Taksi Çağırmada Yeni Yol, 81 ilde En Ucuz Taksi Çağırma Uygulaması - MobilDurak

Mersin Yenisehir Taksi Çağırma

mersin-yenisehir-taksi-taksi-çağırma

Mersin'in Sosyo – Ekonomik Yapısı ve Dijitale Bakışı

Akdeniz Bölgemizin nadide şehirlerinden birisi olan Mersin yaklaşık 2 milyon nüfusa sahiptir. Turizm, sanayi ve denizcilik alanında gelişmiş özellikleri ile dikkat çeken Mersin’in ekonomik ve sosyal yönden gelişmiş bir ilimiz olduğu bilinmektedir. Toplam yaş meyve üretiminin %13,4'ü, muz üretiminin %72'si, çilek üretiminin %40'ı, limon üretiminin %70'i Mersin’de gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Türkiye’deki seraların 1/5’i Mersin yöresinde bulunuyor. Seralardaki yemeklik domates üretiminde de önde olan Mersin’de gül üretimi de yapılmaktadır. 

 

Mersin’in Türkiye Ekonomisindeki Yeri

Narenciyenin işlenerek ihracat edilmesi Mersin için çok önemlidir. Özellikle, iç ticaret dışında limonu değerlendirecek sanayinin Mersin’de kurulmuş olması dikkat çekici. Yaş meyve ve sebze ise işlenmeden olduğu gibi ihraç edilmektedir. Mersin ekonomisinde ciddi etkisi olan tarım da önemlidir. Mersin, Türkiye’nin ikinci büyük serbest bölgesine sahip bir şehirdir.  Mersin Limanı farklı ekonomik yapısıyla Mersin için değerlidir. Mersin’in gelirinin yüzde 40’ı sanayi, yüzde 30’u tarım ve yüzde 10’u ticaretten elde edilmektedir.

Yaklaşık 2 milyon nüfusun yaşadığı Mersin’de 50 bine yakın işyeri mevcut. İşyerlerinde binlerce çalışan var. Gıda sanayiinde metal, plastik, tekstil, makine, kimya ve mobilya sanayi imalat sanayisinin önde gelen sektörleri olarak öne çıkıyor. Diğer yandan Mersin Limanı, ABD ve Ortadoğu arasında transit geçiş üstünlüğü sağlayan bir liman özelliğine sahip. Mersin ve Taşucu’ndan muhtelif limanlara yüzlerce taşıma işi yapılıyor. Ticaretin yüzde 40’a yakını Türkiye ile diğer ülkeler arasında gerçekleşiyor.

Ulaşıma gelince, Mersin’de ulaşımın ayrı bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz.  Nüfus yoğunluğu, altyapı sorunları ve vatandaşların ihtiyaçları bu durumda önemli bir belirleyicidir. Mobil Durak uygulamasının, bu nedenle Mersin halkının ihtiyaçlarına cevap verebildiğini söyleyebiliriz.

 

Mersin’de Mobil Durak Uygulaması

Mobil Durak, Mersin Üniversitesi Teknopark işbirliği ile geliştirilen, yapay zekâ ile desteklenen, yerli ve milli, Yeni Nesil Taksi Çağırma Platformu olarak tanımlanmaktadır. Sarı taksilere özel olarak geliştirilen bu uygulama, 2019 yılında toplumun toplam kalite ve güvenlik ile desteklenen güvenli taksi rezervasyon sistemine ihtiyaç duyduğunun anlaşılması üzerine projelendirilmiştir. Bu fikir aynı yıl, yenilikçi olarak değerlendirilmiş ve Mersin Üniversitesi Technoscope tarafından kabul edilmiştir.

İlk altı ay araştırma ve anket çalışması ile veriler ışığında ilk prototip çalışmasına başlanan bu uygulamanın altı ay sonra ilk prototip geliştirildi ve uygulamalar hem Google'da hem de Apple'da yayına girmiştir. 2020 Şubat ayında ise ikinci prototipi geliştirilmiş ve uygulamalar hem Google'da hem de Apple'da yayına girmiştir. 2020 Mart’ında Covid – 19 salgınının başlaması üzerine uygulamanın pazarlaması durdurulmuş; ancak pandemi sürecinin uzayacağı anlaşılınca 2020 Mayıs ayında üçüncü prototip çalışmaları başlatılmıştır. 2020 yılsonunda da yolcu ve sürücü uygulamaları IOS, Android ve Huawei marketlerinde yeni etkileşimli kullanıcı ara yüzleri ile güncellenmiştir.

 

Mersin’de Mobil Durak Fırsatları

Konforlu taksilerde güvenli bir şekilde yolculuk yapmak istiyorsanız, sarı taksilere özel hazırlanmış yerli ve milli bu yeni nesil taksi çağırma portalını mutlaka kullanmalısınız. Kaliteli ve öğrenmeye dayalı rezervasyon sisteminin kullanılışlı menüsü sayesinde, uygulama içerisinde aradığınızı kolaylıkla bulabilirsiniz.

MobilDurak’ı incelediğinizde, uygulamanın benzerlerine göre öne çıkan pek çok yenilik içerdiğini görebilirsiniz. Bu yenilikler içerisinde menüde görülen rezervasyon sistemi, beğeni ve yorumlar, zekâ, algoritma atama, seçme, kredi kartı ve cepparam seçenekleri ilgi çekmektedir. Kullanıcı dostu arayüzü, seçme özelliği, sinir ağları ve öğrenmeye dayalı zekâ ile Mobil Durak uygulaması yolcular için oldukça fonksiyonel özellikler sunmaktadır. Taksicilerle anında irtibata geçebileceğiniz bu uygulama ile kapıda beklemeden taksiye binebilir, gitmek istediğiniz yere hızlı ve güvenli bir şekilde varabilirsiniz.

 

Mobil Durak Uygulamasında neler Yapabilirim?

Mobil Durak uygulamasında çağrınızı kabul eden sürücünün resmi, adı, soyadı, aldığı puan bilgilerini, taksinin markasını, modeli ve plakasını, haritada ki ilerleyişini, tahmini varış süresini ve mesafesini anlık görebilirsiniz. Ayrıca, uygulama menüsünde geçmiş yolculuklarınızın detaylarını da inceleyebilirsiniz.

Mersin güvenli takside unuttuğunuz çanta ve eşyalar için bildirimde bulunabilirsiniz. Yaptığınız yolculukların detayları uygulamada tutulmaktadır. Bu nedenle takside unuttuğunuz her şey için Mobil Durak Müşteri Hizmetlerini arayıp kayıp bildiriminde bulunabilir ve en kısa sürede taksi sürücüsüne ulaşarak unuttuklarınızı anında geri alabilirsiniz. Seyahat ücretini, ödeme seçeneklerinde belirtildiği gibi nakit, kredi kartı ve diğer ödeme yöntemleri ile yolculuk sonunda kolayca ödeyebilirsiniz.