Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

MOBİLDURAK AVANTAJLARI

MOBİLDURAK AVANTAJLARI

Teknolojinin geldiği nokta şirketlerin ve taksicilerin de müşteri memnuniyeti odaklı bir arayışa girmesine sebep olmuştur. Yapılan araştırmalar ve geliştirilen projeler neticesinde, dünyadaki çeşitli örnekle incelendikten sonra, gerek taksici gerekse yolcuların memnun edebilecek teknolojik bir çözümü ortaya koyuldu. Mobil Durak adı verilen bu uygulama sayesinde artık taksi duraklarında bekleme derdine son!

 

Mobil Durak Projesi Nedir?

Son dönemde mobil teknolojilerin ülkemizde gelişmesi ile birlikte, insanların ve işletmelerin internet kullanımları da yaygınlaşmaktadır. Yaygınlaşan bu kullanım, eğitim, lojistik, sanata, alışveriş, güvenliğe, işletme yönetimine ve sanata kadar birçok alandaki uygulamanın kullanımını da arttırmaktadır.

Proje kapsamında son yıllarda artan taksi kullanımı konusunda yaşanılan mobil kolaylıkların başta Akdeniz bölgesi olmak üzere tüm potansiyel illerde uygulanması ile ilgili bir yazılım projesi olarak düşünülmüştür. Sistem, Taksici (Sürücü), Müşteri (Talep Eden) ve Web (Yönetici) olmak üzere üç modül olarak geliştirilmiş ve tamamlanmıştır.

Projesinin hazırlanma amacı; müşterilerin zaman bazlı ya da anlık olarak bölgede yer alan resmî taksicilerden taksi çağırma talebinde bulunabilmesi amacıyla kullanıcıların ceplerinde taşıyacağı bir durak uygulaması ortaya koymak ve işletmektir. Projenin ortaya çıkışına kaynaklık eden gerekçe ise, İstanbul ve Ankara gibi illerde başarıya ulaşan BiTaksi, iTaksi gibi uygulamaların elde ettiği başarılardan ve müşterilerine sağlamış olduğu kolaylıklardan ülkemizin diğer bölgelerinde de faydalanmak olmuştur.

Ülkenin ve dünyanın saygın kuruluşlarının işbirliği ve desteği ile geliştirilen, zeka ve yapay sinir ağları ile desteklenen, sarı taksilere özel hazırlanmış yerli ve milli Yeni Nesil Taksi Çağırma Portalı, Mobil Durak olarak tanımlanmıştır. Yolcularımızın her bir taksi yolculuğu için geri bildirimde bulunabildiği, bu bildirimlerin büyük veri olarak işlenip sistemde her bir şoför arkadaşımızla ilgili puanların, şikayetlerin tutulduğu şeffaf, izlenebilir, raporlanabilir, hesap verebilir bir sisteme geçmiş olacağız.

Söz konusu yeni nesil mobil taksi projesinde müşterilerimiz gerek çağrı merkezinden gerekse mobil uygulama üzerinden tek tuşla bulundukları konuma ya da başka bir konuma taksi çağırabilecek, rezervasyon ve kredi kartıyla ödeme yapabilecek. Sistem sadece müşteri odaklı olmayıp, taksimetreye entegre çalışması ile araçlar çok daha verimli çalışacak ve taksilerin trafikte başıboş gezmelerinin de önüne geçilerek, atmosferdeki karbon salınımı da azaltılacak.

 

Mobil Durak Projesiyle Hedeflenen Kazanımlar ve Sonuçlar

Proje sonucunda elde edilen kazanımları üç başlık altında açıklamak mümkündür:

 

1- Gelişmeye Yönelik Kazanımlar: Gelişmiş ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılan benzer teknoloji kullanımlarının ülkemizde de kullanımının yaygınlaşması büyük önem arz etmektedir. Bölgemizde bu şekilde bir uygulamanın olmadığı bilinmektedir. Benzer uygulamaların İstanbul ve Ankara ile sınırlı kalmaması bölgemizin gelişimi açısından da son derece önemlidir. Dijital taksi hizmetleri standartlarının yükseltilmesi, müşteri memnuniyetinin artmasına yol açacak, bu da refah seviyemize katkı sağlayacaktır.

