Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

YAPAY ZEKA HAKKINDA MERAK EDİLENLER

YAPAY ZEKA HAKKINDA MERAK EDİLENLER

BBC ile söyleşisinde MIT Bilgisayar Bilimleri laboratuvar yöneticisi Edward Fredkin “Tarihte üç büyük olay vardır. Bunlardan ilki kâinatın oluşumudur. İkincisi yaşamın başlangıcının olmasıdır. Üçüncüsü de yapay zekânın ortaya çıkışıdır.” sözlerini kullanmış ve bu ibareler ile yapay zekânın şu an bir devrim niteliğinde olduğunu belirtmiştir. Zekânın anlamı konusunda bilimsel bir tanımlama bulunmamakla birlikte görüş birliği, olayları anlama ve hızlı bir şekilde çözümleme üzerindedir. İnsan beynine yakın bir tasarım oluşturmanın maliyeti ise 300 trilyon dolar civarındadır. Zekânın makineler ile birleşmesi ve hata payını en aza indirgenerek işlerimizin daha hızlı bir şekilde yapılması teknolojisine ise yapay zekâ denmektedir.

 

Makinelerin programlanması zayıf yapay zekâ, makinelerin şuurlu davranışlar göstermesi ise güçlü yapay zekâ olarak ifade edilir.

 

Zayıf Yapay Zekâ makinelere program yüklenmesi ve makinelerin yüklenen programı hatasız ve hızlı bir şekilde yapmasıdır.

 

Güçlü Yapay Zekâ ise makinelere program yüklenmesi fakat makinelerin yüklenen program dışında kendi kendine karar vermesi, insan gibi haraket etmesi, insan gibi düşünmesidir. Bir grup araştırmacı güçlü yapay zekânın mümkün olmadığını makinelerin asla insan gibi düşünüp karar veremeyecekleri düşünürken diğer grup araştırmacı bunun mümkün olduğunu savunur ve çalışmalar daha çok bu yönde yapılmaktadır. Yapay sinir ağları teknolojisi ise güçlü yapay zekâ alnında geliştirilen bir teknolojidir.

 

Yapay Sinir Ağları

Birçok teknoloji doğadan esinlenerek geliştirilmiştir. Örneğin kuşlar uçakların yapımında esin kaynağı olmaktadır. Amerika’da yapılan çelik yeleklerin hammaddesinde örümcek ağı kullanılmaktadır. Örümcek ağları çelik yeleklerin üretilmesinde bir esin kaynağı olmuştur. Yapay zekâ sinir ağları ise insan beyninden esinlenerek geliştirilmiştir. Birbirine bağlanan ağların tecrübelerden yararlanarak yeni tahminlerde bulunması, farklı bilgiler türetmesi ile insan beynine benzer bir çalışma disiplinine sahip olması bu teknolojinin insan beyninden esinlenerek geliştirildiğinin bir göstergesidir.Yapay zekâ tekniklerinden sadece biri olan bu sistemin dışında da birçok teknik bulunmaktadır.

 

Yapay Zekâ Teknikleri

 

1- Uzman Sistemler

Bakteriyolojik ve menenjit hastalıkların teşhis ve tedavisine yönelik 1970 yılında Stanford Üniversitesi’nde geliştirilmiş bir tekniktir. Adından da anlaşılacağı gibi bu teknik alanında uzman insanların çözebileceği sorunları çözmeye yönelik geliştirilmiştir.

 

2- Bulanık Mantık

 Tek bir yargı üzerinde değilde esneklik payı bırakılarak ara bulgular üreten bir sistemdir. Bu mantık ile şu an elektronik cihazlar, ev aletleri üretilmektedir.

 

3- Yumuşak Proglama

Birçok sistemin; bulanık mantık, uzman sistem, yapay sinir ağları gibi sistemlerin aynı anda farklı amaçlarla kullanılmasıdır.

 

Yapay Zekâ Uygulama Alanları

 

Bilgisayar Oyunları yapay zekâ teknolojisi ile oldukça gelişmiştir. Sims oyununda gerçek hayattan esinlenerek bir ortam oluşturulmasında oyundaki karakterlerin hareketlerini tasarlamada vs. yapay zekâ teknolojisinden yararlanılmıştır.

 

Askeriyede insansız askeri araç yapımında, herhangi bir tehlike anında silahların ve başka araçların otomatik devreye girmesinde yine yapay zekâ teknolojisinden yararlanılmıştır.

