Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

Yapay Zeka Sonumuz Mu

Yapay Zeka Sonumuz Mu

Çağımızın tartışmalı konusu olan ve uzmanların da, insanlık için gerçekten iyi mi kötü mü olduğuna karar vermekte zorlandığı yapay zekalar, insanlar arasında fikir ayrılıkları yarattı. Kimi insanlar yapay zekanın bir gün insanlığı yok edeceği çıkarımlarda bulunsa da bazı insanlar yapay zekaların insanlık için faydalı olabileceğini savunuyor.

Yapay zeka teknolojilerinin geleceğine ilişkin tartışmalarda, Mark Zuckerberg ve bazı uzmanlar olumlu çıkarımlar yaparlarken, Ünlü Fizikçi Stephen Hawking yapay zekaların insanlığın sonunu getireceğine dair tahminde bulunmuştu. Hawking ‘in Yapay zekalar hakkında yaptığı ileriye dönük konuşmalardan yıllar sona ünlü girişimci Elon Musk da aynı konuda dikkatleri çeken bir konuşma yaptı.

2014 yılından bu yana yapay zeka hakkında insanları uyarmaya devam eden Musk, yapay zekanın muhtemelen bütün insanlığı öldüreceği ve türümüz için alınan güvenlik önlemlerinin çok yetersiz kalacağını buna bağlı olarak yaşama şansımızın %5 ile %10 arasında olacağı fikrini öne sürüyor.

Günümüzde yapay zekanın kontrol edilmesi ve hatta oluşturduğu tehditlerin önüne geçilmesi adına bir takım çalışmalar geliştirmekte olan Musk, yaptığı bütün girişimleri gölgesinde bırakacak bir çalışmanın temellerini atıyor. Neuralink olarak adlandırdığı bu çalışma insan türünün sürdürülebilmesi için büyük bir önem taşıyor. Bir kask aracılığıyla bilgisayarlar ile iletişim kurmamızı sağlayacak olan Neuralink, bir beyin-bilgisayar ara yüzü teknoloji olup yapay zekanın insanlık üzerindeki kötü etkisini en aza indirmeyi planlıyor.

Her ne kadar insanlar için faydalı olacağını düşündüğümüz bazı teknolojik gelişmeler olsa da, bu takım çalışmalarda, özellikle yapay zekalar konusunda, tehditlere karşı uyanık olmalıyız.