Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

TEKNOLOJİNİN HAYATIMIZDAKİ YERİ

TEKNOLOJİNİN HAYATIMIZDAKİ YERİ

Teknolojiyi sağlık, gıda, eğitim, güvenlik, alışveriş gibi birçok alanda kullanmaktayız. Toplumsal bir olay olduğu zaman yine teknoloji ile anında haber bildirimi yapılmakta, dayanışma içerisinde olmak isteyen insanları bir araya toplamakta, haksızlığa karşı daha fazla ses çıkarmakta, iyi bir olay olduğunda daha fazla insana bunu yaymakta, üstün teknolojiler ile güvenliğimizi sağlamakta yine teknoloji bizimle birliktedir. Teknoloji ile birlikte gelen artılardan biride eğitimde eşitlik ilkesine bizi yaklaştırmasıdır. Teknoloji ile hayatımıza giren sosyal ağalarda birçok eğitim uygun fiyata veya ücretsiz olarak kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Bugün şehrin göbeğinde yaşayan insanlar ile taşrada yaşan insanları ortak noktada buluşturan en önemli şey teknolojidir. Teknoloji sayesinde bugün maddi durumu iyi olmayan bir insan sadece internete girerek ücretsiz bir şekilde kendini oldukça fazla geliştirebilir. Ayrıca teknolojide ki baş döndürücü gelişimler hayatın her anını derinden etkilemektedir. İş dünyası, bu değişen ve gelişen teknolojiler ile oldukça farklı kollara ayrılmakta, yeni iş alanları oluşmakta ve yeni yatırım imkânları bulunmaktadır. Yapay zekâ, bulut teknolojisi, metaverse gibi teknolojik gelişmeler hem iş dünyasını hemde bireysel olarak tüm insanlığı etkisi altına almış durumda. Örneğin yapay zekâ, eğitim, algoritma incelemesi ve çözümlemesi, vakalar öncesi alınan karar verilerini kullanarak yeni vakalar için çözüm üretmesi gibi birçok alanda kullanılmaktadır. COVID-19 salgını ile zaten hayatımızda var olan teknolojinin niteliği hızlı bir şekilde artmıştır.

 

COVID-19 Salgınının Teknolojiye Etkileri

 Kısa zamanda dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını, küresel etkisi sebebi ile tüm dünyada uzun zaman boyunca karantina uygulamalarına geçilmesine sebep olmuştur. Tüm dünyanın aynı zamanda evlerinde kalmaları ise finans yönünden ülkeleri etkilemiştir. Bu zamanda eğitim, çalışma şartları, alışveriş şekilleri oldukça değişmiş internet üzerinden yürütülmesi hızlanmıştır. Bugünlerde COVID-19 salgının etkisi ile hayatımıza daha çok entegre olan teknoloji halen hızla bizleri etkilemeye devam etmektedir. Ayrıca bu salgın için üretilen aşılarda yine üstün teknolojiler sayesinde üretilmiştir.

 

Metaverse

Metaverse “Evrenötesi” anlamına gelmektedir. Metaverse, tüm dijital dünyaların birleşerek kolektif bir sanal paylaşım alanıdır. Kısaca burası kurgusal bir evrendir. Yine bu evrenler sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik teknolojileri ile geliştirilmektedir. Hayatımızı çok derinden değiştirecek bu teknoloji şu an daha çok oyunlarda kullanılsa da ilerde sanal konserlere evlerimizden katılabilir, sanal konferanslara katılabilir, sanal bir şekilde sanki orda gibi istediğimiz ülkelere, şehirlere gezintiye çıkabileceğiz. Bu gelişen teknolojiler ile gelecekte sanal dünyalarda yaşabilir, buralarda para kazanabiliriz. Burada gideceğimiz konserlerde bulunan avatarlarımız sayesinde birbirimize dokunabileceğiz ve bunu kendi vücudumuzda hissedebileceğiz. Bugün ilk metaverse arsaları alınıp satılmaktadır.

 

Teknolojinin Hayatımızdaki Zararları

Teknoloji hem cihazların vermiş olduğu zararlı ışınlar ile sağlımızı hemde gündelik hayatımızdaki insan ilişkililerimizi oldukça fazla etkilemekte.

