Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

Adana Yeşilyurt Taksi Çağırma

adana-yesilyurt-taksi-taksi-çağırma

Adana’daki Sanal Dünyaya Bakış

 

Günümüzde internet kullanımının geniş çapta yayılması büyük bir etkileşim alanının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Sanal dünya olarak nitelendirilen bu farklı ortamın, her geçen gün internet, teknolojik aygıtlar ve sosyal ağlarla birlikte daha çok hayatımıza dâhil olmasına neden olmuş, sanal dünyanın ortaya çıkmasına yol açmıştır. Nitekim sanal dünyanın ortaya çıkması sanal kimliklerin de oluşumunu gerekli kılmıştır. Dolayısıyla, sanal bir dünyada farklı kimliklerin oluşumu ve farklı kimliklere dönüşüm kaçınılma olmuştur. Sanal kimlik, sanal ortamda çevrimiçi iletişim kurulurken gösterilen dolaylı kimliğimizdir. Özetle, bu ortamda kim olduğumuzun algılandığı görünüm sanal kimliğimizi yansıtmaktadır.

Adana’daki sanal dünyaya bakışı yansıtan en önemli yeniliklerden biri ‘Sanal Akademi’ uygulamasıdır. Adana’da yaşayan tüm ortaokul ve lise öğrencilerinin internet üzerinden sınırsız bir şekilde yararlanabileceği Sanal Akademi ile çocukların gelişimine katkı sunmak hedeflenmektedir. Üstelik MEB müfredatına uygun bu eğitim sisteminden tüm öğrenciler ücretsiz yararlanabilmektedir. 

 

Sanal Gerçeklik 

Gerçeklik hakkındaki tüm bildiklerimizi, duyularımız yoluyla edindiğimiz deneyimlerle elde ederiz. Beynimiz ise bu noktada bilgiyi algılama işlevine sahiptir. Şu hâlde duyularınızı uydurma bilgilerle sunabiliyorsanız, gerçeklik algısı da buna bir tepki olarak değişmiş olacaktır. Gerçekliği olmayan bir gerçeklik versiyonunun sunulduğu, fakat değiştirilmiş gerçeklik algınızın bakış açınızda gerçek olarak algılandığı durum sanal gerçeklik olarak bilinmektedir. Bununla birlikte sanal dünyayı merak eden kişilerin sanal gerçeklik nedir? Ve sanal kimlik nedir? Sorularını sıklıkla sorduğunu görmekteyiz.  

Sanal gerçeklik karşılıklı iletişimin kurulduğu bir ortamda, internet aracılığı ile yaratılmış bir dünyadır.  Katılımcılara gerçeklik hissi veren bir ortamdır. Bu ortam gerçek hayattan farklı bir ortamdır. Söz konusu alanın Wiliam Gibson tarafından ‘siberuzay’ olarak adlandırıldığını görüyoruz. Günümüzde sanal gerçekliğin kulaklıklar, gözlükler ve başka özel nesnelerle birlikte genellikle bilgisayar teknolojisi kullanılarak uygulandığını biliyoruz. Bu nesneler gerçekliği yaratmak için duyularımızla beraber hayata geçirilmek için kullanılır. Gerçekte yapması zor, pahalı, tehlikeli olan her şey sanal ortamda yapıldığında sanal gerçeklik kavramı ortaya çıkarmaktadır.

 

Metaverse Nedir?

Metaverse sözcüğü, Yunanca Meta (ötesi) ve Verse (evren) kelimelerinin birleşmesinden oluşmaktadır.  Metaverse diğer adıyla sanal evren ya da meta evren, sanal ve artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla çevrimiçi 3 boyutlu sanal ortamları destekleyen dijital dünyadır. Son dönemde bilhassa oyun severlerin en iyi sanal gerçeklik gözlüğünü ve diğer sanal gerçeklik nesnelerini araştırmaları dikkat çekicidir.  

Metaverse, bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve 3D cihazlar sayesinde insanlar yapay bir fiziksel ortama kolayca dâhil olabilmektedir. Metaverse kavramı, iletişim bağlamında iş birliği fırsatları sunan, kültürel, entelektüel ve üretim için etkileşim imkanları tanıyan, gelişmiş teknolojilerin eş zamanlı olarak kullanıldığı, siber toplumsal bir düzlem olarak da tanımlanmaktadır. Günümüzde dünyadaki en önemli metaverse yatırımcılarının başında sanal gerçeklik cihazları üzerine çalışan Facebook gelmektedir. Bu alanda Facebook’un, başta Microsoft olmak üzere birçok önemli yazılım şirketleriyle önemli iş birliği anlaşmaları imzaladığı da bilinmektedir.