 

İnternet Ortamında insanların ilgi alanlarını analiz etmekte ve bir sonuç çıkartıp bu doğrultuda insanlara ilgi alanlarına yönelik ürün ve videolar çıkartması ile yine yapay zekâ teknolojisinden faydalanılmıştır.

 

Bilgisayarlarda kuantum mekaniği kullanılarak üretilen normal bir bilgisayarın yıllarca uğraşarak yapabileceği şeylerin çok daha hızlı bir şekilde yapılmasının sağlandığı bir sitemi geliştirmek için de yapay zekâ teknolojisinden faydalanılmıştır.

 

Yapay Zekâ Tehlikeli Mi?

 Bugünlerde oldukça popüler bir konu olan robotların dünyayı ele geçirmesi ve insanlara zarar verecek olmaları bilim dünyasındada tartışmalara sebep olmuştur. Bu konuda kesin bir yargıya varılamaması ile birlikte Elon Musk, Stephen Hawking gibi isimler yapay zekânın çok tehlikeli olduğu yönünde açıklamalarda bulunmuşlardır. BBC’ye konuşan Stephan Hawking, “Yapay zekâ kendisini geliştirmeyi sürdürebilir ve hatta kendisini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz” dedi. Elon Musk ise yapay zekânın medeniyet tarihi boyunca karşılaştığımız en büyük sorun olabileceğini ve hükümetlerin biran önce teknolojik gelişmeleri denetlemesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu.

Yapay zekâdan korkulmasının sebebi güçlü yapay zekâ dediğimiz durumun gelişmesi ve makinelerin düşünme yetisi kazanması, karar verme mekanizması geliştirmesi ve hatta kendi aralarında iletişim kurmaları durumunda kontrolümüz dışında haraket etmeleridir. Ayrıca bunun dışında yapay zekânın hızla gelişmesi milyonlarca insanın işsiz kalması anlamında gelmektedir. Elon Musk, “Yapay zekânın savunma sanayisine verebileceği zararla veya sadece savunma sanayisinde yapacağı dezenformasyonla bile bir savaş başlatabilir.” Sözlerini söyleyerek yapay zekânın insanlara vereceği zararları özetlemiştir.

Teknoloji her alanda avantajları ve dezavantajları ile birlikte hayatımızda bulunmaktadır. İnsanlık olarak teknolojiyi her alanda iyiye kullanmak bizlerin hayatına bolca kolaylık getirecektir.

Yapay zekâ teknolojisi bireylerden ziyade büyük kuruluşların üzerinde çalıştığı hükümetlerin ise düzenli bir şekilde denetlemesi gerektiği büyük bir teknolojidir. Fakat biz bireylerin de bize sunulan teknolojiyi iyi yönde kullanması ve bu teknolojiler ile insan hayatını kolaylaştıracak uygulamalar üretmesi temel prensiplerimizin arasında bulunmalıdır. Bizde bu ilkeleri benimsedik ve yapay zekâ teknolojisinden yararlanarak sizler için MobilDurak uygulamamızı geliştirdik. Bu uygulama ile bulunduğunuz konuma anında taksi çağırabilir, güvenli ve konforlu yolculuk yapabilirsiniz. Siz müşterilerimizin güvenliği bizler için birinci sıradadır. Sizleri konumunuzdan an an takip etmekteyiz ve sizlerde dilediğiniz şöförün isim bilgilerini daha önceden görebilir, sizden önceki müşterilerin şöför hakkındaki değerlendirmelerini inceleyebilirsiniz. MobilDurak uygulamamızın bir diğer avantajı ise dilerseniz önceden taksi randevusu oluşturabilir, gideceğiniz tarihi ve saati uygulamamıza girerek dilediğiniz zamana önceden taksi ayarlayabilirsiniz. Uygulamamız ile konforlu ve güvenli bir yolculuk yaparken aynı zamanda fırsatlardan yararlanıp daha uygun fiyatlar ile yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz. Ödeme işlemi için dilerseniz kredi kartı veya banka kartı bilgilerinizi uygulamamıza girerek uygulama üzerinden ödeme gerçekleştirebilir dilerseniz şöföre elden ödeme yapabilir veya cepparam özelliği ile uyulmamızda kendinize bir cüzdan oluşturup bu cüzdan üzerinden ödemenizi tamamlayabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapmanız durumunda %3 indirim kazanırken, cepparam özelliği ile ödeme yaptığınızda %5 indirim kazanırsınız.