 
1.Konsantrasyon Eksikliği

Elimize telefonlarımızı aldığımızda dış dünya ile bağlantımızı kesip,    sohbet ettiğimiz insandan uzaklaşabiliyor, izlediğimiz diziyi kaçırabiliyor veya saatlerce burada oyalanıp zamanımızı öldürüyoruz. Bu ise gerçek hayatla bağlantımızın kopmasına ve konsantrasyonumuzun bozulmasına sebep oluyor.

 
2.Fiziksel Problemler

Bilgisayar başında geçirdiğimiz uzun zamanlar, sırt, boyun, bel ağrılarına sebep olmaktadır. Ayrıca gözlerimizde ekranlardan gelen zararlı ışınlarla oldukça fazla zarar görmektedir. Görme bozukluğu, sinirli ruh hali, epileptik nöbetler gibi hastalıklar hayatımıza girmiş durumdadır.

 
3.Gerçek Olmayan Dünyalar

Sosyal mecraların yaygınlaşması ile insanlar mutlu anlarını bu mecralarda paylaşmaktadır. Bu mecralarda paylaşılan fotoğraflar ise zaman zaman bizleri psikolojik açıdan kötü etkilemekte kendimizi bu insanlarla kıyaslamamıza sebep olmaktadır. Bu mecralarda yaratılan güzellik algıları ise insanların kendi vücutlarımızdan memnun olmamasına sebep olmuştur

 
4.Siber Suç

Modern teknolojinin gelişmesi yepyeni bir suç ağı da yarattı. Siber suç dolandırıcılık, hırsızlık, kimlik hırsızlığı gibi suçlar ile bize oldukça zarar vermektedir. Hackerların artması ile birlikte kimlik bilgilerimiz, kredi kartı bilgilerimiz başka diğer kişisel bilgilerimiz tehlike altına girmiştir.

 
5.İş gücü Azaldı

Yapay zeka teknolojisi ile üretilen robotlar sayesinde birçok iş robotlar tarafından yapılmaya başlandı gittikçe yaygınlaşan robotların bir süre sonra birçok mesleği yok edeceği tahmin edilmekte. İnternette verilen eğitimler ile de insanların öğretmenlere olan talebinde bir azalma söz konusu olmuştur.

Teknolojinin birçok yararı ve birçok zarar bulunmakta fakat yararları karşısında zararları en aza indirgenerek yönetilebilir bir durumda. Birey olarak bizler teknolojiyi faydalı işler için kullanmalı sağlımızı korumak adına ekrandan gelen ışınların gözümüzü gelmesini engelleyen özel gözlükler takmalı, zihnimizi meşgul eden gereksiz videolardan uzak durmalıyız. Teknoloji iyi yönde kullanıldığı zaman tarihteki en faydalı buluş olarak nitelendirilebilir.

Bizlerde teknolojiyi faydalı bir şekilde kullandık ve siz müşterilerimiz İçin MobilDurak uygulamamızı ürettik. Bu uygulama ile bulunduğunuz konuma anında taksi çağırabilir güvenli ve konforlu taksi yolculuğunun keyfine varabilirsiniz. Bizim için temel disiplin siz yolcularımızın güvenliğidir. Güvenliğiniz adına sizleri taksiye bindiğiniz andan indiğiniz ana kadar uygulamamız üzerinden takip etmekteyiz. Sizlerde dilerseniz bineceğiniz aracın sürücüsünün isim bilgilerine bakabilir, daha önceki müşterilerin değerlendirmelerini inceleyebilirsiniz. Ödemenizi ise dilerseniz banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi uygulamamıza girerek uygulama üzerinden dilerseniz şoföre direkt ödeme yapabilirsiniz. Uygulamamızda bulunan cepparam özelliği ile kendinize bir cüzdan oluşturabilir ve bu cüzdan üzerinden yapacağınız her ödeme de %5, kredi kartı veya banka kartınız ile uygulamamızdan yapacağınız her ödeme için %3 indirim kazanmaktasınız. Taksi ücreti hesapla özelliği ile önceden ücretiniz hesaplanır ve sonrasında sizden ek ücret talep edilmez.