Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

Gaziantep Taksi Çağırma

gaziantep-taksi-cagirma-taksi-çağırma

Gaziantep’teki Taksiye Uygun Araçlar

Ülkemizin güzide illerinden birisi olan Gaziantep’te yüzlerce sarı taksi yolculara hizmet veriyor. Yakın zamanda yakıta gelen zamlarla birlikte Gaziantep’te yeni bir tarife belirlenmiş ve taksimetre açılış ücretleri yükseltilmişti. Alınan tepkiler neticesinde ise zammın iptal edildiği bildirilmişti.

İşte böylesine bir zorlu dönemde Mobil Durak yine yolcularına nefes aldırdı ve uygun ücret tarifeleri ile tabiri caizse Gaziantep yolcularının duygularına tercüman oldu. 2019 sonunda Mersin Technoscope tarafından kabul edilen Mobil Durak uygulaması 2020 yıl sonu itibariyle yolcu ve sürücü uygulamaları ile IOS, Android ve Huawei marketlerinde yeni etkileşimli kullanıcı ara yüzlerini başarıyla güncelledi.

 

Hangi Araçlar Taksi Olabilir?

Ülkemizde C segmenti ve D segmenti araçlar ticari taksi olarak çalışabiliyor. B segmenti araçların da ticari taksi olamayacağı bildirilmişti. Hatta 2018 yılı itibari ile C segmenti araçların sarı renkte olması, 6 hava yastığı ve otomatik vitesli olması koşuluyla ticari taksi olabileceği kararlaştırılmıştı.

C segmentinde sadece otomatik vitesli araçların ticari taksi olabileceğinin açıklanması sonrasında bu durum taksiciler arasında memnuniyetsizlik yaratmıştı. Bundaki en önemli neden ise otomatik vitesli araçların arıza ve bakım maliyetlerinin çok yüksek olmasıdır. Ayrıca ticari taksilerde otomatik vites kullanılmasının büyük arızalara yol açabileceği belirtiliyor. Bir diğer neden ise otomatik vitesli araçların manuel viteslilere göre daha fazla yakıt tüketmesidir. Bu durum da halkın ucuz taksilere yönelimini artırıcı etki yapmıştır. 

 

Yükselen Bir Değer ‘GRL Bilişim A.Ş.’

GRL Bilişim A.Ş. olarak Mersin Üniversitesi Teknopark’ta 2019 yılında faaliyete başladık. Akıllı şehir konseptleri için mobildurak, angosgps, kolaykirala81, istenakliye, maraton gibi projeler üreten, teknolojiye yaptığımız büyük yatırımlarla sektörümüzde dönüşüme yön vermeyi amaçlayan yeniliğe açık bir teknoloji şirketiyiz.

İş ortaklarımıza stratejik yol arkadaşlığı yapar, teknolojik çözümlerle ve katma değerli hizmetlerimizle müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmayı hedefleriz. Her zaman daha iyisini üretip, geliştirmek adına Mersin Üniversitesi Teknopark bünyesinde ekip olarak büyük bir özveriyle çalışıyoruz.

 

Mobil Durak Projesi

Son yıllarda mobil teknolojilerin yaygınlaşmasıyla beraber işletmelerin ve insanların internet kullanımları yaygınlaşmaktadır. Yaygınlaşan bu kullanım, alışverişten, lojistiğe, işletme yönetiminden, bilgi servislerine kadar birçok uygulamanın kullanımını da arttırmaktadır. Proje kapsamında son yıllarda artan mobil taksi kullanımı konusunda yaşanılan kolaylıkların başta Akdeniz bölgesi olmak üzere tüm potansiyel illerde uygulanması ile ilgili bir yazılım projesi düşünülmektedir. Sistem, Taksici (Sürücü), Müşteri (Talep Eden) ve Web (Yönetici) olmak üzere üç modül olarak geliştirilecek ve tamamlanacaktır. Çalışmanın amacı; müşterilerin zaman bazlı ya da anlık olarak bölgede yer alan resmi taksicilerden taksi çağırma talebinde bulunabilmesi amacıyla kullanıcıların ceplerinde taşıyacağı bir durak uygulaması ortaya koymak ve işletmektir. Projenin ortaya çıkış gerekçesini BiTaksi, iTaksi gibi uygulamaların kullanıcılarına sağlamış olduğu kolaylıklardan bölgemizin de faydalanmasını sağlamak oluşturmaktadır.

