Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

MOBİLDURAK NASIL ÇALIŞIR?

MOBİLDURAK NASIL ÇALIŞIR?

Mobil Durak, sarı güvenli taksilere özel hazırlanmış ülkemizin ve dünyanın saygın kuruluşlarının işbirliği ve desteği ile geliştirilen, zekâ ve yapay sinir ağları ile desteklenen, yerli ve milli Yeni Nesil Taksi Çağırma Portalı olarak tanımlanabilir. Şüphesiz Mobil Durak, binlerce kişi tarafından sabırsızlıkla beklenen ve Türkiye’de de uygulanmaya başlanan kaliteli, konforlu ve güvenli taksi uygulamasıdır.

 

Mobil Durak Projesi’nin Ortaya Çıkışı ve Gelişimi

 Fikrin ortaya çıkışı: 2019 yılında toplumun toplam kalite ve güvenlik ile desteklenen taksi rezervasyon sistemine ihtiyaç olduğunu anlaşıldı.

Fikrin kabulü: Yine 2019’da fikir özgün ve yenilikçi bir proje olarak değerlendirildi ve Mersin Üniversitesi Technoscope tarafından kabul edildi.

Pandemi döneminin uzun süreceği öngörülünce, 2020 Mayıs ayında üçüncü prototip çalışmaları başladı. 2020 yıl sonunda ise yolcu ve sürücü uygulamaları IOS, Android ve Huawei marketlerinde yeni etkileşimli kullanıcı ara yüzleri ile güncellendi.

 

Kalite ve öğrenmeye dayalı rezervasyon sistemi Mobil Durak’ta

İstediğiniz mobil taksiyi seçebileceğiniz Mobil Durak uygulaması içerisinde, yapay zekâ teknolojilerinin giderek geliştiği günümüzde, kalite ve öğrenmeye dayalı rezervasyon sistemi için tabiri caizse bir milattır. Bu sistem içerisinde 3 özellik dikkat çekmektedir:

 

 • Kullanıcı Dostu Arayüz: Yolcu ve sürücüler açısından son derece kullanışlı olan bu menü içerisinde, renk ve tema bakımından farklı ara yüzler kullanılmaktadır.

 • Seçme Özelliği: Yolcu ve taksi şoförü kalite puanını ve yorumları görerek istediği alternatifi seçebilir. Böylelikle, yolcu istediği şoförü ve taksiyi seçebilme özgürlüğünün farkındalığını yaşar.

 • Sinir ağları ve öğrenmeye dayalı zekâ: Atama algoritması, öğrenme yeteneğine sahip, müstesna bir sistem olarak görülmektedir. Bu sistem otomatik olarak atamaya izin verir.

 

Mobil Durak Sisteminin Yararları

Mobil Durak'ın taksi ücreti hesaplama özelliği ile taksiye daha binmeden, gideceğiniz yerin uzaklığını ve ne kadar ücret ödeyeceğini bilirsiniz. Mobil Durak hesabınızda belirtilen tutardan fazlasını ödemezsiniz.

Mobil Durak için can ve mal güvenliğiniz daima ön plandadır. Mobil Durak Taksileri, resmî belgeleri tam, referanslı iş yapan, kayıtlı taksi ve şoförlerden oluşmaktadır. Şoförlerimiz herhangi bir olumsuz durumda ya da yorumda uygulamadan çıkarılacağının bilincindedirler.

Daha önceden hiçbir görülmemiş bu özellik sadece Mobil Durak müşterileri için tasarlanmıştır. İstediğiniz özelliklere sahip olan taksinizi seçip, istediğiniz nitelikte bir taksi ile yoluculuk yapmanın huzur ve mutluğunu Mobil Durak’ta yaşayabilirsiniz. Bindiğiniz taksiden memnunsanız favorilerinize ekleyebilir, taksiden memnun kalmadıysanız bir daha size gelmemesi için söz konusu sarı taksiyi ya da şoförü anında kara listeye alabilirsiniz.

