Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

TEKNOLOJİYİ NE KADAR BENİMSEDİK?

TEKNOLOJİYİ NE KADAR BENİMSEDİK?

İnsanoğlunun her türlü gereksinimlerini karşılayabilmek için ortaya konan; hayatımızın değiştirilip, geliştirilmesine katkıda bulunan tüm bilgi ve birikimler teknoloji kavramı ile ifade edilebilir. Yaşamımızın odağında bulunan teknolojiyi ne kadar benimsedik? sorusu ise özellikle 21. yüzyılda kendine net cevap bulabilmektedir.

 

Pandemi Sürecine Teknolojinin Etkisi

İnsandan ve insanın ihtiyaçlardan bağımsız bir teknoloji düşünülemez. Nitekim yaklaşık iki yıl boyunca dünyayı etkisi altına alan Covid – 19 virüsü teknolojinin daha geniş ve değişik boyutlarıyla yaşamımıza katılmasına hatta vazgeçilmez olmasına neden olmuştur. İş ve eğitim alanlarında online çalışmalara geçilmesi bunun en bariz örnekleri arasında gösterilebilir. Ayrıca değişim ve dönüşümün bu süreçte sadece iş ya da eğitim alanlarıyla sınırlı kalmadığını da görmekteyiz. Reklam, lojistik ve sağlık gibi birçok farklı alanda etkisini hissettiren Blockchain teknolojisinden de bahsetmek gerekir. Bitcoin ve muhtelif kripto para değerlerinin öne çıkması, bu teknoloji ile radikal dönüşümü de beraberinde getirmiştir.   

Teknolojinin değişimi ile birlikte sağlık sektöründe de çeşitli yeniliklerin yaşandığını görebilirsiniz. Sosyal medyaya olan ilginin giderek artması olumlu – olumsuz birçok etkiyi yaşamımıza katmıştır. Yine T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ‘hayat eve sığar’ uygulaması sayesinde sağlık tedbirlerinin üst seviyeye çıktığı uzun bir süreci hep birlikte yaşadık. Bu uygulamayı akıllı telefonlarına yükleyen vatandaşlar pandemi riskinin az ya da fazla olduğu bölgeleri anlık görebilme imkanına sahip oldular. Koronavirüs hakkında insanları bilinçlendirmeyi amaçlayan ve kayıpları en aza indirmeyi hedefleyen bu mobil uygulama, teknolojinin hayatımızda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunun net bir göstergesidir.  

 

2022’de Beklenen Teknolojik Yenilikler

Pandemi sürecinin teknolojik etkilerinden yazımızın başında bahsetmiştik.  Salgının 2021 sonunda yavaşlaması ve etkilerinin minimize edilmesi ile dünya da normalleşmeye başladı. 2022 yılı itibariyle en önemli teknolojik gelişmelerin bilişim sistemleri ve veri yönetiminde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu noktada yapay zeka ürünlerinin öne çıkması ve özellikle sağlık alanında etkin rol üstlenmesi hedeflenmektedir. Blok zincir teknolojisiyle, makine eğitimi ve yapay zeka mühendisliğinin geliştirilmesi gereken önemli meslek kolları olacağı ön görülmektedir. Bireysel yaratıcılığın ön plana çıktığı bu yeni dünya düzeninde teknolojik gelişmeler sınır tanımayacağı da açıktır. 

 

Ulaşım ve Teknoloji

Ulaşım sorununun, ülkemizin en önemli meselelerinden biri olduğu herkesçe bilinmektedir. Trafik yoğunluğu ve beraberinde gelen stres, ücretler, yol mesafesinin uzunluğu gibi birçok soruna bağlı olarak ulaşımda yaşanan problemlerin her geçen gün arttığını görebiliyoruz. Bu bağlamda öncelikle 2019 yılında toplumun toplam kalite ve güvenlik ile desteklenen taksi rezervasyon sistemine ihtiyacı olduğu anlaşılmıştır. Son dönem teknolojileri arasında dikkat çeken Mobil Durak uygulaması 2019 yılında Mersin Üniversitesi Technoscope tarafından kabul edilmiştir.    