2- Taksi kullanımının yaygınlaşması: Bölgemizde taksi gelirleri diğer bölgelere nazaran azdır. Şüphesiz bu durum taksi kullanımının halk tarafından yaygınlaştırılamamasından kaynaklandığı aşikardır. İnsanların anlık olarak seyahat maliyetlerini bilmesi buna göre karar verebilmesi için MOBİL DURAK tarzı uygulamaların yaygınlaşması gerekmektedir. İnsanlar bilmedikleri maliyetler hakkında yanlış kanıya varabilir bu da taksi kullanımını ve dolayısıyla bölgedeki taksi gelirlerimizi etkileyebilir. Taksi kullanımının artması trafik kalabalığını bir miktar da olsa azaltmaya katkı sağlamaktadır.

3- Pazarlanabilir ve İhraç Edilebilir Teknolojik Ürün Kazanımı: Bu proje neticesinde ortaya çıkan ürün ve ürünler hem ulusal anlamda diğer bölgelerde de kullanılabilecek hem de dil desteğinin verdiği güçle uluslararası alanda da satış olanağı sağlayacaktır. Bu durum hem bir ihracat kazanımı sağlayacak hem de gelirlerin artmasına yol açacaktır. Aynı zamanda bu projenin başarılmasıyla benzer altyapıdaki birçok projenin devamında üretilmesine imkân verecektir. Toplumumuz için kaçınılmaz bir ihtiyaç olan bu tarz uygulama projelerinin başarılı olması ulaşım pazarında dijital ucuz taksilerin yayılmasına da vesile olacaktır.

 

Mobil Durak Projesi Çıktısı ve Değerlendirme

Proje sonucunda orta çıkan ürün Google Play, App Store ve App Gallery’de MOBİL DURAK olarak yayınlanmıştır. Yeni nesil akıllı taksi çağırma portalı olan Mobil Durak kalite ve öğrenmeye dayalı bir rezervasyon sistemi olarak vatandaşlarımızın karşısına çıkmıştır. Projemizi diğer rezervasyon uygulamalarından ayıran temel özelliği, istihbarat rezervasyon sistemidir.

Yolcularımız sürücüyü ve taksiyi istediği nitelikte seçebilir. Sürücüler de yolcuyu seçebilir veya seçmeyebilir. Taksi ve yolcu arasında atama, yapay sinir ağları tarafından yapılır. Hem yolcu hem sürücü için kolay kullanımlı farklı ara yüzler kullanılmaktadır. Yolcu ve taksi şoförü kalite puanını ve yorumları görerek istediği taksi veya şoförü seçebilir. Atama algoritması, öğrenme kabiliyetine sahip, marjinal bir sistemdir. Bu sistem otomatik olarak atamaya izin vermektedir.

Ürünümüzün öne çıkan özellikleri Zeka, Yapay sinir ağları, beğeni ve yorum, algoritma atama, seçme özelliği, temassız alternatifli ve indirimli ödeme seçenekleri, çift yönlü değerlendirmede seçme özelliği ile yolcu – taksi ataması yapma, hijyen kontrol merkezlerinde taksilerin otomatik sıraya girerek dezenfekte edilebilmesi, taksi ücreti hesaplama kolaylığı ile yolculuk maliyetini gösterme, ileri zamanlı taksi yolculuğunun planlamasını yapma, sektörün teknolojik alt yapıya kavuşmasına yardımcı olma, sektörde kaliteli hizmeti ve istihdamı artırma, engelli yolculara destek verme, kentsel ulaşım ve otopark sorununa çözüm üretebilme, yerel işletmelerle anlaşarak ticaret hacmimizi artırma, taksiye binildikçe bonus kampanyalarla kazandırma olarak sıralanabilir.