Nakit, Banka Kartı, Kredi Kartı veya Dijital Para gibi değişik alternatif ödeme yöntemi ile taksi ücretini dilediğiniz gibi fiziki veya sanal olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ödemelerde ekstra ücret sürprizi ile karşılaşmazsınız. Nakit, Kredi Kartı, Banka Kartı veya Dijital Para gibi farklı ödeme yöntemlerini, tarifeleri %20’ye varan oranlarda indirimle kullanabilir, yolculuğunuzu herhangi bir ekstra masraf yapmadan tamamlayabilirsiniz.

Biniş ve iniş noktası, gün ve saat, taksi tercihini yaptığınızda Mobil Durak seyahat planlamasını yapar. Zamanı geldiğinde mesajlarla bilgilendirir. Seyahatinizin sorunsuz olarak gerçekleşmesini sağlar. Mobil Durak taksi ve sürücüleri özenle seçilmiştir. Hizmet standardı yüksek araçlarla, temiz ve düzgün giyimli sürücülerle yolculuk yapmanın mutluluğunu yaşarsınız. Ayrıca vereceğiniz puan da taksinin uygulamadaki sırasını belirler.

Yakınlarınız ve sevdikleriniz için taksi çağırabilir, talep açabilir, onların biniş adresi ile iniş adresini belirterek ne kadar ücret ödeneceğini görebilir, yolculuğunu takip edebilir ve taksi ücretini Mobil Durak cüzdanla anlık olarak yapabilirsiniz. Uygulama, size en yakın taksiyi bulur. Taksinin ve şoförün tüm detay bilgileri görünür. Uygulama içinde verdiğiniz onayla, taksinin gelişi uygulama üzerinden izlenebilir, kapıda ve durakta beklemeden taksinize binebilirsiniz.

 

Mobil Durak’ın Özellikleri Nelerdir?

2019 yılında Mersin Üniversitesi Teknopark desteği ile kurulan Mobil Durak, bir ARGE şirketinin finansörlüğünde çalışmaktadır. Taksi sektörünün içinde bulunduğu sorunları çözmeyi amaçlayan Mobil Durak, Mersin Üniversitesi Teknopark, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, AB Çalışma Örgütü, TEB TİM ve Megacars tarafından destekleniyor. Mobil Durak uygulaması sayesinde artık en konforlu taksilerle gayet hızlı ve güvenli bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz.

Yolcularına ve taksilere seçme özgürlüğü tanıyan Mobil Durak uygulaması, tüm Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu bir dönemde, riskli süreci yönetebilmek adına sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurallarına uyulması ve temassız ödeme ile insan sağlığına hayati derecede önem verdiğini göstermiştir. Mobil taksi dönemini başlatan şirketimiz bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek amacıyla çok sayıda önlem almış, bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmıştır. Oldukça pratik ve hızlı özellikleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Mobil Durak uygulaması Konya, Mersin, Adana ve Gaziantep illerimizde aktif hizmet veriyor. Dijital taksi döneminde çığır açan Mobil Durak’ın başlıca özellikleri şunlardır;

 

 • Kalite ve öğrenmeye dayalı istihbarat rezervasyon sistemini uygulaması,

 • Müşterilere seçme özgürlüğü tanıyan çift yönlü algoritma özelliği,

 • Zekâ ve yapay sinir ağları ile taksi ve yolcu arasında atama yeteneği,

 • Yolcu ve taksinin iki taraflı beğeni ve yorum yapabilme özelliğine sahip olması,

 • Farklı konumdan farklı konuma taksi çağırabilme özelliğine sahip olması,

 • İleri zamanlı taksi yolculuğu ve rezervasyon planlamasını yapma,

 • Temassız dijital ve alternatifli indirimli ödeme seçenekleri sunma,

 • Ücret hesaplama kolaylığı ile yolculuk maliyetini gösterebilme,

 • Müşterilerine taksiye binildikçe kampanyalarla bonus kazandırma avantajı sunma,

 • Yolcular için kolay adres ekleme / bulma / taksi arama özelliği,

 • Engelli yolcuları yardımcı olma,

 • Yerel işletmelerle yardımlaşarak ticaret hacmini artırma,

 • Hizmet sektöründe kaliteli hizmeti ve iş gücü fırsatını artırma,

 • Sektörün teknolojik alt yapıya kavuşmasını destekleme,

 • Kentsel ulaşım ve otopark problemlerine çözüm yaratabilme