Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

TARİHİ DOLMEN MEZARLARI

TARİHİ DOLMEN MEZARLARI

Gaziantep tarihçe kültürü açısından hem eski kalıntıları ile meşhur olmuş hem de zamanın tarih simgesi olarak müzeleşmiş alanları ile oldukça ayrı bir yere sahip olmuştur. Gaziantep bölgesinde pek çok tarihi kültürel ve gezilecek alanlar bulunurken eskiye dair kalıntılar eskiden kalan tarih kökenleri ve arkeolojik kalıntılar da dikkat çekici bulunmaktadır. Tarihin en eski zamanlarından arkeolojik bir köken olarak kalan bu kalıntıları siz de yerinde incelemek isterseniz mobil durak hizmetini kullanabilirsiniz.Gaziantep dolmen mezarları tarihin arkeoloji ve kültürel en köklü yapılarından bir tanesini oluşturan ve bugüne taşınmış olan eserlerinden bir tanesi olarak Gaziantep bölgesinde sergilemeye devam eden kalıntılar arasında yerini almaktadır.Kültürel turizm alanında da büyük etkisi ve önemi olan bu mezarları incelemek tarihin kökenine inmek ve Gaziantep kültürünü yeniden yaşamak isteyen herkese mobil uygulamasını kullanarak bölgeyi ziyaret edebilme hakkı tanınmaktadır.

Dolmen mezarları, Tunç çağından kalan ve çok eski zamandan bugüne taşınmış en özel en kültürel ve Gaziantep’in simgeleşmiş olan dokularını bugüne taşımış tarihin en kökenli yapıları arasında yer alırken aynı zamanda bu mezarların korunması ve gezilmesi konusunda da turizm kültür bakanlığı tarafından büyük çalışmalar yapılmaktadır.Gaziantep kültürün gastronomi ve arkeoloji alanında çok ileri seviyede olduğu aynı zamanda müze kültürünün çok fazla geliştiği eski çağdan bugüne kalan kalıntıları dikkat çeken önemli bir bölgemiz olarak aynı zamanda bu mezarların korunması gezilmesi ve tarih katkıları konusunda da her an ilerleyiş göstermektedir.

Tarihi Dolmen Mezarlığı

Yavuzeli-Araban bölgesinde bulunan ve oldukça önem arz eden bu mezarlık; yüzlerce ve binlerce yıllık kalıntıların bugüne taşınmış eserleri olarak ön plana çıkmaktadır. Yüz bin yıllık bu tarihî ve kültür mezarlarını zaman zaman kültür bakanlığı ve gastroenteroloji dalındaki uzmanları tarafından restorasyonu gerçekleştirilmiştir. Hem ziyaret edilmesi hem de korunması bakımından da oldukça önemli olan bu çalışmalar ve çevre koşullarının daha iyi hale getirilmesini sağlayan adımların tamamlanması sonrasında ziyaret ve turist akınına uğradığı da söz konusu olmaktadır.

Tarihî Dolmen Mezarlığı tunç döneminin en önemli tarihi kalıplarını da taşımaktadır. Eski kültürlerin o zamandan bu zamana uzanan işçiliği ve taş mezarlık özellikleri de aynı zaman da bu tarihe taşınmış olmaktadır.Gaziantep dolmen mezarları restore ve düzenleme ardından gezilip görülme konusunda da büyük avantaj sağlamaktadır. Siz de dolmen mezarlığına gelmek ve eski bir yapıyı görmek isterseniz mobil durak ile güvenle burayı ziyaret edebilirsiniz.