 

Hedeflenen Kazanımlar ve Sonuçlar

Proje sonucunda elde edilecek kazanımları üç başlık altında açıklamak mümkündür. Gelişmeye Yönelik Kazanımlar: Gelişmiş ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılan benzer teknoloji kullanımlarının ülkemizde de kullanımının yaygınlaşması büyük önem arz etmektedir. Bölgemizde bu şekilde bir uygulamanın olmadığı bilinmektedir. Dijital taksi hizmetleri standartlarının yükseltilmesi, müşteri memnuniyetinin artmasına yol açacak, bu da refah seviyemize katkıda bulunacaktır.

Taksi kullanımının yaygınlaşması: Bölgemizde taksi gelirleri diğer bölgelere nazaran azdır. Şüphesiz bu durum taksi kullanımının halk tarafından yaygınlaştırılamamasından kaynaklandığı aşikardır. İnsanların anlık olarak seyahat maliyetlerini bilmesi buna göre karar verebilmesi için MOBİL DURAK tarzı uygulamaların yaygınlaşması gerekmektedir. İnsanlar bilmedikleri maliyetler hakkında yanlış kanıya varabilir bu da taksi kullanımını ve dolayısıyla bölgedeki taksi gelirlerimizi etkileyebilir.

Taksi kullanımının artması trafik kalabalığını da bir miktar olsa da azaltmaya fayda sağlamaktadır. Pazarlanabilir ve İhraç Edilebilir Teknolojik Ürün Kazanımı: Bu proje sonucunda ortaya çıkacak ürün ve ürünler hem ulusal anlamda diğer bölgelerde de kullanılabilecek hem de dil desteğinin verdiği güçle uluslararası alanda da satış imkânı sağlayacaktır. Bu durum hem bir ihracat kazanımı sağlayacak hem de gelirlerin artmasına yol açacaktır. Aynı zamanda bu projenin başarılmasıyla benzer altyapıdaki birçok projenin devamında üretilmesine imkân verecektir. Bize göre kaçınılmaz bir ihtiyaç olan bu tarz güvenli mobil taksi uygulama projelerinin başarılı olması her anlamda güzel sonuçlar doğuracaktır.

 

Mobil Durak Yenilikçi Yönüyle de Dikkat Çekiyor

Belirtilen araştırma alanlarını dikkate alarak çalışacak olan MOBİL DURAK uygulamaları bu alandaki bilimsel çalışma açığını kapatacaktır. Özellikle matematiksel modeller ile desteklenen otonom atama zekâsı sayesinde sektöre önemli bir yenilik katılacaktır. Öyle ki bu yeniliğin belki de ileride sürücüsüz taksicilerin ülkemizde kullanılması yeniliğini de sağlayacağı düşünülmüştür. MOBİL DURAK uygulaması, Konya, Antep, Mersin ve Adana şehirlerinde faaliyet göstermektedir. - Farklı adresten farklı adrese taksi çağırma rakiplerde bulunmamaktadır. MOBİL DURAK sizi sadece bulunduğunuz adresten alarak gideceğiniz adrese götürmekle kalmayıp; güvenli, hızlı ve konforlu bir şekilde yolculuk yapmanızı da sağlamaktadır.

Seyahat planlaması için ileri zamanlı rezervasyon sisteminin varlığı önemlidir. Anlık taksi ihtiyacınız olabileceği gibi belirlediğiniz ileri zaman diliminde de taksi ihtiyacınız olabilir. MOBİL DURAK uygulamasında hangi gün, hangi saat, nereden, nereye ve hangi taksi ile gideceğiniz seçtiğinizde MOBİL DURAK seyahat planlamasını yapar. Zamanı geldiğinde sizi mesajlarla bilgilendirir. Seyahatinizin sorunsuz olarak gerçekleşmesini sağlar. Bahsettiğimiz bu özellikler, MOBİL DURAK uygulamasını diğer birçok rakip firmadan ayırmaktadır.