Masaüstünden Web’e, oradan da mobile geçtiklerini ifade eden Facebook’un kurucusu Zuckerberg, ‘dönüşümün hâlâ devam ettiğini bir sonraki platformun daha sürükleyici olacağını belirterek’ yeni dönemin Facebook Metaverse dünyası olacağına çok önceden işaret etmişti. Zuckerberg’e göre, Metaverse yeni bir dönemin başlangıcı olacaktı.

 

Adana’da Mobil Durak Uygulaması ve Avantajları

Yazımızda bahsettiğimiz sanal dünyanın gelişimi yeni taksi çağırma hizmetlerinde de kendini göstermiştir. 2019 yılında Mersin Üniversitesi Technoscope tarafından kabul edilen Mobil Durak uygulaması 2020 yılı sonunda yolcu ve sürücü uygulamaları IOS, Android ve Huawei marketlerinde yeni etkileşimli kullanıcı ara yüzleri ile güncellenmiştir. Mobil Durak özellikleri şunlardır:

 

 • Kalite ve öğrenmeye dayalı istihbarat rezervasyon sistemi,
 • Seçme özgürlüğü tanıyan çift yönlü algoritma,
 • Zekâ ve yapay sinir ağları ile taksi ve yolcu arasında atama,
 • Yolcu ve taksinin iki taraflı beğeni ve yorum yapabilmesi,
 • Yolcu için kolay adres ekleme / bulma,
 • Farklı konumdan farklı konuma taksi çağırabilme,
 • İleri zamanlı taksi yolculuğu ve rezervasyon planlamasını yapma,
 • Temassız dijital ve alternatifli indirimli ödeme seçenekleri,
 • Ücret hesaplama kolaylığı ile yolculuk maliyetini gösterme,
 • Taksiye binildikçe bonus kampanyalarla kazandırma.
 • Engelli yolcuları destekleme,
 • Yerel işletmelerle iş birliği yaparak ticaret hacmini artırma,
 • Sektörde kaliteli hizmeti ve istihdamı artırma,
 • Sektörün teknolojik alt yapıya kavuşmasına yardımcı olma,
 • Kentsel ulaşım ve otopark sorununa çözüm üretme,

 

Mobil Durak kalite ve öğrenmeye dayalı rezervasyon sisteminde;

 

 • Kullanıcı dostu arayüzü ile hem yolcu hem sürücü kolay kullanımla farklı ara yüzler kullanır.
 • Seçme özelliği sayesinde, yolcu ve taksi şoförü kalite puanını ve yorumları görerek diğerini seçebilir.
 • Atama algoritması, öğrenme kabiliyetine sahip, alışılmamış bir sistemdir. Bu sistem otomatik olarak atamaya izin verir.

 

Mobil Durak Taksi Çağırma Uygulaması Nasıl Çalışır?

 

Mobil Durak uygulamasını 3 adımda kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu adımlar:

 

 • Uygulamaya Giriş Yapın / Kayıt Olun

Taksi çağırma uygulamamızı akıllı telefonlarınıza yada tabletlerinize indirdikten sonra üyeliğiniz var ise giriş yapıp, yok ise kayıt olup ilk adımı tamamlayabilirsiniz.

 

 • Biniş ve İniş Noktalarını Girin

Taksi çağırma uygulamamıza giriş yaptıktan sonra sadece nereye gideceğinizi haritadan seçerek güvenli taksi ve taksici seçiminiz için diğer adıma geçebilirsiniz.

 

 • Taksi ve Taksicileri Seçmek

Son adımda ise karşınıza çıkan taksi özelliklerinden size uygunları seçebilir bir sonraki adımda kolay ve uygun ödeme işlemlerini yapabilirsiniz.

 

Mobil Durak uygulamasında çağrınızı kabul eden sürücünün resmi, adı, soyadı, aldığı puan bilgilerini, taksinin araç markası, modeli ve plakasını, taksinin haritadaki ilerleyişini, tahmini varış süresini ve mesafesini 7/24 görebilirsiniz. Ayrıca, menüden geçmiş yolculuklarınızın detaylarını inceleyebilirsiniz.