Dolmen Mezarlığı Tarihçesi

Dolmen Mezarları Tarihi Milattan önce yaklaşık 300.000 yıl öncesine kadar dayandı ve çok eski yüzyılların eski kültür ve medeniyetlerden kalan ışıklar doğrultusunda bugüne taşınmış olduğu da belirtilmektedir. Ayrıca dolmen mezarlığı olarak ifade edilen bu taşların büyüklük olarak büyük kayalardan oluştuğu ve çap ve en olarak da çok büyük bir yapıya sahip olduğu belirtilmektedir. Tarihin en büyük taşlardan oluşan mezarlığı olarak bilinen ve Gaziantep’in turistler için açılan bu bölgesinde birçok farklı mezar taşından oluşan ayrı ayrı bölgelerde restore ve çevre düzenlemesi yapılmış olduğu ve bu bölgelerin zamanla restore edildiği konusunda çeşitli bilgi kaynaklarının olduğu da ortaya çıkmaktadır. Tunç döneminden kalan bu Kaya mezarlıkların hem çevresel hem de faktörsel olarak korunması ve kültüre kazandırılması konusunda da büyük önem taşıdığı ve turistlerin çok ilgisini çektiği yönünde bilgilerin bulunduğu açıklanmaktadır.Dolmen mezarları tarihi olarak; milattan önceki zamandan bugüne kalmış sağlam kalanların ise restore çalışmasından geçtiği çeşitli kurumlar tarafından bildirilmiştir.

Dünyanın ilk mezarı olarak bilinen ve büyüklüğü ile çok fazla ilgiye maruz kalan bu mezarlar; eskimiş ve harabeleşmiş olanları dışında sağlam olanların restore edilmesi ve turizme kazandırılması konusunda da büyük önem taşıyan hem tarihin hem yüzyıllık bir geçmişin bugüne kalan efsaneleri olarak halen bugün daha ziyaret edilmekte ve turistlerin ilgisini çekmektedir.Tarihi dokular arasında en büyük en gelişmiş ve dünyanın ilk mezarlığı olarak bilinen bu dolmen mezarları konusunda Gaziantep kültür ve turizm bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar karşılığında bu mezarlığın turizme kazandırılması ve restore edilmesi çalışmalarının tamamı özveri ve dikkatle yapıldı hiçbir şekilde mezarlarının zarar görmediği ve bugüne taşındığı konusunda ciddi bilgiler verilmektedir.Sayı olarak 4 taneden fazla olan ve çok büyük olan bu mezarlığın Gaziantep kültürünün kökeninin ve en eski yerleşim biriminden bugüne kalan dünyanın ilk mezarlık statüsündeki değerlerini ortaya koyan bu alanların Zaman geçtikçe daha fazla turistin ilgisini çekeceği ve zamanla müze kimliği kazanacağı da ortaya koyulmuştur.

Tarihi dolmen mezarları olarak bilinen ve en eski zamanın mezarlıkları arasında yer alan bu mezarların ise hangi çağ kültürünün ve hangi uygarlık medeniyetlerinin sembolü olduğu konusunda da çeşitli bulgular ortada kesin bir sonuç alınamamıştır. Tunç devri zamanından kalma olduğu kesinleşen ve tarih Dünya çapında ilk mezarlık olarak belirtilen bu mezarlığın 4 taneden fazla olduğu ve zamanla pek çok mezarlığın tahrip olduğu da dikkatler üzerine çekilmiştir.Gaziantep kökenini yansıtan ve Gaziantep bölgesinin en arkeolojik kalıntılarından bir tanesi olan bu mezarlığı siz de mobil durak sistemini kullanarak gezebilir burada mezarlıklar ve restore çalışmaları hakkında geniş bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Mobil durak sistemi güvenli ve konforlu taksi anlamına gelen yeni teknolojik bir taksi çağırma teknolojisi olduğundan çok güvenli ve konforlu bulunmaktadır. Siz de mobil durak hizmetlerini kullanarak Gaziantep eski mezarlığını ve dolmayan mezarlığına gezebilir buradaki tarihi ve yenilikçi bulgulara rastlayabilirsiniz. Gaziantep’te olmayan mezarlığı ilk mezarlık olarak bilinen ve tarihini bugüne taşınmış en eski eserlerinden bir tanesi olan kalıntıları ile halen gezilmeye açık olmakta ve turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.