şalgam denilince ilk akla gelen mekânlardan birdir. Gittiğiniz her lokantada bulabileceğiniz ve et yemeklerinizin yanında güvenle tüketebileceğiniz içeceği sade içmek isterseniz bu mekâna gelebilirsiniz.

 

Mersin geniş tarihi ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmasıyla Akdeniz bölgesinin mutfak konusunda da gururu olmayı başarmış bir şehirdir. Bu şehri gezerken MobilDurak uygulamamızı indirebilir böylece güvenli ve konforlu taksi yolculuğu yapma imkânı bulabilirsiniz. Uygulamamızın temel disiplini siz müşterilerimizin güvenliğidir. Sizler taksiye bindiğiniz andan indiğiniz ana kadar uygulamamız üzerinden takip edilirsiniz böylece güvenli bir yolculuğun tadını çıkarabilirsiniz. Uygulamamızı kullanarak bulunduğunuz konuma anında taksi çağırabilir veya önceden gideceğiniz tarihi ve saati girerek taksi randevusu oluşturabilirsiniz. Ödemeyi ise ister banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi uygulamamıza girerek uygulama üzerinden dilerseniz şoföre direkt ödeme yapabilirsiniz. Uygulamamızda bulunan cepparam özelliği ile kendinize bir cüzdan oluşturabilir ve cüzdandan yapacağınız her ödeme için %5 banka kartı veya kredi kartı ile uygulamamızdan yapacağınız her ödeme için %3 indirim kazanabilirsiniz. Ücret hesapla özelliği ile ücret önceden hesaplanır daha sonrasında sizden ek ücret talebi istenmez.