Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

YAPAY ZEKA

YAPAY ZEKA

Zekânın anlamı ve işlevinin sınırları konusunda uzmanlar henüz fikir birliğine varamamışlardır. Bunda şüphesiz zekanın ruh, moral, sevgi gibi soyut bir kavram olması etkilidir. Genel anlamda ise zekâ, beynin düşünme, algılama, akıl yürütme, analiz etme, değerlendirme ve karar verme özelliklerinin tümünü kapsayan yetenekler toplamı olarak tanımlanabilir.  

İnsan zihni, yeni bilgiler öğrenmeye, öğrendiklerini gerçek yaşamda kullanarak fayda sağlamaya, problemler karşısında çözümler üretebilmeye ve yeni durumlara adapte olmaya elverişli bir özelliğe sahiptir. Geliştirilmeye elverişli bir potansiyele sahip olan zekânın biyolojik temelleri olduğu da bir gerçektir. İnsanın doğuştan sahip olduğu zekâ, kalıtım yoluyla nesilden nesle aktarılır ve deneyim, öğrenme, çevresel etkileşimlerle biçimlendirilir.    

 

Yapay zekâ kavramının 20. yüzyılın ikinci yarısına doğru literatüre girdiğini görmekteyiz. Yapay zekânın gelişim sürecini kronolojik olarak;

 

 • 1943’te McCulloch & Pitts ‘Beynin Boolean devre modelini’ geliştirmesi,
 • 1950’de Turing’in “Bilgi işleyen makineler ve zekâ” modelini ortaya koyması,
 • 1956’da Dartmaouth Görüşmesi ile “Yapay zekâ” kavramının ilk kez ortaya atılması,
 • 1952 – 1969, IBM (Uluslararası İş Makineleri) tarafından satranç oynayabilen ilk programın yazılması,
 • 1965’te Robinson’un mantıklı düşünme için algoritma geliştirmesi,
 • 1980’de bilgiye dayalı sistemlerin endüstri haline gelmesi,
 • 1987’de yapay zekânın bilim haline gelmesi,
 • 1995’de zeki ajanların ortaya çıkması,
 • 1997’de IBM’nin tasarladığı Deep Blue isimli bilgisayarın, satrançta Kasparov’u 2 set mağlup etmesi (6 setlik maçı 4 – 2 Kasparov kazanmıştır),
 • 1998’de internetin yaygınlaşması ile yapay zekâ tabanlı programların geniş kitlelere ulaşması,
 • 2000’de robot oyuncakların piyasaya sürülmesi şeklinde sıralayabiliriz.

 

Yapay zekânın tanımı gelişen teknolojiye bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte, terim anlamı olarak ‘bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki robotun, akıllı varlıklarla ilişkili görevleri yerine getirme yeteneği’ şeklinde tanımlanabilir.

Günümüzde kullanılan yapay zekâ örnekleri arasında Google haritaları, yüz tanıma sistemleri, robotik, otomasyon sistemleri, sohbet robotları, dijital taksiler, sosyal medya platformları ve sanal ödemeler gösterilebilir.

 

Gelişen Yapay Zekâ Teknolojisinde Çin Örneği

Yapay zekâ konusunda gelişmiş bir vizyona sahip olan Çin 2020 yılında vatandaşlarına robotaksi hizmeti sunmaya başladı. 2030 yılına kadar 1 milyon sürücüsüz taksiyle hizmet vermeyi hedefleyen Çin’in otonom sürüş teknolojilerini geliştirdiği de bilinmektedir. Hatta bu teknolojiye finansman sağlamak isteyen Didi Chuxing şirketi, yarım milyon dolar bağış toplaması da hayli ilginçtir.  

Pandemi sonrasında Nisan 2022’de Toyota şirketi tarafından desteklenen Çinli otonom araç teknolojisi şirketi Pony.ai, ilk kez taksi lisansı alan kendi kendine sürüş şirketi olmuştur. Çin’in Guangzhou şehrinde Pony.ai’ye ait yüz otonom araç Mayıs ayından itibaren ücretli hizmet vermeye başlamıştır.