2019 yılında Google ve Apple’da yayına giren uygulamanın pazarlaması 2020 yılında pandemi nedeniyle durdurulmuştur. 2020 yılı sonunda yolcu ve sürücü uygulamaları ios, android ve huawei marketlerinde yeni etkileşimli kullanıcı ara yüzleri ile güncellenmiştir.

Mobil Durak, dünyanın saygın kuruluşlarının işbirliği ile geliştirilen, zeka ve yapay sinir ağları ile desteklenen, sarı taksilere özel hazırlanmış yerli ve milli Yeni Nesil Taksi Çağırma Portalı olarak bilinmektedir. Uygulama üzerinden taksi ara, taksi çağır talimatı verilebiliyor. Böylece, taksi çağıran kişi nereye gideceğini sisteme bildirmiş olacaktır. Yolcu açısından bu sistemin en önemli avantajı kat edilecek mesafeyi ve bu mesafe için ne kadar ücret ödeyeceğini önceden bilmesidir. Sistem tarafından aracın nerede olduğu izlenerek, merkezi olarak takip yapılabilmesi de olası sorunların önüne geçilebilmesi için son derece önemlidir. Ayrıca, yolcuların sürücü hakkındaki bilgi ve izlenimlerine dayanarak sürücüyü oylayabilmeleri de hizmetin değerlendirilebilmesi açısından etkilidir. Dolayısıyla Mobil Durak sistemi sayesinde vatandaşların hem güvenli yolculuk yapabilmesi sağlanmış olacak, hem de yaşanabilecek suiistimallerin önüne geçilmiş olacaktır.     

 

Dünyadaki Teknolojik Gelişmeler

Son zamanlarda, değişen dünyada çok fazla teknolojik gelişmenin yaşandığına dair haber görebilirsiniz. Bunların başlıcaları; nakliyede drone kullanımı, loT olarak da bilinen nesnelerin interneti, insansız alış veriş, tüketici işlemlerinde yapay zeka kullanımı, kripto para teknolojisi, blockchain teknolojisi, artırılmış gerçeklik, sağlı ve spor takibi yapılabilen giyilebilir teknoloji, akıllı inhalerlar (sağlık alanında), yeşil hidrojen, elektrikli hava taşımacılığı ve kuantum internet olarak gösterilebilir.

Yukarıda saydığımız gelişmeler dünyada dikkat çeken en önemli teknolojik gelişmeler olarak gösterilmektedir. Ancak ortaya konulan farklı gelişmeler de dikkatleri çekebilir. Örneğin Çin’in ürettiği insansız hava aracı olan Çang-5’in Ay’a ilk kez gönderilmesi kayda değer bir gelişmedir. Keza ABD’de üretilen ilk akıllı kahve makinası da bu minvalde değerlendirilebilir.

 

Teknolojik Gelişmelerin Sanata Etkisi

İçinde bulunduğumuz zaman, yer ve toplum içinde oluşan pek çok gelişmenin, çağın bir yansıması olarak görüldüğü bilinmektedir. İnsan yaratıcılığının eseri olan her şey topluma doğrudan etki etmiştir.  Bunun en açık örneği olarak pandemi sürecinde İtalya’da başlayan ve evden eve gerçekleştirilen müzik paylaşımlarıdır. Keza düzenlenen sokak tiyatroları ve meydanlarda yayınlanan haftalık filmler de eve kapanan halkın ilgisini çeken önemli aktiviteler arasında yer bulmuştur.

Sanatçı olarak bilinen kişiler toplum düzene damga vuran kişilerdir. Resimden tiyatroya, heykelıtraşçılıktan sinemaya kadar pek çok alanda sanatçı kendi izlenimlerini ve iç dünyasını eserlerine uyarlayarak farklı bir algı yaratabilmektedir. Gelişen teknolojinin yanında, toplumsal değişim ve dönüşüm açısından bu yaratıcılığın çok değerli olduğu da önemli bir gerçekliktir.

Yaşamdan soyutlanamayan sanatçı, eserlerinde dile getirdiği gerçekliklerle yönetimlere ve hatta toplumlara yön verebilmektedir. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali bu bakımdan önemli bir sanatsal ambargonun da habercisi olmuştur. Özellikle Ivan Dorn, Yumiya Samoylova ve Grebenşçikov savaşın getirdiği siyasi baskılardan fazlaca nasiplenen müzisyenler arasında dikkat çekiyor.