 

Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Temel eğitimini bitiren gençlerin, ilerleyen süreçte beklentilerine uygun meslek alanını seçmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda öğrenci ve velilerin eğitim alanları ve meslek kollarıyla ilgili bilgiye sahip olmaları önemlidir. Meslek seçiminde gençlerin, karar verme aşamasında bilinçli olmaları gerekmektedir. Kişi kendi ilgi, yetenek, tutum ve karakterine uygun mesleği seçmelidir. Ancak bu şekilde kariyer hedeflerinin doğrultusunda ilerleyen kişi, daha yaratıcı ve üretken olabilecektir.

Kendisine uygun mesleği seçebilmek için kişinin öncelikle kendisini tanıması gerekir. Doğru bir meslek seçimi yapabilmek için kişinin meslekler hakkında bilgi sahibi olması ise ön koşuldur. Yapay zekâ teknolojisinin büyük gelişme gösterdiği günümüz dünyasında değişen ve gelişen mesleklerin özelliklerinin iyi bilinmesi şarttır.  Ebeveynlerin, çevrenin beklentileri veya baskısından çok, çocuğun hangi mesleğe ilgi duyduğu, istediği, hangi mesleğe eğilimi olduğunu dikkate alması gerekir. Bu noktada ailenin temel işlevi ise, çocuğun istediği mesleklerle ilgili bilgi edinmek ve meslekleri öğrenmesine yardımcı olmaktır.

 

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Yapay zekâ teknolojisinin daha hızlı gelişmesiyle birlikte, çok sayıda iş kolu otomatik hale geldi. Uzmanlar, halihazırda yapılan işlerin minimum 2/3’ünün önümüzdeki on yıl zarfında yerini yapay zekaya bırakabileceğini belirtiyor. Bu bakımdan, gelecekte yapay zekâ mühendisliği, Blockchain uzmanlığı, robotik mühendisliği, siber güvenlik uzmanlığı ve yazılım uzmanlığı gibi mesleklerin yaygınlaşması bekleniyor. Ancak fast food çalışanlarında, kasiyerliğe, seyahat danışmanlığından postacılığa kadar pratiğe dayanan birçok meslek kolunun da önemini yitireceği öngörülmektedir.

 

Mobil Durak “Yeni Nesil Akıllı Taksi”

Mobil Durak uygulamasının ücret hesaplama özelliği sayesinde daha taksiye binmeden, gitmek isteğiniz yere olan mesafeyi ve ne kadar ücret ödeyeceğinizi önceden öğrenebiliyorsunuz. Mobil Durak hesabınızda gösterilenden fazla ücret ödemeniz söz konusu değildir. Mobil Durak müşterilerinin güvenliğini ön planda tutmaktadır. Bu bakımdan Mobil Durak taksilerinin ve şoförlerinin, yasal belgelerinin tam, referanslı ve kayıt altında olduğunu belirtmemiz gerekir. Çalışanlar olası bir negatif durumda uygulamadan çıkarılacağının bilincindedirler.

Mobil Durak müşterileri için geliştirilen bu özellikler başka hiçbir yerde yoktur. İstediğiniz özelliklere uygun olan taksinizi seçip huzur ve güven içerisinde yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Bindiğiniz taksiyi beğendiyseniz favorilerinize ekleyebilir ya da taksiyi beğenmediyseniz yolculuk yaptığınız taksiyi kara listeye alarak, bir daha size gelmesini engelleyebilirsiniz.

Mobil Durak müşterisiyseniz ücretlendirmede herhangi bir sürprizle karşılaşmayacağınız kesin. Nakit, Kredi Kartı, Banka Kartı veya Dijital Para gibi birçok alternatif ödeme seçeneği ile taksi ücretini ödeyebilirsiniz. Dilerseniz taksi ücretinizi Mobil Durak cüzdan ile de ödeyebilirsiniz.

Muhtelif ödeme yöntemleri ile %20’ye varan indirimli tarifelerden yararlanabilir, yakınlarınız için talep açabilirsiniz. Sizin yararlandığınız Mobil Durak hizmetlerinden onların da yararlanmasını sağlayabilir, biniş – iniş adresinden, ödeyeceği ücrete kadar sevdiklerinizin yaptığı yolculukları anlık takip edebilirsiniz. Tercihinize göre Mobil Durak sizin için seyahat planlamasını yapar. Ayrıca zamanı geldiğinde mesaj yoluyla da bilgilendirilirsiniz. Böylece seyahatiniz son derece güvenli bir şekilde ve sorunsuz olarak tamamlanacaktır.